logo

13 Temmuz 2021

ŞAMPİYONA ve KESTEL


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Kıymetli Okuyucular,

     Değerli Can Dostlar;

     Geçen sayıdaki köşemde, bu hafta yazacağım konu başlığını vermiştim. “Artistik buz pateni müsabakaları” olarak duyurdum. Ancak doğru tanımlaması “TÜRKİYE ŞAMPİYONASI” olmalıdır.

     Öncelikle iki konuyu unutmadan izah edeyim. Yazıma itiraz eden, hatırlatmada bulunan kıymetli okuyucuma ve Yamaç paraşütçüsü, geçen dönem Kestelspor’umuzun da başkanlığını yapmış olan Kenan Çiftçi kardeşime ikazları için teşekkür ederim.

     Birincisi, aktif sporcu sayısını 2000-2500 civarında dedim. İlk ve ortaöğretim okullarımızda spor yapan yavrularımızı kastetmedim. Onları dahil edersek, ilçemizde sporla ilgilenenlerin sayısı on binlerin üzerine çıkar.

      İkincisi de, Kenan başkanın ikazıdır. Kestelspor olarak her türlü spor dalında var olduğumuz beyanıdır. Bu doğrudur. Ancak kemiyet ve keyfiyet açısından önemsemek gerek. Kaç kişi yamaç paraşütü yapıyor? Kaç kişi futbolla, atletizmle ilgileniyor? Karate ve Güreşle veya diğer spor alanlarında ilgileniyorsa cevap oradadır. Örneğin, İlçemizden bir dünya Kickboks Şampiyonumuz  Ferhat ARSLAN çıkmıştır. Ama, kaç kişi bu dalda spor yapmakta ve sosyal, kültürel gelişmeye katkı koymaktadır.

       Amacım ilçemizdeki duyumları ve reaksiyonu hissetmekti. Şampiyonadan kaç kişi, kimler haberdardı ve nasıl yansıması olmuştu. Hiç geri bildirim alamadım. Çok üzüldüğümü ifade etmek isterim.

      Çünkü, hakikaten ŞAMPİYONA’dan ilgili olan az sayıdaki kimse dışında haberi olan, duyan olmamış. Şuan Milli Takımın Kestel de Antrenman kampı olduğunu bilmiyor.

      Şunun bilinmesini isterim. Türkiye deki en büyük Buz pateni salonu ilçemizde bulunuyor. Gerçi Pandemi kısıtlamaları dolayısı spor salonları kapalı idi, Salonlar maalesef kullanılamıyordu. Fakat, itiraf edelim hemşehrilerimizin de zaten buz pateni veya buz hokeyi sporuna ilgileri yok denilecek kadar az. Genel manada spor yapmanın kişisel, toplumsal gelişmemize ne gibi katkısı var farkında değiliz. Ekonomi ve tanıtım açısından faydasını bilmiyoruz.

      Öze dönersek, Geçen hafta ilçemizde önemli bir organizasyon “Türkiye Artistik buz pateni Şampiyonası”müsabakaları gerçekleştirildi. Haberimiz olmadı, fark etmedik bile. Bölgemize tanıtım açısından, esnaflarımıza ekonomik olarak, Hemşehrilerimize sosyal kültürel bakımdan  etkisi oldu mu bilmiyoruz.

       Toplamda 35 farklı takımdan 150 civarında sporcu yarıştı. Sporcuların Aileleri, ilgili Hakem, Antrenör, İdareci, Sağlıkçı, Lojistik destek personeli vs. vs. olarak beş yüzden fazla insan ilçemizde üç gün geçirdi. Pandemi olmasa bu katılım dört beş misli fazla olurdu sanırım. Kim farkında oldu ? Yansıması nasıl oldu? Katkısı var mı? Bilmiyoruz.

     Pandemi kısıtlamaları dolayısı ile ilçemizden 10’a yakın sporcumuz salonu kullanamadıkları ve hazırlanamadıkları için müsabakalara katılmadılar. İlimiz Bursa’yı temsilen sadece 12 yaşındaki sporcumuz Berna Say Müsabakalarda yer aldı, katılımda bulundu. Başta İstanbul Büyükşehir

olmak üzere Ankara ve İzmir’den yoğun katılım oldu.

     İlçe spor müdürümüzün federasyon yönetimi ile geliştirdiği müsbet ilişkilerinin, Şampiyonanın ilçemizde gerçekleşmesine katkısı olduğuna inanıyorum. Gelecek yıllarda da bunun devamını önemsiyorum. Bu çerçevede şuan Artistik buz pateni Milli Takımının Keste lde 26 sı Sporcu olmak üzere 45 kişilik ekiple antrenman yaptığını biliyor musunuz?

      İlçemizde daha büyük ve güçlü organizasyonların gerçekleşmesini dilerim. Sosyal, kültürel, ekonomik olumlu katkılarının olacağına inanıyorum. Sporla iç içe yaşamak gerekiyor diye düşünüyorum.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Mustafa ÜLKER

Share
107 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...