logo

SAĞLIKLI GELECEK İÇİN AŞIYI SEÇİN!

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin etkisinin ortadan kaldırılarak sağlam kişilere verilmesi için geliştirilen biyolojik maddelere aşı denilmektedir.

Aşı, kişileri hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmesi için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanmaktadır.

Aşıların tedavi edici özellikleri yoktur! Yani herhangi bir hastalık oluştuktan sonra veya geçirdikten sonra aşı yapmanın yararı olmamaktadır.

Herhangi bir aşının koruyucu etki gösterebilmesi için uygun yaşlarda ve uygun aralıklarda yapılması şarttır. Aşıların çocuklara; hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce yapılması gerekmektedir. Geniş araştırmalar sonucunda belirlenen “Aşı Takvimi”ne uyulması, en yüksek düzeyde koruma sağlanması açısından çok önemlidir.
En değerli varlığımız olan bebeklerimizi, ölümcül ve sakat bırakan hastalıklardan korumak ve onlara sağlıklı bir gelecek sunabilmek için en emin yol aşılamadır. Bebeklerin korunması, gebelikten itibaren anne adayına uygulanacak aşılar ile başlamaktadır.
Ülkemizde hangi aşılar yapılır?
-Ülkemizde hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesi amacıyla 13 hastalığa karşı aşı uygulanmaktadır
-Bu hastalıklar; difteri, boğmaca, tetanoz,menenjit kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, zatürre, hepatit B (sarılık),Suçiçeği,Hepatit A ve hemophilus influenza tip b’ye bağlı hastalıklardır.

Aşılama ile ulaşılan başarılar nelerdir?

Daha önce büyük salgınlara ve ölümlere yol açan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir.
Çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığı yok edilme aşamasına getirilmiştir. Ülkemizde son polio vakası 1998 tarihinde görülmüştür. Kızamık, kabakulak, difteri gibi hastalıklar büyük oranda önlenmiştir. Ancak halen dünyada vakaların görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir.
Kimler aşılanmalıdır?
Bütün bebekler doğar doğmaz aşı takvimine uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır.
Bağışık olmayan tüm yetişkinler difteri, tetanoz, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanmalıdır.
Gebeler Td aşısı olarak doğacak çocuklarını tetanoz hastalığına bağlı ölümden korumalıdır.
Sarılık hastalığı için risk grubunda olan kişiler (sağlık çalışanları, askerler, polisler, berber ve kuaförler, diş hekimleri vb.) Hepatit B aşısı yaptırmalıdır.
Hastalıklar açısından riskli ülkelere seyahat edecekler ise bölgenin özelliğine göre gerekli aşıları yaptırmalıdırlar (örn.hac aşıları).
Aşı ücretli değildir
Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.
ŞİMDİ İKİ DAMLA AŞI, SONRA OLMASIN GÖZ YAŞI!

Share
140 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?