logo

Pitaya Ejder Meyveleri Zor Durumda

Kendisi Güney Amerika ürünü olmasına rağmen, adını Cumhurbaşkanlığının verdiği  resepsiyonunda duyduk ilk kez. Pitaya Ejder Meyvesinin…

     Sıcak iklim meyvesi olan Pitaya Meyvesinin soğuk iklim şartlarında hayatta kalması oldukça zor ve Marmara bölgesinde bu işi ilk defa yapan üretici Özhan Öztürk, şu sıralar zor günler geçiriyor.

     UEDAŞ’tan bahçesine bir türlü elektrik alamadığından yakınan Özhan Öztürk, “Sera içerisinde kurmuş olduğumuz odun kömür sobamızın fanını çalıştırabilmek için 3kw’lık alçak gerilim trafo kurmamız gerekiyor. Fakat, UEDAŞ’ın bize verdiği  ise Orta gerilim. Orta gerilimin maliyeti ise 150 bin lira tutuyor. 100 bin lira sermaye ile bu işe girmişliğimiz var. Sermayeden çok bizden trafo ücreti isteniyor. Oysa ki, sobamızın fanını çalıştırabilmek için bize normak 3kw’lık bir elektrik yetiyor. Bu iş, neden bu kadar yokuşa sürülüyor buna anlam vermekte zorlanıyoruz. Bizim ile birlikte aynı mesafede bulanan bazı bahçelere elektrik verilmiş, fakat biz ne yaptıysak, kime müracaat ettiysek sesimizi duyan olmadı. Havaların soğuduğu şu günlerde, Ejder Meyvelerimizin hayatta kalması için havanın eksinin altına düşmemesi lazım.” diyen Özhan Öztürk, Yetkililerden bu konunun çözülmesi ve elektriğinin biran önce bağlanması için yardım bekliyor.

Share
1163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?