logo

05 Kasım 2018

PERSPEKTİF


Perspektif, eşyanın ve nesnelerin yakından uzağa doğru görünüşüdür. Nesneleri göründükleri biçim ve durumlarıyla bir yüzey üzerine çizme tekniğidir. Bir resim çizme tekniğidir.
Kişilerin değeri, büyüklüğü yakından uzağa doğru anlam kazanır. Ülkelerin, değeri, büyüklüğü yakından uzağa doğru anlam kazanır.
Dış politikada, dış ticarette de benzer durum vardır. Yakındaki ve uzaktaki ülke ile Türkiye merkezli iletişim kurulur.
Yakında olan değerli ve büyük olur. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur, denir.
Çevremizdeki yakınlarımız için de durum benzerdir. Aile halkı, yakınımızda olduğu için değerli ve büyüktür. Fayda göreceğimiz, beraber yaşayacağımız kişiler yakınımızda olanlardır. Komşularımız, bir sonraki yakın çevremizdir.
Çevre temizliğinde, herkesin yakın çevresi ile ilgilenmesi istenir. Herkes, yakındaki tehlikeden etkilenir.
Onbaşı, askerlikte en küçük rütbedir. Binbaşı, bir subay rütbesidir. Onbaşı ile arasında, çavuş, astsubay, asteğmen, üsteğmen, yüzbaşı rütbeleri vardır. Bir ere göre, yakın-uzak konumuna göre, rütbe farkına göre değerlendirme yapalım. Bir ere göre, onbaşı mı, binbaşı mı, değerli, büyük olur? Sorusu iki türlü cevaplanır. Hiyerarşiye, rütbeye göre, binbaşı değerli ve büyüktür. Beraberlik içinde yakın durumda yaşamak da onbaşı için değer, büyük özelliği taşır.
Devlet idaresinde, muhtarlık, belediye yakınımızdadır. Diğer kurumlar biraz daha uzakta olurlar. Muhtarlık ve belediye kişi için değerli ve büyüktür.
Siyasi partilerde de benzerlik var. Delege, mahalle temsilcisi yakınımızdadır. Parti üyelerinin komşu olanları yakınımızdadır. İlçe binası ve yöneticiler biraz daha uzağımızdadır. Siyasi partilerde, yakın-uzak konumuna göre çalışmalar yapılır. Komisyonlar, kadın kolları, gençlik kolları kurulur. Üyeler arasında yakın konum oluşturulur.
Dernekler, yakın-uzak konumuna göre, birbirinin yakınında olmak isteyenler tarafından kurulur. Köylerde imece, yakınlar arasında yapılır. İşyerinin, okulun, caminin, çarşının eve yakın olması istenir.
Algı cümlesi de bütün-parça ilişkisi içinde oluşturuluyor. Bütün-parça yakınlık belirtir. Bütün, parçası ile aynı değerde, aynı büyüklükte gösteriliyor.
Müslümanlar-Laikler, dindarlar-laikler ayrımı yapılıyor. Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Müslümanlık, dindarlık bilgi bütünlüğünün içindedir, parçasıdır. Dolayısı ile laikliğin içindedir, parçasıdır.
Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- bir algı cümlesidir. Laik-laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilim, bilimsel kelimeleri, bilgi bütünlüğünün içindedir, parçasıdır. Dolayısı ile laik-laikliğin içindedir, parçasıdır. Bütün ile parça yan yana getirilerek algı cümlesi oluşturuluyor. Bütün ile parça aynı değerde, aynı büyüklükte iması yapılıyor.
Yakın-uzak, bütün-parça ilişkisi konusundaki düşüncelerimi paylaştım.

Share
227 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...