logo

05 Kasım 2018

PERSPEKTİF


Perspektif, eşyanın ve nesnelerin yakından uzağa doğru görünüşüdür. Nesneleri göründükleri biçim ve durumlarıyla bir yüzey üzerine çizme tekniğidir. Bir resim çizme tekniğidir.
Kişilerin değeri, büyüklüğü yakından uzağa doğru anlam kazanır. Ülkelerin, değeri, büyüklüğü yakından uzağa doğru anlam kazanır.
Dış politikada, dış ticarette de benzer durum vardır. Yakındaki ve uzaktaki ülke ile Türkiye merkezli iletişim kurulur.
Yakında olan değerli ve büyük olur. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur, denir.
Çevremizdeki yakınlarımız için de durum benzerdir. Aile halkı, yakınımızda olduğu için değerli ve büyüktür. Fayda göreceğimiz, beraber yaşayacağımız kişiler yakınımızda olanlardır. Komşularımız, bir sonraki yakın çevremizdir.
Çevre temizliğinde, herkesin yakın çevresi ile ilgilenmesi istenir. Herkes, yakındaki tehlikeden etkilenir.
Onbaşı, askerlikte en küçük rütbedir. Binbaşı, bir subay rütbesidir. Onbaşı ile arasında, çavuş, astsubay, asteğmen, üsteğmen, yüzbaşı rütbeleri vardır. Bir ere göre, yakın-uzak konumuna göre, rütbe farkına göre değerlendirme yapalım. Bir ere göre, onbaşı mı, binbaşı mı, değerli, büyük olur? Sorusu iki türlü cevaplanır. Hiyerarşiye, rütbeye göre, binbaşı değerli ve büyüktür. Beraberlik içinde yakın durumda yaşamak da onbaşı için değer, büyük özelliği taşır.
Devlet idaresinde, muhtarlık, belediye yakınımızdadır. Diğer kurumlar biraz daha uzakta olurlar. Muhtarlık ve belediye kişi için değerli ve büyüktür.
Siyasi partilerde de benzerlik var. Delege, mahalle temsilcisi yakınımızdadır. Parti üyelerinin komşu olanları yakınımızdadır. İlçe binası ve yöneticiler biraz daha uzağımızdadır. Siyasi partilerde, yakın-uzak konumuna göre çalışmalar yapılır. Komisyonlar, kadın kolları, gençlik kolları kurulur. Üyeler arasında yakın konum oluşturulur.
Dernekler, yakın-uzak konumuna göre, birbirinin yakınında olmak isteyenler tarafından kurulur. Köylerde imece, yakınlar arasında yapılır. İşyerinin, okulun, caminin, çarşının eve yakın olması istenir.
Algı cümlesi de bütün-parça ilişkisi içinde oluşturuluyor. Bütün-parça yakınlık belirtir. Bütün, parçası ile aynı değerde, aynı büyüklükte gösteriliyor.
Müslümanlar-Laikler, dindarlar-laikler ayrımı yapılıyor. Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Müslümanlık, dindarlık bilgi bütünlüğünün içindedir, parçasıdır. Dolayısı ile laikliğin içindedir, parçasıdır.
Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- bir algı cümlesidir. Laik-laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilim, bilimsel kelimeleri, bilgi bütünlüğünün içindedir, parçasıdır. Dolayısı ile laik-laikliğin içindedir, parçasıdır. Bütün ile parça yan yana getirilerek algı cümlesi oluşturuluyor. Bütün ile parça aynı değerde, aynı büyüklükte iması yapılıyor.
Yakın-uzak, bütün-parça ilişkisi konusundaki düşüncelerimi paylaştım.

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...