logo

PALAVRADAN BEKA


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Sevgili Okurlarım; bilmem farkında mısınız, son zamanlarda Türkiye’de yetkililerin görmediği veya görmek istemediği çok önemli olaylar olmaktadır. Kemal Kılıçdaroğlu’nu öldürme girişiminde bulunan eşkiyalar karşısında devletin aciz kalması, daha sonrasında bu saldırganların elinin öpülmesi, omuzlarda taşınması, cani çeteleri cesaretlendirdi. Devletin otoritesi ve hukukunun yerine, eşkiyaların otoritesi ve hukuku ikame etmeye başladı.

     Kılıçdaroğlu, hadisesinden bu yana en son Akit gazetesi yazarıyla birlikte 4 tane gazeteci çeteler tarafından öldüresiye darp edildi. Bu kişilerin gazeteci olmasından dolayı, kendilerine yapılan insanlık dışı saldırılar kamuoyuna yansıdı. Emin olun ki sıradan bir çok vatandaşımız yol da, çarşı da, işyerinde, evinde saldırganların fiziki müdahalesiyle karşılaşmakta ve hayati tehlike atlatmaktadır. Belki ölenlerde vardır. Olayların bu noktaya gelmesinin sebebi, devletin eşkiyalar karşısında zafiyet göstermesi ve aciz kalmasıdır.

     Devletin birincil görevi ve varlık nedeni, vatandaşının canını koruma zorunluluğudur. Bu hususta asla kata bir milim bile taviz vermemesi gerekir. Aksi takdirde kendi varoluş nedeni tartışmalı konuma getirir. Artık, insanlar devletin hayatını koruyacağına güvenmedikleri için kendi imkanlarıyla başının çaresine bakma arayışı içindeler. Böyle bir olgunun oluşmasının sonucu, Türkiye’nin kaos ve kargaşaya sürüklenmesi anlamına gelir.

     Herkesin başına buyruk davrandığı bir süreç başlarsa o vakit devletin yokoluşu demektir. Palavradan Beka deyip duranlar size sesleniyorum: Size emanet edilen devlet aracılığıyla canımızı ve bütün temel haklarımızı koruyun. Bir yandan yalandan beka diyorsunuz öte yandan devleti varlık nedeni olan olaylarda etkisizleştirerek, yıkılışına zemin hazırlıyorsunuz.

     Son olarak, Türkiye halkına önerim şudur:  Gelin, devleti 82 milyonun temel haklarının güvencesi olacak konuma getirelim. Yoksa hep birlikte çok ama çok pişman oluruz.

     Bu arada; İstanbul seçimi ile ilgili son sözlerimi söyleyeyim. İktidardaki siyasi anlayışın miyadi dolmuştur, zamanı geçmiştir, sürecini tamamlamıştır. Türkiye’nin sorunlarını çözme kabiliyeti yok olmuştur. Artık, Türkiye’nin yenilenmeye ve yeniye ihtiyacı var. Bu anlamda eski ölmüştür, mazide kalmıştır, umut ve yaşam yenidedir. Yeni ile varlığını sürdürecektir. Arife tarif gerekmez. İstanbul halkı ne yapacağını çok güzel bilir.

Share
358 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...