logo

05 Kasım 2018

PERSPEKTİF


Perspektif, eşyanın ve nesnelerin yakından uzağa doğru görünüşüdür. Nesneleri göründükleri biçim ve durumlarıyla bir yüzey üzerine çizme tekniğidir. Bir resim çizme tekniğidir.
Kişilerin değeri, büyüklüğü yakından uzağa doğru anlam kazanır. Ülkelerin, değeri, büyüklüğü yakından uzağa doğru anlam kazanır.
Dış politikada, dış ticarette de benzer durum vardır. Yakındaki ve uzaktaki ülke ile Türkiye merkezli iletişim kurulur.
Yakında olan değerli ve büyük olur. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur, denir.
Çevremizdeki yakınlarımız için de durum benzerdir. Aile halkı, yakınımızda olduğu için değerli ve büyüktür. Fayda göreceğimiz, beraber yaşayacağımız kişiler yakınımızda olanlardır. Komşularımız, bir sonraki yakın çevremizdir.
Çevre temizliğinde, herkesin yakın çevresi ile ilgilenmesi istenir. Herkes, yakındaki tehlikeden etkilenir.
Onbaşı, askerlikte en küçük rütbedir. Binbaşı, bir subay rütbesidir. Onbaşı ile arasında, çavuş, astsubay, asteğmen, üsteğmen, yüzbaşı rütbeleri vardır. Bir ere göre, yakın-uzak konumuna göre, rütbe farkına göre değerlendirme yapalım. Bir ere göre, onbaşı mı, binbaşı mı, değerli, büyük olur? Sorusu iki türlü cevaplanır. Hiyerarşiye, rütbeye göre, binbaşı değerli ve büyüktür. Beraberlik içinde yakın durumda yaşamak da onbaşı için değer, büyük özelliği taşır.
Devlet idaresinde, muhtarlık, belediye yakınımızdadır. Diğer kurumlar biraz daha uzakta olurlar. Muhtarlık ve belediye kişi için değerli ve büyüktür.
Siyasi partilerde de benzerlik var. Delege, mahalle temsilcisi yakınımızdadır. Parti üyelerinin komşu olanları yakınımızdadır. İlçe binası ve yöneticiler biraz daha uzağımızdadır. Siyasi partilerde, yakın-uzak konumuna göre çalışmalar yapılır. Komisyonlar, kadın kolları, gençlik kolları kurulur. Üyeler arasında yakın konum oluşturulur.
Dernekler, yakın-uzak konumuna göre, birbirinin yakınında olmak isteyenler tarafından kurulur. Köylerde imece, yakınlar arasında yapılır. İşyerinin, okulun, caminin, çarşının eve yakın olması istenir.
Algı cümlesi de bütün-parça ilişkisi içinde oluşturuluyor. Bütün-parça yakınlık belirtir. Bütün, parçası ile aynı değerde, aynı büyüklükte gösteriliyor.
Müslümanlar-Laikler, dindarlar-laikler ayrımı yapılıyor. Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Müslümanlık, dindarlık bilgi bütünlüğünün içindedir, parçasıdır. Dolayısı ile laikliğin içindedir, parçasıdır.
Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- bir algı cümlesidir. Laik-laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilim, bilimsel kelimeleri, bilgi bütünlüğünün içindedir, parçasıdır. Dolayısı ile laik-laikliğin içindedir, parçasıdır. Bütün ile parça yan yana getirilerek algı cümlesi oluşturuluyor. Bütün ile parça aynı değerde, aynı büyüklükte iması yapılıyor.
Yakın-uzak, bütün-parça ilişkisi konusundaki düşüncelerimi paylaştım.

Share
278 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...