logo

28 Mart 2020

SALGIN – KESTEL – GENÇLİK


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Halen ciddiyetini kavrayamadığımız bir salgından kurtulmaya çalışıyoruz. Geçen yazım da esasen Cumhurbaşkanı’nın buyrukları ile yön vereceği, uzman Bilim insanlarının ve hükümetimiz adına başta Sağlık başkanlığımız olmak üzere ilgili diğer zevatında ahkam keseceği, hem de yerel olmayan bir konuda- KORONA’yı, KOVİD-19 virüsünü yazmıştım.  Hiç arzu etmediğim halde yazma zarureti hissettiğim bu salgına, bende yazma boyutu ile yakalandım herhalde, henüz uzaklaşamadım.

       Nasıl uzaklaşabilirim ki?  Nasıl uzaklaşayım ki? olanları görüyorsunuz. Sayıları biliyorsunuz. Dünya darma duman, Avrupa döküldü. İtalya, İspanya, Fransa ölüm döşeğinde. Çin Korona Ejderhasının ilk pençesini savuşturdu, kuyruk sallamasın diye bütün savunmasını yaptı. Şimdi de yaşanmış tecrübelerini dünya ile paylaşıyor, sessizce bekliyor. İran ise Ejderhanın üzerine basıp geçtiğini sanıyor. Ne olduğunu henüz anlamadı.  Ezildiğinin farkında değil.

       Biz mi? Bize bir şey olmaz abi..diyenlerin ülkesi Türkiye halen ciddiyetin, vehametin  farkında değiliz. Sağlık bakanı sayın Fahrettin Koca’nın özverili çalışmalarına geçen hafta gölge düştü. Ben bile şaşkınım, cidden merak ediyorum hangi güç, yorgunluktan gözleri çan çanağına dönmüş iktidarın en saygın bakanına böyle bir hata yaptırdı ve güven kaybına sebep oldu. Şeffaf bilgi aktardığını sandığımız bakan bilgi sakladı ve hepimizi şaşırttı, kamuoyunu yanılttı.

       Önemli bir şahsiyet, bir Komutanın Korona’ya bağlı ölümünü kamuoyundan kaçırmaya çalışmıştı. Ancak, gazeteci Saygı Öztürk’ün haberi ile deşifre oldu ve kamuoyuna yakalandı. Hiçbir şey olmamışcasına, sessiz sedasız sade bir merasimle defnedilen komutanın vefat bilgisini daha sonra, üçüncü ölüm vakası olarak kamuoyu ile paylaştı.

         Bu önemli isim, TSK’da Jandarma ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı yapmış olan Orgeneral Aytaç Yalman Paşa 15 Mart’ta GATA da hayatını kaybetmiştir. Paşanın vefatı üçüncü koronaya bağlı ölüm vakası olarak kayıtlara geçmiştir. Devlet merasimi olmaksızın, Kamuoyundan gizlenerek, tören yapılmadan defnedilmiştir. İktidar da, Sayın bakan da açıklama yapmadığının faturasını bu millete ödetmek istemiştir/ödetmiştir. Güven kaybı olmuştur. Başkaca neler saklanmaktadır?

      Dikkatinizi çekmek isterim. İdlip mutabakatı ne oldu?  Bir vakfa yapılan kızılay bağışı sorgulanıyor mu? Diyanetin bütçesi ne kadar? Personel sayısı kaçtır? Sağlık Bakanlığı bütçesini, Personel sayısını bilen var mı? Açıklanan Ekonomik pakette işçi, çiftçi, emekli, sağlık çalışanlarına destek var mı?

      Sahi  BTÜ – BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ne oldu, Kestel’e gelecekmi?  Çataltepe  Besob Büyük Sanayii projesi ne oldu? ….?    ……?  …….? gibi onlarca ilginizi çekeceğini varsaydığım sorular bulabilirim. Ancak konumuz bu değil. Korona ile boğuşuyoruz.

      Kadirşinas Dostlar,  aklı doğru kullanmak bu kadar mı zor Allah aşkına. Bu işin bedeli çok  ağır olabilir diye günlerdir yetkililer, ilgililer bilim insanları uyarıyor, ikaz ediyorlar. Özellikle ileri yaşlardaki yurttaşlara ve kronik hastalığı olanlara sesleniyorlar. EVDE KALIN, RİSK ALMAYIN diyorlar.  Hükümetimiz Sağlık Bilim Kurulunun önerisine uyarak kısmi sokağa çıkma yasağı ilan etmesine ve cezalara rağmen hala suistimaller ve uymayanlar var.

     Hala bu ikaz ve uyarılara rağmen, yasaklara uymayan aymazları, gafilleri, sorumsuzca davranan dışarıda gezen cahilleri

      Bir delil ile

      kırk alimi yendim.

      Kırk delil ile

      bir cahili yenemedim..!

diyen müellif (İmam-ı Şafii) ne güzel tarif etmiş.

      Başlığıma GENÇLİK de ekleyerek bu yazımda Kestel Belediyespor’dan ve yönetiminin vizyonundan da bahsetmeyi arzu etmiştim. Bu arzumu bir sonraki yazıya bırakıyorum.

        Gününüz keyifli bereketli olsun.

        Sağlıcakla kalın, Mutlu olun.

        EVDE KALIN, RİSK ALMAYIN.

_______________________________

*  12 Milyar Bütçe, 275 bin İmam, 85.000 Camii         

    115 bin imam fazlası

Share
3803 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...