logo

Şeftali üreticisi zor durumda

     Tarım da yaşanan sıkıntılar için bir araya gelen Ziraat Odaları İl Koordinasyon kurulu başkano Raif Döner, Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ve Koop. Üst birlik yönetim kurulu başkanı Osman Özkan ortak bir basın açıklaması yaparak seslerini duyurdular.

     Yapılan basın açıklamasında aynen şöyle denildi: “Tarım son yıllarda çok zor bir dönemden geçiyor, üretim düşmekte, genç nüfus köyü terk etmekte, tarımda çalışacak eleman bulmakta büyük sıkıntılar var. Bunun yanında kurdaki artış üreticinin girdi maliyetlerini %50 ile %90 oranında artırdı, üretici adeta nefes alamayacak durumda.

     Bugün burada toplanma sebebimiz suluk şeftali fiyatlarını yaklaşık 10 – 15 yıl önceki fiyatlar seviyesine düşmesi ve bazı firmaların alımı durdurması, şeftali üreticisini çok zor bir durumda bırakmıştır, görüştüğümüz bazı üreticiler şeftali ağaçlarını kesmeyi dahi düşündükleri, bu da durumun vahametini ortaya koymakta.

     Zaman, şeftali üreticisine sahip çıkma zamanıdır tüm suluk şeftali üreten fabrikaları, üreticinin yanında olmaya davet ediyoruz ve fabrikaların elindeki ürünleri ihraç edebilmeleri için hükümetimizin yardımcı olmasını talep ediyoruz. Unutmayınız ki, üretici üretimden vazgeçerse hammaddeyi bulmakta büyük sıkıntı yaşanacak yeni bir fidanın ekilip üretime geçmesi yıllar alır. Onun içindir ki, fabrika sahiplerini suluk şeftali alan firmaları mevcut durumu tekrar gözden geçirmeleri ve şeftali üreticisinin elinden tutmalarını tüm şeftali üreticileri adına talep ediyoruz” dediler.

Share
297 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?