logo

15 Haziran 2020

POPÜLİZM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İnsanlar, birbirlerine ilham verici olurlar. İnsanlar, birbirlerini motive edici olurlar. İnsanlar, birbirlerine dinleyici olurlar. İnsanlar, birbirleriyle uzlaşırlar. İnsanlar, kendilerini ve doğayı değiştirirler.

Popülizmde, sloganlar oluşturulur. “Partiler, parti üyeleri içindir. Şemsiye parti, herkes içindir” bir slogan olur. “Sizin gibi bir başkan” bir slogan olur.

Düşüncenin ifade edilmesi için, tanım yapılır, kural oluşturulur, anlatım teknikleri kullanılır. Tanım ve kural, konuyu sınırlar.

Tolumda otoritenin genel kaynakları, gelenek ve hukuk olur. Popülist kadın lider, kendini topluma, anne, eş olarak tanıtır. “Bu ülkeyi annesiymiş gibi, tutkuyla önemsiyorum. Avustralya evim, Avustralya halkı, çocuklarım” ifadesini, Hanson söyledi. Alaska Valisi Palin, “Hokey annesi ve anne bozayı” unvanlarını kullandı. Süleyman Demirel, “baba” unvanını kullandı. Tansu Çiller, “ana, bacı” unvanlarını kullandı.

Popülist lider, “baba, ana” unvanlarını kullanınca, seçmen babanın, ananın çocukları olur. Popülist lider, “Bir araya gelerek, adalet ve eşitlikle toplumu inşa etmek için burada bulunuyoruz” ifadesini kullanır. Popülist söylem, seçim kampanyalarında söylenir.

Popülizm, sıradan insanlar için, sıradan insanın yüzünün yandan görünüşünü inşa eden, sıra dışı liderlerin siyaseti, olarak belirtilir. Demokrasinin ideolojileri: Liberalizm, milliyetçilik, sosyalizm, popülizm olur.

Demokrasi, halk egemenliği ve çoğunluğun yönetiminin bir birleşimi olarak tanımlanır. Demokrasi, halkın yönettiği bir siyasal sistemi, ima eder. Yöneticiler, rekabete dayalı seçimlerle, seçilirler. Halk, kendilerini yönetenlerin, çoğunluk tarafından seçilmesini kabul eder.

Liberal demokraside, halk egemenliğine ve çoğunluğun yönetimine saygı gösterilir. Düşüncenin ifade edilmesi özgürlüğü, azınlık haklarının korunması diğer özellikler olur. Anayasa, anayasa mahkemesi liberal demokrasinin örgütlenmesi olur.

Liberal demokrasi, iki ayrı boyuta sahip olur. Birinci boyut, kamusal rekabet olur. İkinci boyut, siyasi katılım olur. Kamusal rekabet, yönetime muhalefet etme olur. Siyasi katılım, siyasi sistemde yer alma hakkını belirtir.

Popülizm, halkın iradesini, hiçbir şeyin kısıtlamamasını ister. Çoğulculuk ve azınlık haklarını kabul etmez. Temel hakları koruyan kurumları, eleştirir. Mahkemeler ve medya, eleştirilir. Yönetimin, bağımsız kurumlar tarafından denetimini, kabul etmez. Çoğunluğun istekleri, dile getirilir.

Rejimler, dört gruba ayrılır. Tam otoriterlik, rekabetçi otoriterlik, seçimli demokrasi, liberal demokrasi…

Demokraside ekonomi, bir üretim ve paylaşım ilişkisi olur. Toplum, birlikte üretir ve paylaşır.

Popülizm, liberal demokrasiyi eleştirir. Liberal olmayan demokrasinin, bir biçimini isteyen düşünceler kümesi olur. Halk egemenliğini ve çoğunluğun yönetmesini ister.

Siyasi aktörlerin başarısı, iki özellik gösterir. Sorunları kamunun gündemine getirme ve kamusal siyaseti biçimlendirme… Popülist aktörler, sistem tarafından çözümlenemeyen sorunları gündemde tutarlar.

Liberal demokrasi, vatandaşlarına, özerk kurumları ile hesap verir. Vatandaşlık eğitimi, demokratik kurallara uyulmasına katkı yapar. Çoğulculuğun değeri, anlatılır. Anayasa ve anayasa mahkemesi, azınlık haklarını korur. Tarih bilgisi, olguların uzun süreçleri içinde ilerler. Olgu, sebep-sonuç belirtir

Share
1488 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...