logo

10 Mayıs 2020

SACAYAĞI


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Sacayağı, ateş üzerine oturtulan üçayaklı çember ya da üçgen biçiminde bir demir destektir. Sacayağı, üçleme anlamında da kullanılır.

Bir söylem(inanç) ve eylem(ibadet) alanı olarak din, insanlık tarihinde, sacayağı kavramlar üzerinde durur. Sacayağı kavramlar, anlam, ahlak, vicdandır.

Anlam, zihnimizde canlanan şeydir.  Ahlak,  insanın öğrendiği, kazandığı tutum ve davranışların tümüdür. Vicdan, kişinin davranışlarını, kendi ahlaki değerlerini ölçü alarak değerlendirmesidir.

Din, insanın sorumluluk bakımında davranışlara anlam vermesine çözüm sağlar. Din, insanın iyilik, doğruluk, güzellik üzere olmasına yönelik çözüme yöneltir. Din, insanın kendisiyle yüzleşmesi, iç hesaplaşmaya gitmesi için çözüm belirtir.

Din, çekişme, zıtlık için her kapıyı açan anahtar olması durumunda sacayağı kavramlar da görünmez olur.

Din, insanlar üzerinde yönlendirici baskı etkisi olan bir anahtar olur. Din, kendinden olmayanı öteki kabul eden bir anahtar olur. Din, kitleler üzerinde egemenlik kurulmasını sağlayan eylem bilgisi olur.

Din, ezilenlerin isteklerini ateşleyen itici gücü, enerji kaynağı olur.

Marks, dinin insanlar üzerinde otorite işlevi üzerinde durur.  Dinin, sömürüyü, sınıf çelişkisini gizlediğini belirtir.

Engels, dinin ezilenlerin isteklerini teşvik eden ideolojik işlevini belirtir. Almanya’da “köylü eylemlerini” örnek verir.

İftar sofrası, dinin olumlu bir davranış biçimidir.

Dini bilgi ve diğer bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür olması gerekir.

İnsana bakış ile bilgi türlerine bakış arasında benzerlik vardır. İnsana önem veren bilgi türlerine de önem verir.

İbni Haldun ve Mukaddeme isimli eseri ne Avrupa’da önem verildi. Bilgi birikimine katkısı nedeniyle önem verildi. İbni Haldun ve Mukaddime adlı eseri, Descartes, Comte, Marks, Darwin gibi düşünürleri etkiledi.

Comte, Durkheim, pozitivizm düşüncesini kurdu. Pozitivizm, düşüncenin ölçü bildiren kelime, cümle ile anlatılmasıdır. Hayatta en hakiki mürşit müspet ilimdir, sözünü Atatürk, pozitivizm düşüncesi etkisinde söyledi.

Sacayağı kavramlar, bütün bilgi türleri için insanı etkiler.

Share
1492 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...