logo

13 Temmuz 2021

ŞAMPİYONA ve KESTEL


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     Geçen sayıdaki köşemde, bu hafta yazacağım konu başlığını vermiştim. “Artistik buz pateni müsabakaları” olarak duyurdum. Ancak doğru tanımlaması “TÜRKİYE ŞAMPİYONASI” olmalıdır.

     Öncelikle iki konuyu unutmadan izah edeyim. Yazıma itiraz eden, hatırlatmada bulunan kıymetli okuyucuma ve Yamaç paraşütçüsü, geçen dönem Kestelspor’umuzun da başkanlığını yapmış olan Kenan Çiftçi kardeşime ikazları için teşekkür ederim.

     Birincisi, aktif sporcu sayısını 2000-2500 civarında dedim. İlk ve ortaöğretim okullarımızda spor yapan yavrularımızı kastetmedim. Onları dahil edersek, ilçemizde sporla ilgilenenlerin sayısı on binlerin üzerine çıkar.

      İkincisi de, Kenan başkanın ikazıdır. Kestelspor olarak her türlü spor dalında var olduğumuz beyanıdır. Bu doğrudur. Ancak kemiyet ve keyfiyet açısından önemsemek gerek. Kaç kişi yamaç paraşütü yapıyor? Kaç kişi futbolla, atletizmle ilgileniyor? Karate ve Güreşle veya diğer spor alanlarında ilgileniyorsa cevap oradadır. Örneğin, İlçemizden bir dünya Kickboks Şampiyonumuz  Ferhat ARSLAN çıkmıştır. Ama, kaç kişi bu dalda spor yapmakta ve sosyal, kültürel gelişmeye katkı koymaktadır.

       Amacım ilçemizdeki duyumları ve reaksiyonu hissetmekti. Şampiyonadan kaç kişi, kimler haberdardı ve nasıl yansıması olmuştu. Hiç geri bildirim alamadım. Çok üzüldüğümü ifade etmek isterim.

      Çünkü, hakikaten ŞAMPİYONA’dan ilgili olan az sayıdaki kimse dışında haberi olan, duyan olmamış. Şuan Milli Takımın Kestel de Antrenman kampı olduğunu bilmiyor.

      Şunun bilinmesini isterim. Türkiye deki en büyük Buz pateni salonu ilçemizde bulunuyor. Gerçi Pandemi kısıtlamaları dolayısı spor salonları kapalı idi, Salonlar maalesef kullanılamıyordu. Fakat, itiraf edelim hemşehrilerimizin de zaten buz pateni veya buz hokeyi sporuna ilgileri yok denilecek kadar az. Genel manada spor yapmanın kişisel, toplumsal gelişmemize ne gibi katkısı var farkında değiliz. Ekonomi ve tanıtım açısından faydasını bilmiyoruz.

      Öze dönersek, Geçen hafta ilçemizde önemli bir organizasyon “Türkiye Artistik buz pateni Şampiyonası”müsabakaları gerçekleştirildi. Haberimiz olmadı, fark etmedik bile. Bölgemize tanıtım açısından, esnaflarımıza ekonomik olarak, Hemşehrilerimize sosyal kültürel bakımdan  etkisi oldu mu bilmiyoruz.

       Toplamda 35 farklı takımdan 150 civarında sporcu yarıştı. Sporcuların Aileleri, ilgili Hakem, Antrenör, İdareci, Sağlıkçı, Lojistik destek personeli vs. vs. olarak beş yüzden fazla insan ilçemizde üç gün geçirdi. Pandemi olmasa bu katılım dört beş misli fazla olurdu sanırım. Kim farkında oldu ? Yansıması nasıl oldu? Katkısı var mı? Bilmiyoruz.

     Pandemi kısıtlamaları dolayısı ile ilçemizden 10’a yakın sporcumuz salonu kullanamadıkları ve hazırlanamadıkları için müsabakalara katılmadılar. İlimiz Bursa’yı temsilen sadece 12 yaşındaki sporcumuz Berna Say Müsabakalarda yer aldı, katılımda bulundu. Başta İstanbul Büyükşehir

olmak üzere Ankara ve İzmir’den yoğun katılım oldu.

     İlçe spor müdürümüzün federasyon yönetimi ile geliştirdiği müsbet ilişkilerinin, Şampiyonanın ilçemizde gerçekleşmesine katkısı olduğuna inanıyorum. Gelecek yıllarda da bunun devamını önemsiyorum. Bu çerçevede şuan Artistik buz pateni Milli Takımının Keste lde 26 sı Sporcu olmak üzere 45 kişilik ekiple antrenman yaptığını biliyor musunuz?

      İlçemizde daha büyük ve güçlü organizasyonların gerçekleşmesini dilerim. Sosyal, kültürel, ekonomik olumlu katkılarının olacağına inanıyorum. Sporla iç içe yaşamak gerekiyor diye düşünüyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Mustafa ÜLKER

Share
152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...