logo

10 Mayıs 2020

SACAYAĞI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Sacayağı, ateş üzerine oturtulan üçayaklı çember ya da üçgen biçiminde bir demir destektir. Sacayağı, üçleme anlamında da kullanılır.

Bir söylem(inanç) ve eylem(ibadet) alanı olarak din, insanlık tarihinde, sacayağı kavramlar üzerinde durur. Sacayağı kavramlar, anlam, ahlak, vicdandır.

Anlam, zihnimizde canlanan şeydir.  Ahlak,  insanın öğrendiği, kazandığı tutum ve davranışların tümüdür. Vicdan, kişinin davranışlarını, kendi ahlaki değerlerini ölçü alarak değerlendirmesidir.

Din, insanın sorumluluk bakımında davranışlara anlam vermesine çözüm sağlar. Din, insanın iyilik, doğruluk, güzellik üzere olmasına yönelik çözüme yöneltir. Din, insanın kendisiyle yüzleşmesi, iç hesaplaşmaya gitmesi için çözüm belirtir.

Din, çekişme, zıtlık için her kapıyı açan anahtar olması durumunda sacayağı kavramlar da görünmez olur.

Din, insanlar üzerinde yönlendirici baskı etkisi olan bir anahtar olur. Din, kendinden olmayanı öteki kabul eden bir anahtar olur. Din, kitleler üzerinde egemenlik kurulmasını sağlayan eylem bilgisi olur.

Din, ezilenlerin isteklerini ateşleyen itici gücü, enerji kaynağı olur.

Marks, dinin insanlar üzerinde otorite işlevi üzerinde durur.  Dinin, sömürüyü, sınıf çelişkisini gizlediğini belirtir.

Engels, dinin ezilenlerin isteklerini teşvik eden ideolojik işlevini belirtir. Almanya’da “köylü eylemlerini” örnek verir.

İftar sofrası, dinin olumlu bir davranış biçimidir.

Dini bilgi ve diğer bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması gerekir.

İnsana bakış ile bilgi türlerine bakış arasında benzerlik vardır. İnsana önem veren bilgi türlerine de önem verir.

İbni Haldun ve Mukaddeme isimli eseri ne Avrupa’da önem verildi. Bilgi birikimine katkısı nedeniyle önem verildi. İbni Haldun ve Mukaddime adlı eseri, Descartes, Comte, Marks, Darwin gibi düşünürleri etkiledi.

Comte, Durkheim, pozitivizm düşüncesini kurdu. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelime, cümle ile anlatılmasıdır. Hayatta en hakiki mürşit müspet ilimdir, sözünü Atatürk, pozitivizm düşüncesi etkisinde söyledi.

Sacayağı kavramlar, bütün bilgi türleri için insanı etkiler.

Share
1712 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Pirim vermeyelim

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

  Sevgili okurlarım; “Kestel Yöre”nin geçen sayısında Ramazan Kestane, “CHP ve ön seçim” başlıklı  köşe yazısı yazmıştı, gayet isabetli bir tespitler yaptığı için kendisini tebrik ediyorum.      Kimi CHP’li arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum.  CHP de ön seçim olsa ne olacak. Türkiye’nin bu gün karşı karşıya olduğu çok ciddi sorunların hangisi çözülecek, anlamış değilim. Türkiye toplumunun büyük bir kesimi, işsizlik ve pahalılık mağduruyken, insanlar kuru soğana muhtaç durumdayken, halkı bu dertten kurtarmak i...
 • KİBİR ABİDESİ

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

       Bir Belediye başkanı düşünün ki, Esnafı rahatsız, köylüsü şikayetçi…      “Kibir abidesi” lakabını yakıştırmışlar.      Yandaşları ve kalemşörleri hariç, kimse ulaşamıyor kendisine…      Sadece esnaf, köylü değil ki; Partisinin yöneticilerinden bile rahatsız olanlar var.      Hele geçmiş yönetimler, alayı istemiyor..      Bir insan bu topraklarda doğar, büyür de neden kısa bir süre içerisinde istenmeyen ad...
 • SIĞINMACILAR

  12 Ağustos 2022 Yazarlar

              Ülkemizde on milyon civarında sığınmacı yaşadığı tahmin ediliyor. Normal bir ülkede tahmin edilmeyip, kayıtlara göre rakam verilmesi gerekirdi elbette ama bizde böyle. Her gün bir kamyonun kasasından sağa sola kaçışan genç erkekleri izliyoruz. Bunlar iyiniyetli midir, ne yer ne içerler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği, yaşam hakkı, sosyal yaşantılarının güvencede olması, mal ve ırz güvenliklerinin korunması ile böylesine bir akının ne derece uyuştuğuna seçmenler k...
 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...