logo

13 Haziran 2016

Ramazan Hoşgörü Ayı mı..?


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Bir Ramazan ayına daha sağlıklı ve sıhhatli bir şekilde kavuştuk.
Allah, oruç tutanların sevaplarını kabul etsin, tutmayanlara da tutanların sevaplarından nail eylesin diyerek, Ramazan ayının hoşgörü, barış, kardeşlik, paylaşım ve sevgi ayı olduğunu unutmayalım.
Bu mübarek ayda, manevi duygular doruk noktaya çıkmakta, dayanışma, paylaşma, kardeşlik ve sevgi bağları kuvvetlenerek, birlik ve beraberliğimiz daha da güçlenmektedir.
Veya;
Genel olarak da, devletin zirvesinden veya siyasetçilerimizden, “Rahmet, bereket ve mağfiret vesilesi olan Ramazan Ayı’nı huzur ortamı içerisinde geçirmenin ve kardeşlik, dostluk, yardımlaşma hislerinin zirveye ulaştığı bir şuura erişmenin sevincini yaşıyoruz. Bu günleri fırsat bilerek; aramızdaki sevgi, hürmet, hoşgörü ve merhamet hislerini daha da güçlendirelim, kimsesizlere, yetimlere, öksüzlere elimizi uzatalım, toplumun mağdur kesimlerini oluşturan kardeşlerimizin sevinçli bir bayram geçirmesi için elimizden gelen gayreti sarf edelim.” Gibi mesajlar verilir.
İşe, bu yönüyle baktığımız zaman ne güzel ifadeler, ne güzel terimler kullanılıyor.
Peki, işin gerçek yüzü öyle mi..?
Geçtiğimiz hafta içerisinde duyduğum ve üzüldüğüm bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Ramazan ayına girmeden önce, özellikle gıda üzerine iş yapan esnaflarımız hazırlıklarını yapar, imsakiyelerini bastırır, oruç tutanları ağırlamak için iftar da işyerlerini açık tutmaya çalışırlar.
Bu şekil esnaflarımızdan birisi, üzerinden Atatürk’ün dua ettiği bir imsakiye bastırır ve
Atatürk ile ne alıp veremedikleri belli olmayan bazı siyasilerden tepki görür.
Tepki ise, “Sen bu ilçede sayılı esnaflardansın, sana böyle bir imsakiye bastırmak yakışıyor mu?” ya da “Bastıracak başka imsakiye bulamadın mı?” türünden olur.
Bastırılan bir imsakiyeye dahi tahammülü olmayan, bu siyasetçilerimizden bizler Hoşgörüyü nasıl bekleyebiliriz..?
Aslında sözü fazla uzatmaya gerek yok.
Yıllar önce, Neyzen Tevfik, sanki bugünleri görür gibi kaleme aldığı “BE HEY DÜRZÜ” şiiri galiba en güzel cevap olacaktır.

BE HEY DÜRZÜ

Ne ararsın TANRI ile aramda.
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda..
Başı açığa niye türban sorarsın?

Rakı Şarap içiyorsam sana ne?
Yoksa kimseye zararım içerim..
İkimiz de gelsek kıldan köprüye..
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim..

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden.
Dininden de soğuyacak bu millet..

İşgaldeki hali sakın unutma!
Atatürk’e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan gene çıkardın amma..
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz

Neyzen Tevfik

Share
199 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kestel Meclisi Belediye Başkanı Önder Tanır yüzünden dağıldı

  16 Ocak 2021 Yazarlar

       2021 yılının ilk meclis toplantısı, olaylı başladı. CHP’li meclis üyelerinin salonu terk etmesiyle birlikte, yılın ilk meclisinin de tadı tuzu kalmadı.      İlçemizin gerçekleştirilemeyen o kadar sorunu varken, Belediye Başkanı Önder Tanır’ın çıkıpta, CHP’deki taciz iddialarını ortaya atmasıyla başlayan tartışma ve devamında, özür dilememesi ortamı gerilmesine neden oldu.      Oysa ki, CHP’de yaşanan taciz olayından bile haberi olmayan sadece kulaktan veya ağabeylerinin yol...
 • O Kestel Halkının Sesidir

  15 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel belediyesi 2021 yılının ilk belediye meclisi toplantısını yaptı.      Sevgili başkanın yaptığı provokasyon yüzünden meclis salonu arenaya döndü.      Sevgili kardeşim Önder Tanır, sahi senin belediyedeki görevin nedir?      Kestel halkı seni niye seçti..?      Söyler misin; sen nesin, Kestel belediye başkanı mı, yoksa taciz işleri genel müdürümü.?          &nb...
 • SOSYAL MEDYA, KÜFÜR VE HUKUK

  07 Ocak 2021 Yazarlar

  Sosyal medya, artık hayatımızın bir parçası. Kimimiz haberleri ve gündemi bu mecradan takip ederken, kimimiz akraba ve arkadaş çevresi ile buradan iletişim kuruyor. Ancak yüz yüze iletişime göre bambaşka bir iletişim türü olduğundan insanlar çok daha rahat ve fütursuz olabiliyor. Hele gerçek adıyla değil de başka isimle hesap açılmış ise her türlü şeyin yazılabileceği gibi bir algı mevcut. Sosyal medyanın o kadar da özgür olmadığını anlamak için başınızın belaya girmesini beklemenize gerek yok. İnsanların yüz yüze iken söylediğinde suç teş...
 • Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’dan İnciler

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Geçtiğimiz günlerde, Kestel Belediye başkanı Önder Tanır, bir yerel kanala çıkmış, orada yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmış.      Merak ettim.      Açtım youtube’yi izledim.      Acaba ne söyleyecek, yine nelerden bahsedecek…      Zaten programın nasıl hazırlandığını, içerik olarak nasıl işlediğini bilirim.      Moderatör belediyeye gelir, “Falanca gün yayını çekeceğiz, siz bana soruları gönderin, bend...