logo

SARIBAL; “İSTİHDAM YOK, İSTİKRAR HİÇ YOK!”

Tarımda çalışan insan sayısı, ne yazık ki, AKP ve Saray Rejimi döneminde sürekli azalmakta.

2002 yılında AKP ve Saray Rejimi iktidara geldiğinde toplam nüfusumuz 64,3 milyondu. Bugün nüfusumuz 81 milyon. 2002 yılında toplan çalışan nüfusumuz 21 milyon 354 kişi iken, o gün tarımın istihdamdaki payı yüzde 35 idi. Yani tarımda çalışan kişi sayısı 7 milyon 458 kişiydi.

2017 yılı sonu itibariyle nüfusumuz 80.8 milyon, toplam çalışan sayısı 28 milyon 189 bin kişi, tarımda çalışan kişi sayısı 5 milyon 464 bin kişi, tarımın toplam istihdamdaki payı ise yüzde 19,3.

Buna bir ilave daha yapmak isterim. 2018’in ilk aylarında tarım istihdamının toplam istihdam içindeki payı yüzde 17’lere kadar düştü. Mevsimsel olarak bugün biraz artmış görünüyor ancak, bütünsel olarak baktığımızda gördüğümüz şu; nüfus artıyor, insanların gıda ihtiyaçları artıyor, biz ithalata yönelmiş durumdayız ama tarımdaki istihdam sürekli azalıyor. Oysa kırdan, köyden kopan insanlarımız ya Soma’da madende ölüyor, ya mevsimlik işçi olarak çalışmaya giderken yollarda trafik kazalarında ölüyor ya da kentlerde yoksulluk içerisinde işsizlik içerisinde yaşamlarını zorlukla sürdürüyorlar.

Bir ülkenin temel dinamiği olan kalkınmanın tarımdan başlaması gerektiğini bu nedenle tarımda yeniden üretime geçmemiz gerektiğini, hem istihdamı hem ticaret hacmini arttırmamız gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Resmi rakamlara göre bile işsizlik yüzde 10’larda. İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu 81 milyonluk Türkiye’de 5 milyonluk tarım istihdamı kabul edilebilir bir durum değildir.

Share
297 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?