logo

01 Mayıs 2017

Referandumda son sözü yine köylü söyledi


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Ülke genelinde olduğu gibi; ilçemizde de merakla bekleniyordu, referandumun sonuçları..!
Her seçimde olduğu gibi, bu seçimde de, eski köylerimiz yeni mahallelerimiz, bizleri bir kez daha yanıltmadı.
Kestel Merkez de Hayır oyu 15155 olurken, Evet oyu ise 14541 de kaldı.
Yani, 2014 yerel seçimlerindeki gibi, Ergün Aksoy’un adayı olduğu MHP, merkezde seçimi kazanmış fakat, köylerin oyuyla seçimi kaybetmişti.
Değişen bir şey olmuyor..
Aynı tas, aynı hamam..!
Köylerin oyunu almak için her türlü taklayı atan büyükşehir belediyesi, referandum öncesinde muhtarlara rüşvet dağıtır gibi, bilgisayar hediye etmesi de işin ayrı bir boyutu..
Köy yollarının referandum öncesinde bakıma alınması, Kestel AKP’nin de köylülerle iletişimini koparmaması, merkezde eriyen AKP’nin köylülerin gelen oyuyla dirilmesine neden oldu.
Peki bu süreçte; ülkemizin ana, ilçemizin yavru muhalefeti ne yaptı..?
Yeterince referandum çalışması yapabildi mi..?
Benim kanaatime göre, kesinlikle yapamadı…
Köylerimiz her zaman olduğu gibi bu referandumda da boş bırakıldı.
“Köylerden bize oy çıkmıyor” denildi..
Tüm bunları gören biri olarak şunu söylemek isterim:
Burada başarmak nedir?
Hayır oyunu Evet’ten fazla çıkarmaktır.
Yani, tüm bileşenlerin oyu Evet’i geçememiştir.
Hiç kimse, “Biz bu referandumda başarılı olduk” diyerek, hava atmaya kalkmasın..!
Çünkü, durum ortada..
Referandumun sonrasın da, %91,23 Evet oyunun çıktığı Orhaniye köyüne giderek, Yarım elma gönül alma misali teşekkür pastası kesen, Kestel AKP teşkilat başkanı Ferhat Erol’un bu davranışını olumlu buluyorum.
Erol’un bu davranışı umarım ki, yavru muhalefete de örnek olur.
Bunu gördükten sonra, “Bize neden oy çıkmıyor” diyenlerin durumu anlayacağını umuyorum…
Şimdi ne olacak;
İlçemizin köyleriyle iletişimini hiçbir zaman kesmeyen biri olarak, seçim sonrası birçok köylülerimizden yine, “mahsulüm para etmiyor, ilaç pahalı, mazot pahalı” gibi sözler duyacağım kesindir.
Bundan sonra, bu tür dertlerini bana yanacaklarına AKP teşkilatına giderek anlatırlarsa, bende marko paşalıktan kurtulmuş olurum.
Kalın Sağlıcakla…
SEYMEN’DEN CUMHURİYETÇİ DURUŞ
Bu referandum da, Hayır oyunu kullanan ve bunun için çalışan biri olarak, sevindirici tek haberin Seymen mahallemizden gelmesi oldu.
Seymen’lileri, baskıya boyun eğmediklerinden dolayı, can-ı gönülden tebrik ediyorum.
35 mahallemizin içerisinde, 83 Evet oyuna karşılık, 103 Hayır oyunun çıkmış olduğu Seymen mahallemizin bu asil duruşu, ders olacak türdendir.
Seymen’liler köylüler gibi düşünmeyip, “biz merkezdekiler gibi düşünüyoruz” mesajını verdiler bu seçimde.
Atatürk Cumhuriyetine sahip çıkan ve baskıya boyun eğmeyiz mesajı veren Seymen’lileri, Kestel Atatürkçü Düşünce Derneği adına bir kez daha tebrik ediyorum.

Share
150 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...