logo

01 Mayıs 2017

Referandumda son sözü yine köylü söyledi


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Ülke genelinde olduğu gibi; ilçemizde de merakla bekleniyordu, referandumun sonuçları..!
Her seçimde olduğu gibi, bu seçimde de, eski köylerimiz yeni mahallelerimiz, bizleri bir kez daha yanıltmadı.
Kestel Merkez de Hayır oyu 15155 olurken, Evet oyu ise 14541 de kaldı.
Yani, 2014 yerel seçimlerindeki gibi, Ergün Aksoy’un adayı olduğu MHP, merkezde seçimi kazanmış fakat, köylerin oyuyla seçimi kaybetmişti.
Değişen bir şey olmuyor..
Aynı tas, aynı hamam..!
Köylerin oyunu almak için her türlü taklayı atan büyükşehir belediyesi, referandum öncesinde muhtarlara rüşvet dağıtır gibi, bilgisayar hediye etmesi de işin ayrı bir boyutu..
Köy yollarının referandum öncesinde bakıma alınması, Kestel AKP’nin de köylülerle iletişimini koparmaması, merkezde eriyen AKP’nin köylülerin gelen oyuyla dirilmesine neden oldu.
Peki bu süreçte; ülkemizin ana, ilçemizin yavru muhalefeti ne yaptı..?
Yeterince referandum çalışması yapabildi mi..?
Benim kanaatime göre, kesinlikle yapamadı…
Köylerimiz her zaman olduğu gibi bu referandumda da boş bırakıldı.
“Köylerden bize oy çıkmıyor” denildi..
Tüm bunları gören biri olarak şunu söylemek isterim:
Burada başarmak nedir?
Hayır oyunu Evet’ten fazla çıkarmaktır.
Yani, tüm bileşenlerin oyu Evet’i geçememiştir.
Hiç kimse, “Biz bu referandumda başarılı olduk” diyerek, hava atmaya kalkmasın..!
Çünkü, durum ortada..
Referandumun sonrasın da, %91,23 Evet oyunun çıktığı Orhaniye köyüne giderek, Yarım elma gönül alma misali teşekkür pastası kesen, Kestel AKP teşkilat başkanı Ferhat Erol’un bu davranışını olumlu buluyorum.
Erol’un bu davranışı umarım ki, yavru muhalefete de örnek olur.
Bunu gördükten sonra, “Bize neden oy çıkmıyor” diyenlerin durumu anlayacağını umuyorum…
Şimdi ne olacak;
İlçemizin köyleriyle iletişimini hiçbir zaman kesmeyen biri olarak, seçim sonrası birçok köylülerimizden yine, “mahsulüm para etmiyor, ilaç pahalı, mazot pahalı” gibi sözler duyacağım kesindir.
Bundan sonra, bu tür dertlerini bana yanacaklarına AKP teşkilatına giderek anlatırlarsa, bende marko paşalıktan kurtulmuş olurum.
Kalın Sağlıcakla…
SEYMEN’DEN CUMHURİYETÇİ DURUŞ
Bu referandum da, Hayır oyunu kullanan ve bunun için çalışan biri olarak, sevindirici tek haberin Seymen mahallemizden gelmesi oldu.
Seymen’lileri, baskıya boyun eğmediklerinden dolayı, can-ı gönülden tebrik ediyorum.
35 mahallemizin içerisinde, 83 Evet oyuna karşılık, 103 Hayır oyunun çıkmış olduğu Seymen mahallemizin bu asil duruşu, ders olacak türdendir.
Seymen’liler köylüler gibi düşünmeyip, “biz merkezdekiler gibi düşünüyoruz” mesajını verdiler bu seçimde.
Atatürk Cumhuriyetine sahip çıkan ve baskıya boyun eğmeyiz mesajı veren Seymen’lileri, Kestel Atatürkçü Düşünce Derneği adına bir kez daha tebrik ediyorum.

Share
243 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...