logo

SANCILI DÖNÜŞÜM

kentsel dönüşüm kestel
İlçemizin en önemli sorunlarından birisi haline gelen Kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısı, geçtiğimiz akşam Kestel Kültür Merkezinde düzenlendi.
Salonun tıka basa dolduğu toplantıya ilgi hayli yoğundu. Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Belediye Başkanı Yener Acar, Meclis üyeleri, şehir plancısı ve kalabalık bir topluluğun katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan başkan Acar, “Üç tarafı sanayi olan ilçemizin en eski mahallelerimiz Kale ve Vani Mehmettir. Türkiye’de deprem sürekli yaşanmakta ve en yoğunu Marmara bölgesinde gerçekleşmektedir. Ülkemizin 24500 kilometrelik bir fay hattı barındıran deprem bölgesinde yer alıyoruz. 1999 depreminden sonra inşaatlar da daha fazla tedbirler alınarak sağlam yapılar yapılmaya başlanarak, bozulmaya yüz tutmuş, çürümüş, konumunu sağlamlaştırma ve sağlıklaştırma çalışmalarına kentsel dönüşüm deniyor.
İlçemizde Vani Mehmet mahallesi birinci derece kentsel dönüşüme giriyor. Dar ve çıkmaz sokaklarından dolayı bu kentsel dönüşümü gerçekleştirmek istiyoruz. Ülkemizde bu işi başarılı bir şekilde yapan Edirne, Konya ve Aksaray illerimiz var. Aslında biz Kentsel dönüşüme ufak çapta da olsa adımlar attık. Örneğin TOKİ’nin bulunduğu yer bizim başarımızdır. Çöplük iken, kentsel dönüşüme uğrayarak, gelmiş olduğu nokta ortadadır. İlçemiz Kentsel dönüşümü 2005 yılından beri yaşamaktadır. Kent meydanı, Katlı otopark ve Kurtuluş caddesi gibi yerler dönüşüme uğrayan yerlerden bazılarıdır.
Kentsel dönüşüm yapacağımız alanda, 275 kişinin parselleri bulunmaktadır. Kişilere ne vereceğimizi, belediyede oluşturacağımız komisyon ile kendileriyle anlaşarak belirleyeceğiz. Bu mahallemizin Namık Kemal Caddesi ve Beşevler Caddesinde bulunan arsa sahipleri mütahitlerle anlaşabiliyor, arka sokaklar sıkıntılı. Biz istiyoruz ki, arka sokaklarda bulunanlar da zarar etmeden kentsel dönüşümden faydalansınlar” dedi.
Yener Acar’dan sonra söz alan Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım ise; “Kentsel dönüşüm yapıldığı yerlere değer katar. Bu bakımdan dolayı kentsel dönüşümleri önemsiyoruz. Bugün Nilüfer’debir daire 250 bin TL’den başlıyor, aynı daire Yıldırım’da 100 bin Tl. Hiç kaygılanmanıza gerek yok, kentsel dönüşüm sizler için iyi olacaktır. Geniş yollar, yaşam alanları, ferah bir ortam içinde huzurlu bir şekilde yaşayacaksınız. Ben inanıyorum ki, kimse bu kentsel dönüşümden dolayı mağdur olmayacaktır.”dedi.
Kentsel Dönüşüm projesini çizen firma sahibi Şenol Şimşek, ise yapmış olduğu bilgilendirmede, “Bu proje 7 uzman kişiyle hazırlandı. Bunun bir ön proje olduğunu unutmayalım. Eksikler ve fazlalıklar sizlerle görüşmeler sonucunda netlik kazanacaktır. Biz, bu alanda yaptığımız araştırmalarda, binaların yarısında ancak oturulabilir bir sonuca ulaştık. 72.238 m2 konut alanında, bin araçlık yer altı otoparkı, 1038 konut ve 129 işyeri olacaktır” dedi.
Daha sonrasında geçilen soru cevap kısmında ise söz alan ve kentsel dönüşüm yapılacak olan bölgede işyeri sahibi olan Ekrem Tatar: “Bu işi müteahitlere vereceğinize, 7 kat izinini bize verin biz yapalım” dedi.
MHP Belediye Meclis Üyesi İsmail Kılıç: “Bu alanda yaşayan insanların %80’i kentsel dönüşümü kabul etmiyor. Vatandaş 3 yıldan beri mağdur. TOKİ bitene kadar da 7 yıl daha mı bekleyecekler. Mevcut yapılan TOKİ’de muhatap bulamıyor insanlar, burada nasıl bulacaklar. Vatandaş net cevap bekliyor. Takas nasıl olacak onları anlatın, vatandaşın kafasını bulandırmayın” diyen İsmail Kılıç’ın bu konuşmasının ardından salonun yarısı boşaldı.
Salonda kalanlara bir konuşma daha yapan başkan Acar, “Burada yapılacak olan kentsel dönüşüm sizlerin menfaatinedir. Ne demek buradan rant elde ediyoruz. Eğer, burada benim bir menfaatim varsa ve ispatlarsanız ben bugün başkanlık görevimden istifa ederim. Biz şuan kimseye onu vereceğiz, bunu vereceğiz diyemeyiz. Belediyeye tek tek hepinizi çağıracağız. Teklifler yapacağız, kabul ederseniz anlaşırız. Anlaşamazsak yapacak bir şey yok deriz bu dönüşümü yapmaktan vazgeçeriz. 4 kat olan yere müteahit 2 kat verir, iki kat olan yere 1 kat veriyor, sizlerde soruşturun mahallenin menfaatine değilse bırakırız. Şunu söylüyorum, kimseyi mağdur etmeden bu işi tamamlamayı düşünüyoruz. Bir ay içerisinde sizlerin olurlarını alacağız. Dairelerinizin değerleri verilecektir. Bayramdan sonra sizleri 10’ar kişilik guruplar halinde belediyeye çağırıp, daha detaylı bir şekilde bilgilendireceğiz”dedi.
MHP İlçe Başkanı Nuh Çil: “Bu toplantının tekrarı yapılması gerekiyor. Anladığım kadarıyla vatandaş daha net bir bilgi bekliyor. İkinci toplantıda net cevaplar verilirse bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum”dedi.
Son sözü alan AKP İlçe başkanı Mehmet Gürel: “Vatandaşımıza hiç ödeme yapmaksızın haklarını verebilir miyiz diye çalışıyoruz. Daire sayısının artırılması sizlerin hakkını teslim etmek için. Hep beraber Kestel’imizde güzel bir çalışma yapalım. Bursa’mıza örnek olsun. İnşallah bu işi bu sona götüreceğiz diyorum” dedi.

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?