logo

10 Mayıs 2020

SACAYAĞI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Sacayağı, ateş üzerine oturtulan üçayaklı çember ya da üçgen biçiminde bir demir destektir. Sacayağı, üçleme anlamında da kullanılır.

Bir söylem(inanç) ve eylem(ibadet) alanı olarak din, insanlık tarihinde, sacayağı kavramlar üzerinde durur. Sacayağı kavramlar, anlam, ahlak, vicdandır.

Anlam, zihnimizde canlanan şeydir.  Ahlak,  insanın öğrendiği, kazandığı tutum ve davranışların tümüdür. Vicdan, kişinin davranışlarını, kendi ahlaki değerlerini ölçü alarak değerlendirmesidir.

Din, insanın sorumluluk bakımında davranışlara anlam vermesine çözüm sağlar. Din, insanın iyilik, doğruluk, güzellik üzere olmasına yönelik çözüme yöneltir. Din, insanın kendisiyle yüzleşmesi, iç hesaplaşmaya gitmesi için çözüm belirtir.

Din, çekişme, zıtlık için her kapıyı açan anahtar olması durumunda sacayağı kavramlar da görünmez olur.

Din, insanlar üzerinde yönlendirici baskı etkisi olan bir anahtar olur. Din, kendinden olmayanı öteki kabul eden bir anahtar olur. Din, kitleler üzerinde egemenlik kurulmasını sağlayan eylem bilgisi olur.

Din, ezilenlerin isteklerini ateşleyen itici gücü, enerji kaynağı olur.

Marks, dinin insanlar üzerinde otorite işlevi üzerinde durur.  Dinin, sömürüyü, sınıf çelişkisini gizlediğini belirtir.

Engels, dinin ezilenlerin isteklerini teşvik eden ideolojik işlevini belirtir. Almanya’da “köylü eylemlerini” örnek verir.

İftar sofrası, dinin olumlu bir davranış biçimidir.

Dini bilgi ve diğer bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması gerekir.

İnsana bakış ile bilgi türlerine bakış arasında benzerlik vardır. İnsana önem veren bilgi türlerine de önem verir.

İbni Haldun ve Mukaddeme isimli eseri ne Avrupa’da önem verildi. Bilgi birikimine katkısı nedeniyle önem verildi. İbni Haldun ve Mukaddime adlı eseri, Descartes, Comte, Marks, Darwin gibi düşünürleri etkiledi.

Comte, Durkheim, pozitivizm düşüncesini kurdu. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelime, cümle ile anlatılmasıdır. Hayatta en hakiki mürşit müspet ilimdir, sözünü Atatürk, pozitivizm düşüncesi etkisinde söyledi.

Sacayağı kavramlar, bütün bilgi türleri için insanı etkiler.

Share
1583 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...