logo

SAĞLIKLI GELECEK İÇİN AŞIYI SEÇİN!

cocuklar-ne-zaman-asi-olmali
İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı denilmektedir.

Hastalık oluştuktan sonra veya geçirdikten sonra aşı yapmanın yararı olmamaktadır. En değerli varlığımız olan bebeklerimizi, ölümcül ve sakat bırakan hastalıklardan korumak ve onlara sağlıklı bir gelecek sunabilmek için en emin yol aşılamadır. Bebeklerin korunması, gebelikten itibaren anne adayına uygulanacak aşılar ile başlamaktadır.

Kimler aşılanmalıdır?
• Bütün bebekler doğar doğmaz aşı takvimine uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır.
• Bağışık olmayan tüm yetişkinler difteri, tetanoz, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanmalıdır.
• Gebeler Td aşısı olarak doğacak çocuklarını tetanoz hastalığına bağlı ölümden korumalıdır.
• Sarılık hastalığı için risk grubunda olan kişiler (sağlık çalışanları, askerler, polisler, berber ve kuaförler, diş hekimleri vb.) Hepatit B aşısı yaptırmalıdır.
• Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar (örn.hac aşıları).
Ülkemizde hangi aşılar yapılır?
-Ülkemizde hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesi amacıyla 13 hastalığa karşı aşı uygulanmaktadır
-Bu hastalıklar; difteri, boğmaca, tetanoz,menenjit kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, zatürre, hepatit B (sarılık),Suçiçeği,Hepatit A ve hemophilus influenza tip b’ye bağlı hastalıklardır.

Aşı Yapılmazsa Ne Olur?
Aşı ile önlenebilir hastalıkların sıklığı artar,sakatlıklar ve ölümler meydana gelir.Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlar,hastalıkların yayılmasına engel olurlar.
Aşılama ile ulaşılan başarılar nelerdir?
Daha önce büyük salgınlara ve ölümlere yol açan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığı yok edilme aşamasına getirilmiştir. Kızamık, kabakulak, difteri gibi hastalıklar büyük oranda önlenmiştir. Ancak halen dünyada vakaların görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir.
Aşı ücretli değildir. Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

ŞİMDİ İKİ DAMLA AŞI, SONRA OLMASIN GÖZ YAŞI!

Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?