logo

14 Eylül 2020

ÖZLEDİKLERİMİZ ARADIKLARIMIZ


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

       Değerli Okuyucular,

       Kadirşinas Dostlar;

       İklimsel değişiklik, bozduğumuz doğal tabiat dengesi, çevre kirliliğine sebeb olan tüketim azgınlığı, endüstriyel emisyon gazları artışı, ozon tabakasındaki yırtılma vs, vs. Doğal yaşam dengemiz insanoğlu eliyle bozuluyor. Değişiyor, dönüştürülüyor.  

      Aslında fen bilgisi olarak bize öğretilen şeylerden biri de maddenin sakınımı kanunu idi.  Yani  “ Madde yoktan var edilemediği gibi, vardan yok edilemez. Sadece birinden ötekine dönüşebilir”   Yani Dünyamız üzerinde bulunan her şey çeşitli sebeplerle değişiyor dönüşüyor. Ancak yok olmuyor, azalmıyor.

       En basit haliyle mesela taş ocaklarından aldığımız  kum, çakıl, taş, mıcır, vesaire. Kullanılan yere göre seramik, çimento, beton, asfalt, dolgu gibi değişik isimlerle adlandırılarak çeşitli şekillere dönüştürülerek kullanılıyor. Mesela kutuplarda ki buzullar, dağlardaki karlar tabiat döngüsü içinde dönüşerek denizleri gölleri oluşturuyor. Sulama olarak tükettiğimizde sebze ve meyvaların özünü oluşturuyor.  Temizlik ve içme suyu olarak hayatımızı ikame ediyor.

       Orman emtiası da mesela evlerimize mobilya, inşaat malzemesi, kompozit ürünler, ısınma amaçlı odun vs olarak giriyor. Dönüşüme uğruyor.

        Araçlarınıza doldurduğunuz fosil yakıt olarak benzin veya dizel türü sıvı yakıtta Egsoz gazı olarak Karbon monoksit, Azot ve Kükürt bileşenlerine dönüşerek ısı ile birlikte kısmen havamızı kirleterek dönüşüyor. Koruyucu Ozon tabakasına zarar veriyor.

       Bunları  yazma ihtiyacı duydum   Tabiatı Ve doğal dengeyi tahrip ediyor, çevremizi bozuyoruz. Beni etkileyen Dudaklı köyü değirmen Boğazı bölgesindeki bir iki Taş ocağı görüntüsü oldu.

Tabii ki ihtiyaç olan yerlerde bu ocaklar açılacak, malzeme ve ham madde kullanılacaktır. Fakat kullanılan ocaklar işi bitince rehabilite edilerek bitkisel toprakla kapatılmalı, iyileştirilmeli doğal çevresi ile bütünleştirilerek, ağaçlandırılmalıdır.

       Orman yeşil dokusu ve temiz havasıyla aranır, özlenir.  Bütün tahribatımıza rağmen yine öyle sanırım. Çünkü insana huzur veren rahatlatan bir ortam olarak sizi karşılıyor.

        Birde üstüne tuz biber olarak, geçen günlerde  Dudaklı ve Narlıdere köylerimizde yaşanan sel baskınları oldu. Tarım arazileri çamur ve sular altında kaldı ,ekili ürünler ve meyveler zarar gördü. Bölge halkı üreticiler mağdur oldu.

        Ayrıca hatırlarım, çocukluğumda bölgemizi, ilçemizi çilek ve şeftali kokularıyla , doğal su kaynaklarıyla herkes bilir ve tanırdı. Bu bölgeye has özellik zamanla kaybedildi. Suyumuzun kalitesi ve bolluğu malum, Su markalarımız dünyada tanınır oldu. Tekstil sektörü Boyahane ağırlıklı kısmı bölgemizde konumlanmış, yeraltı suyumuzu hoyratça kullanmaktadır.  Toprağımızın nem oranının azalmasına sebeb olmuştur.

        Derelerimiz kurumuş, kaynaklarımız kaybolmuştur. Karapınar dediğimiz kaynak suyu küçük bir dere olarak Kestel’in içinden akar, İçinde balık bulunurdu. Eskiler bilirler. Köy kahvesinin galvanizli kovaları veya tahta kasalarında Fruko veya Karlıdağ marka gazozlar bu küçük dere içinde soğutulurdu.  O küçük derenin suyu ile köy kahvesinin alt tarafındaki

( bugün yıkılarak yok edilmiş olan tescilli yapı )

    Değirmen çalıştırılırdı. Köylünün un ihtiyacı bu Değirmenden sağlanır, burada çözüm üretilirdi.

       Topraktan, Tarımdan, Hayvancılıktan, Doğadan zenginleşme adına uzaklaşan toplum artık , keyif için, temiz hava için, huzur bulmak rahatlamak için, geriye dönmeye çalışıyor. Tatile çıkıyor. Pikniğe gidiyor.  Terk etiği, geride bıraktığı güzelliği, temizliği, berraklığı, yalınlığı arıyor bulamıyor.

       Ne olur, Siz siz olun, ETRAFINIZI, ÇEVRENİZİ, HAVANIZI, DOĞAL HAYATI, TABİATI kirletmeyin pisletmeyin bozmayın bozdurmayın. Çöpünüzü atmayın, bırakmayın. Örnek olun. Yapanlara tepkinizi gösterin, eleştirin, protesto edin.

        Gününüz keyifli bereketli olsun.

        Sağlıcakla kalın, Mutlu olun.

Share
258 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...