logo

13 Temmuz 2021

ŞAMPİYONA ve KESTEL


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     Geçen sayıdaki köşemde, bu hafta yazacağım konu başlığını vermiştim. “Artistik buz pateni müsabakaları” olarak duyurdum. Ancak doğru tanımlaması “TÜRKİYE ŞAMPİYONASI” olmalıdır.

     Öncelikle iki konuyu unutmadan izah edeyim. Yazıma itiraz eden, hatırlatmada bulunan kıymetli okuyucuma ve Yamaç paraşütçüsü, geçen dönem Kestelspor’umuzun da başkanlığını yapmış olan Kenan Çiftçi kardeşime ikazları için teşekkür ederim.

     Birincisi, aktif sporcu sayısını 2000-2500 civarında dedim. İlk ve ortaöğretim okullarımızda spor yapan yavrularımızı kastetmedim. Onları dahil edersek, ilçemizde sporla ilgilenenlerin sayısı on binlerin üzerine çıkar.

      İkincisi de, Kenan başkanın ikazıdır. Kestelspor olarak her türlü spor dalında var olduğumuz beyanıdır. Bu doğrudur. Ancak kemiyet ve keyfiyet açısından önemsemek gerek. Kaç kişi yamaç paraşütü yapıyor? Kaç kişi futbolla, atletizmle ilgileniyor? Karate ve Güreşle veya diğer spor alanlarında ilgileniyorsa cevap oradadır. Örneğin, İlçemizden bir dünya Kickboks Şampiyonumuz  Ferhat ARSLAN çıkmıştır. Ama, kaç kişi bu dalda spor yapmakta ve sosyal, kültürel gelişmeye katkı koymaktadır.

       Amacım ilçemizdeki duyumları ve reaksiyonu hissetmekti. Şampiyonadan kaç kişi, kimler haberdardı ve nasıl yansıması olmuştu. Hiç geri bildirim alamadım. Çok üzüldüğümü ifade etmek isterim.

      Çünkü, hakikaten ŞAMPİYONA’dan ilgili olan az sayıdaki kimse dışında haberi olan, duyan olmamış. Şuan Milli Takımın Kestel de Antrenman kampı olduğunu bilmiyor.

      Şunun bilinmesini isterim. Türkiye deki en büyük Buz pateni salonu ilçemizde bulunuyor. Gerçi Pandemi kısıtlamaları dolayısı spor salonları kapalı idi, Salonlar maalesef kullanılamıyordu. Fakat, itiraf edelim hemşehrilerimizin de zaten buz pateni veya buz hokeyi sporuna ilgileri yok denilecek kadar az. Genel manada spor yapmanın kişisel, toplumsal gelişmemize ne gibi katkısı var farkında değiliz. Ekonomi ve tanıtım açısından faydasını bilmiyoruz.

      Öze dönersek, Geçen hafta ilçemizde önemli bir organizasyon “Türkiye Artistik buz pateni Şampiyonası”müsabakaları gerçekleştirildi. Haberimiz olmadı, fark etmedik bile. Bölgemize tanıtım açısından, esnaflarımıza ekonomik olarak, Hemşehrilerimize sosyal kültürel bakımdan  etkisi oldu mu bilmiyoruz.

       Toplamda 35 farklı takımdan 150 civarında sporcu yarıştı. Sporcuların Aileleri, ilgili Hakem, Antrenör, İdareci, Sağlıkçı, Lojistik destek personeli vs. vs. olarak beş yüzden fazla insan ilçemizde üç gün geçirdi. Pandemi olmasa bu katılım dört beş misli fazla olurdu sanırım. Kim farkında oldu ? Yansıması nasıl oldu? Katkısı var mı? Bilmiyoruz.

     Pandemi kısıtlamaları dolayısı ile ilçemizden 10’a yakın sporcumuz salonu kullanamadıkları ve hazırlanamadıkları için müsabakalara katılmadılar. İlimiz Bursa’yı temsilen sadece 12 yaşındaki sporcumuz Berna Say Müsabakalarda yer aldı, katılımda bulundu. Başta İstanbul Büyükşehir

olmak üzere Ankara ve İzmir’den yoğun katılım oldu.

     İlçe spor müdürümüzün federasyon yönetimi ile geliştirdiği müsbet ilişkilerinin, Şampiyonanın ilçemizde gerçekleşmesine katkısı olduğuna inanıyorum. Gelecek yıllarda da bunun devamını önemsiyorum. Bu çerçevede şuan Artistik buz pateni Milli Takımının Keste lde 26 sı Sporcu olmak üzere 45 kişilik ekiple antrenman yaptığını biliyor musunuz?

      İlçemizde daha büyük ve güçlü organizasyonların gerçekleşmesini dilerim. Sosyal, kültürel, ekonomik olumlu katkılarının olacağına inanıyorum. Sporla iç içe yaşamak gerekiyor diye düşünüyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Mustafa ÜLKER

Share
387 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...