logo

01 Mayıs 2017

Referandumda son sözü yine köylü söyledi


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Ülke genelinde olduğu gibi; ilçemizde de merakla bekleniyordu, referandumun sonuçları..!
Her seçimde olduğu gibi, bu seçimde de, eski köylerimiz yeni mahallelerimiz, bizleri bir kez daha yanıltmadı.
Kestel Merkez de Hayır oyu 15155 olurken, Evet oyu ise 14541 de kaldı.
Yani, 2014 yerel seçimlerindeki gibi, Ergün Aksoy’un adayı olduğu MHP, merkezde seçimi kazanmış fakat, köylerin oyuyla seçimi kaybetmişti.
Değişen bir şey olmuyor..
Aynı tas, aynı hamam..!
Köylerin oyunu almak için her türlü taklayı atan büyükşehir belediyesi, referandum öncesinde muhtarlara rüşvet dağıtır gibi, bilgisayar hediye etmesi de işin ayrı bir boyutu..
Köy yollarının referandum öncesinde bakıma alınması, Kestel AKP’nin de köylülerle iletişimini koparmaması, merkezde eriyen AKP’nin köylülerin gelen oyuyla dirilmesine neden oldu.
Peki bu süreçte; ülkemizin ana, ilçemizin yavru muhalefeti ne yaptı..?
Yeterince referandum çalışması yapabildi mi..?
Benim kanaatime göre, kesinlikle yapamadı…
Köylerimiz her zaman olduğu gibi bu referandumda da boş bırakıldı.
“Köylerden bize oy çıkmıyor” denildi..
Tüm bunları gören biri olarak şunu söylemek isterim:
Burada başarmak nedir?
Hayır oyunu Evet’ten fazla çıkarmaktır.
Yani, tüm bileşenlerin oyu Evet’i geçememiştir.
Hiç kimse, “Biz bu referandumda başarılı olduk” diyerek, hava atmaya kalkmasın..!
Çünkü, durum ortada..
Referandumun sonrasın da, %91,23 Evet oyunun çıktığı Orhaniye köyüne giderek, Yarım elma gönül alma misali teşekkür pastası kesen, Kestel AKP teşkilat başkanı Ferhat Erol’un bu davranışını olumlu buluyorum.
Erol’un bu davranışı umarım ki, yavru muhalefete de örnek olur.
Bunu gördükten sonra, “Bize neden oy çıkmıyor” diyenlerin durumu anlayacağını umuyorum…
Şimdi ne olacak;
İlçemizin köyleriyle iletişimini hiçbir zaman kesmeyen biri olarak, seçim sonrası birçok köylülerimizden yine, “mahsulüm para etmiyor, ilaç pahalı, mazot pahalı” gibi sözler duyacağım kesindir.
Bundan sonra, bu tür dertlerini bana yanacaklarına AKP teşkilatına giderek anlatırlarsa, bende marko paşalıktan kurtulmuş olurum.
Kalın Sağlıcakla…
SEYMEN’DEN CUMHURİYETÇİ DURUŞ
Bu referandum da, Hayır oyunu kullanan ve bunun için çalışan biri olarak, sevindirici tek haberin Seymen mahallemizden gelmesi oldu.
Seymen’lileri, baskıya boyun eğmediklerinden dolayı, can-ı gönülden tebrik ediyorum.
35 mahallemizin içerisinde, 83 Evet oyuna karşılık, 103 Hayır oyunun çıkmış olduğu Seymen mahallemizin bu asil duruşu, ders olacak türdendir.
Seymen’liler köylüler gibi düşünmeyip, “biz merkezdekiler gibi düşünüyoruz” mesajını verdiler bu seçimde.
Atatürk Cumhuriyetine sahip çıkan ve baskıya boyun eğmeyiz mesajı veren Seymen’lileri, Kestel Atatürkçü Düşünce Derneği adına bir kez daha tebrik ediyorum.

Share
197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...