logo

13 Haziran 2016

Ramazan Hoşgörü Ayı mı..?


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Bir Ramazan ayına daha sağlıklı ve sıhhatli bir şekilde kavuştuk.
Allah, oruç tutanların sevaplarını kabul etsin, tutmayanlara da tutanların sevaplarından nail eylesin diyerek, Ramazan ayının hoşgörü, barış, kardeşlik, paylaşım ve sevgi ayı olduğunu unutmayalım.
Bu mübarek ayda, manevi duygular doruk noktaya çıkmakta, dayanışma, paylaşma, kardeşlik ve sevgi bağları kuvvetlenerek, birlik ve beraberliğimiz daha da güçlenmektedir.
Veya;
Genel olarak da, devletin zirvesinden veya siyasetçilerimizden, “Rahmet, bereket ve mağfiret vesilesi olan Ramazan Ayı’nı huzur ortamı içerisinde geçirmenin ve kardeşlik, dostluk, yardımlaşma hislerinin zirveye ulaştığı bir şuura erişmenin sevincini yaşıyoruz. Bu günleri fırsat bilerek; aramızdaki sevgi, hürmet, hoşgörü ve merhamet hislerini daha da güçlendirelim, kimsesizlere, yetimlere, öksüzlere elimizi uzatalım, toplumun mağdur kesimlerini oluşturan kardeşlerimizin sevinçli bir bayram geçirmesi için elimizden gelen gayreti sarf edelim.” Gibi mesajlar verilir.
İşe, bu yönüyle baktığımız zaman ne güzel ifadeler, ne güzel terimler kullanılıyor.
Peki, işin gerçek yüzü öyle mi..?
Geçtiğimiz hafta içerisinde duyduğum ve üzüldüğüm bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ramazan ayına girmeden önce, özellikle gıda üzerine iş yapan esnaflarımız hazırlıklarını yapar, imsakiyelerini bastırır, oruç tutanları ağırlamak için iftar da işyerlerini açık tutmaya çalışırlar.
Bu şekil esnaflarımızdan birisi, üzerinden Atatürk’ün dua ettiği bir imsakiye bastırır ve
Atatürk ile ne alıp veremedikleri belli olmayan bazı siyasilerden tepki görür.
Tepki ise, “Sen bu ilçede sayılı esnaflardansın, sana böyle bir imsakiye bastırmak yakışıyor mu?” ya da “Bastıracak başka imsakiye bulamadın mı?” türünden olur.
Bastırılan bir imsakiyeye dahi tahammülü olmayan, bu siyasetçilerimizden bizler Hoşgörüyü nasıl bekleyebiliriz..?
Aslında sözü fazla uzatmaya gerek yok.
Yıllar önce, Neyzen Tevfik, sanki bugünleri görür gibi kaleme aldığı “BE HEY DÜRZÜ” şiiri galiba en güzel cevap olacaktır.

BE HEY DÜRZÜ

Ne ararsın TANRI ile aramda.
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda..
Başı açığa niye türban sorarsın?

Rakı Şarap içiyorsam sana ne?
Yoksa kimseye zararım içerim..
İkimiz de gelsek kıldan köprüye..
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim..

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden.
Dininden de soğuyacak bu millet..

İşgaldeki hali sakın unutma!
Atatürk’e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan gene çıkardın amma..
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz

Neyzen Tevfik

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...