logo

19 Eylül 2022

RAKAMLAR DOĞRU  SÖYLEM YANLIŞ


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Sevgili dostlar geçenlerde iktidardan rekor kırdık diye açıklamalar duyduk yine iyi miktarda gaz mı bulduk diye düşündüm ama o müjde idi rekor değil. Meğer rekor ihracatımızla ilgiliymiş ocak –temmuz 2022 ihracat rakamımız 144 milyar 331 milyon dolar evet bu doğru ve rekor gerçekten sevindirici ayni zamanda ülkemiz adına bunu söylüyorsun da ithalata gelince bir kelime yok aslında orada da bir rekor var ama o söylenmiyor işte yanlış burada peki ithalat rakamımız nedir biz söyleyelim de vatandaş öğrensin yine ocak- temmuz 2022 dönemi 206 milyar 508 milyon aradaki fark yani dış ticaret açığımız 62 milyar dolar bunun öz Türkçe si nedir biliyor musunuz resmen iflas yani evinizin aylık geliri atıyorum 10 bin TL. Ama aylık gideriniz 14 bin TL. Ne kadar dayanabilirsiniz dayanamazsınız, bu rakamları yani rekor diye anlattığınız ihracat rakamlarını kırsalda bu işlerle hiç ilgisi olmayan vatandaşımıza anlatabilirsiniz oda ne yapsın inanır ama beni inandıramazsınız veya benim gibi konuya hakim olanları.

5,5 Yıl Bursa Tic. San. Odası meclis üyeliği ve başkan vekilliği yaptım 40 yıldan fazla makine imalatı yapan bir firmanın sahibi idim Ülkemizde üretilmeyen makinaları ürettim ihracat yaptım ödüller aldım ithalat yaptım şunu söylemek istiyorum bana böyle hikâyeleri anlatamazsın, yediremezsin şunu iddia ediyorum hani veteriner bir arkadaşı TÜBİTAK başkanı yaptılar ya inanın bu o mevkilerde bu işleri bizim kadar iyi bilen kişiler yok daha doğrusu liyakat yok.

Bu saçmalığı şöyle bitirelim daha iyi anlaşılsın ihracatımız % 19.1, ithalatımızda % 40,7 artmış yani üretmiyoruz tüketiyoruz bana bunu anlat dostum.

30 AĞUSTOS VE DİN  VURGUSU

Büyük zaferin 100, yılı tüm yurtta coşku ile kutlandı Anıt Kabir yine doldu taştı bitmeyen bu sevgi her yıl engellemek için ne yaparlarsa yapsınlar çığ gibi büyüyor bu millet liderine âşık bu böyle biline gelelim başlıktaki soruna AKP gen. Bşk.nı Erdoğan Kütahya’da şöyle söyledi gençler şunu unutmasın kurtuluş savaşında Hindistan Müslümanları Ankara’ya 600 bin altın gönderdi bu tabiki doğru tüm dünyadaki Müslüman ülkeler yardım etti buna kimse hayır diyemez ve doğrudur iyide geçtiğimiz aylarda rakamlar vererek bir yazı yazmıştım Sovyetler birliği olmasa biz kurtuluş savaşını kazanamazdık gelen binlerce silah ve cephaneyi topu tüfeği geçelim Temmuz 1920 den itibaren toplamda 6 milyon 700 bin altın Ruble gönderdi bu adamlar ve geri istemediler ama bununla ilgili bir kelime yok burada bile din vurgusu yapılıyor korkmayın bunları söylemekle bu günden sonra kimse gidip Komünist olmaz ama gerçekleri öğrenmiş olur öyle değil mi yeter bu din sömürüsü. 

KRALİÇE ÖLDÜ – YAŞASIN KRAL

İngiltere kraliçesi Elizabeth 96 yaşında hayatını kaybetti 26 yaşında tahta oturmuş ve 70 yıl görev yapmış 1934 yılında da Yunanistan prensi ünvanı verilen Philip ile evlendi biri kız dört çocukları oldu görev yaptığı sürede 15 başbakan ile çalıştı ölümünden sonra 73 yaşındaki oğlu Charles İngiltere kralı oldu sanırım kraliçe ve ailesi ile ilgili kısada olsa bilgilendirme yaptım.

Ülkemizde de kraliçenin ölümüne bir çok vatandaşımızın üzüldüğünü tahmin ediyorum nedenini tahmin etmeseler de içlerinden öyle gelmiştir, yas ilan edilip bayraklar yarıya indirilebilir mi diye bekledim Allahtan böyle bir hata yapmadılar kimse kusura bakmasın ben hiç üzülmedim neden mi şundan dünyayı sömürdüler,işgal ettiler yüz binlerce çocuğu babasız bıraktılar dünyanın her köşesinde sömürgeleri vardı yine kendilerine karşı çıktığı için yüzbinlerce insanı acımasızca öldürdüler esir alıp kamplarda ölüme terk ettiler bunların içinde Mısır ve Libya’da, Filistin’de binlerce Osmanlı askerini klorlu havuzlara atıp hepsini kör ettiler aç susuz Anadolu ya dönmeye çalışan silahsız askerlerimizi çöllerde sırtlarından hançerlediler, bunların dünyanın her köşesinde yaptığı vahşetleri yazmaya kalksak kitaplar almaz son olarak Yunanlılara arka çıkıp onları İzmir’e çıkarıp kendileri de İstanbul’u işgal ettiler ve binlerce insanımızı katlettiler kadınlarımıza, kızlarımıza tecavüz ettiler bu yapılanları yıllardır izleyip seyirci kalan kraliçenin ölümüne mi üzüleceğiz öylemi asla, M. K. Atatürk’ün kazandığı kurtuluş savaşındaki yenilgileri esaret altındaki bir çok sömürgelerinin özgürlüklerini ilan etmesini sağladı Hindistan’ın lideri Gandi şunu söylemiştir Atatürk bunları yenene kadar biz İngilizleri Tanrı zannederdik.

İZMİR’İN  DAĞLARINDA  ÇİÇEKLER  AÇTI

Ak parti ve ortağı ciddi oy kaybediyorlar zaten moralleri bozuk bunun üzerine kurtuluşumuzun 100.  Yıldönümü kutlamalarındaki coşku son olarak 9 Eylül’de İzmir’deki Tarkan konseri dengeleri alt üst etti milli mücadeleyi inkâr eder hale geldiler İngilizlere teslim olmuş ve bu işgalcilerin savaş gemileriyle kaçmış Vahdettin ve damat Ferit gibi HAİN’leri  savunur hale geldiler ne acı değilmi.

Bu konser Cumhuriyet tarihinin en büyük konseri ve dünyada en büyük beş konser arasına girdi ama bunu bir şekilde ört bas etmek lazımdı ve başkan Tunç Soyer’in konuşmasına saldırdılar aslında söyledikleri Atatürk’ün yazdığı Nutuk kitabından alınmıştı.

Bu konser sadece İzmir’de değildi Ülkemizin her köşesindeydi, hepimizin yüreğindeydi sadece o alandaki 2 milyon insan değil milyonların konseri oldu ülke sınırlarını aştı bütün dünya izledi, Tarkan tabiki dik duran yapısıyla çok değerli ve önemliydi ama inanın olmasa da bir şey değişmeyecekti, bu dev konser bittiğinde yerlerde bir poşet bile bulunamadı temizlik görevlilerine iş kalmadı bu güzel ve hoşgörülü, kültürlü, doğaya saygılı insanlarımıza sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz.

Diyanet ulusal bayramlarda camilere Türk bayrağı asmayı yasaklamış biliyormuydunuz, az kaldı az sabrediyoruz, Türk bayrağından bahsediyoruz be cahiller!!!

Kalın sağlıcakla..

Share
239 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...