logo

15 Haziran 2020

POPÜLİZM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

İnsanlar, birbirlerine ilham verici olurlar. İnsanlar, birbirlerini motive edici olurlar. İnsanlar, birbirlerine dinleyici olurlar. İnsanlar, birbirleriyle uzlaşırlar. İnsanlar, kendilerini ve doğayı değiştirirler.

Popülizmde, sloganlar oluşturulur. “Partiler, parti üyeleri içindir. Şemsiye parti, herkes içindir” bir slogan olur. “Sizin gibi bir başkan” bir slogan olur.

Düşüncenin ifade edilmesi için, tanım yapılır, kural oluşturulur, anlatım teknikleri kullanılır. Tanım ve kural, konuyu sınırlar.

Tolumda otoritenin genel kaynakları, gelenek ve hukuk olur. Popülist kadın lider, kendini topluma, anne, eş olarak tanıtır. “Bu ülkeyi annesiymiş gibi, tutkuyla önemsiyorum. Avustralya evim, Avustralya halkı, çocuklarım” ifadesini, Hanson söyledi. Alaska Valisi Palin, “Hokey annesi ve anne bozayı” unvanlarını kullandı. Süleyman Demirel, “baba” unvanını kullandı. Tansu Çiller, “ana, bacı” unvanlarını kullandı.

Popülist lider, “baba, ana” unvanlarını kullanınca, seçmen babanın, ananın çocukları olur. Popülist lider, “Bir araya gelerek, adalet ve eşitlikle toplumu inşa etmek için burada bulunuyoruz” ifadesini kullanır. Popülist söylem, seçim kampanyalarında söylenir.

Popülizm, sıradan insanlar için, sıradan insanın yüzünün yandan görünüşünü inşa eden, sıra dışı liderlerin siyaseti, olarak belirtilir. Demokrasinin ideolojileri: Liberalizm, milliyetçilik, sosyalizm, popülizm olur.

Demokrasi, halk egemenliği ve çoğunluğun yönetiminin bir birleşimi olarak tanımlanır. Demokrasi, halkın yönettiği bir siyasal sistemi, ima eder. Yöneticiler, rekabete dayalı seçimlerle, seçilirler. Halk, kendilerini yönetenlerin, çoğunluk tarafından seçilmesini kabul eder.

Liberal demokraside, halk egemenliğine ve çoğunluğun yönetimine saygı gösterilir. Düşüncenin ifade edilmesi özgürlüğü, azınlık haklarının korunması diğer özellikler olur. Anayasa, anayasa mahkemesi liberal demokrasinin örgütlenmesi olur.

Liberal demokrasi, iki ayrı boyuta sahip olur. Birinci boyut, kamusal rekabet olur. İkinci boyut, siyasi katılım olur. Kamusal rekabet, yönetime muhalefet etme olur. Siyasi katılım, siyasi sistemde yer alma hakkını belirtir.

Popülizm, halkın iradesini, hiçbir şeyin kısıtlamamasını ister. Çoğulculuk ve azınlık haklarını kabul etmez. Temel hakları koruyan kurumları, eleştirir. Mahkemeler ve medya, eleştirilir. Yönetimin, bağımsız kurumlar tarafından denetimini, kabul etmez. Çoğunluğun istekleri, dile getirilir.

Rejimler, dört gruba ayrılır. Tam otoriterlik, rekabetçi otoriterlik, seçimli demokrasi, liberal demokrasi…

Demokraside ekonomi, bir üretim ve paylaşım ilişkisi olur. Toplum, birlikte üretir ve paylaşır.

Popülizm, liberal demokrasiyi eleştirir. Liberal olmayan demokrasinin, bir biçimini isteyen düşünceler kümesi olur. Halk egemenliğini ve çoğunluğun yönetmesini ister.

Siyasi aktörlerin başarısı, iki özellik gösterir. Sorunları kamunun gündemine getirme ve kamusal siyaseti biçimlendirme… Popülist aktörler, sistem tarafından çözümlenemeyen sorunları gündemde tutarlar.

Liberal demokrasi, vatandaşlarına, özerk kurumları ile hesap verir. Vatandaşlık eğitimi, demokratik kurallara uyulmasına katkı yapar. Çoğulculuğun değeri, anlatılır. Anayasa ve anayasa mahkemesi, azınlık haklarını korur. Tarih bilgisi, olguların uzun süreçleri içinde ilerler. Olgu, sebep-sonuç belirtir

Share
1782 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...