logo

SGK DAN BİR YENİLİK DAHA

SGK Kestel
Geçtiğimiz Cuma günü ziyaret ettiğimiz, SGK Kestel Merkez Müdüresi Sema ÇAMLICA, SGK olarak birçok proje hayata geçirdiklerini, vatandaşa kolaylıklar sağlama gayreti içinde olduklarını belirterek, bunun son örneğinin tarımsal kesinti diğer adı ile tevkifat uygulamalarıyla ilgili olduğunu söyledi. Yeni uygulamanın kamuoyuna duyurulmasında birebir görüşme ve ziyaretlerde bulunulduğunu bu ziyaretlerin devam ettiğini belirten ÇAMLICA, konuşmasına şöyle devam etti.
“Öncelikle tevkifatın açılımını yapalım. Tarım Bağ-Kur (4/B sigortalılığı) kapsamında sigortalı olan veya olması gereken kişilerin prim borçlarının işletmelere, kooperatiflere, birliklere veya vakıflara satmış oldukları ürün bedellerinden prim kesintisi yapmak suretiyle tahsil edilmesidir. 5510 sayılı Kanunun 88. Maddesi, tarımsal faaliyette bulunan (Tarım Bağ-Kur) ve sigortalı olarak tescil edilmiş olanların prim borçlarını sattıkları ürün bedeli üzerinden 1 ila 5 oranları arasında kesinti yapılmak suretiyle tahsil etme yetkisini Kurumumuza vermiştir.
30.09.2013 tarihine kadar yapılan kesintiler kağıt ortamında, 01.10.2013 tarihinden itibaren yapılacak olan kesintiler ise E-Kesinti programı aracılığı ile kurumumuza gönderilecektir. Kesinti listeleri kesinti yapılan ayı takip eden ayın son iş günü mesai bitimine kadar, kurum hesaplarına yaptıkları ödemelerin birer sureti de listeye eklenerek kuruma gönderilecektir.
Kesinti sorumlularının E-Kesinti programı aracılığı ile bildirim listelerini kurumumuza intikal ettirebilmek için Merkez Müdürlüğümüze müracaat ederek, kullanıcı kodu ve geçici kullanıcı şifresi almaları gerekmektedir. Kesinti yapması gerekirken, kesinti yapmayan veya Yapılan kesinti tutarlarını süresi içerisinde ve tam olarak Kurum hesaplarına intikal ettirmeyen, kesinti bildirim listesini süresi içerisinde bildirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında işlem yapılarak idari para cezası uygulanacaktır”dedi.
Bu konu hakkında bazı köylere giderek vatandaşları uyaran ÇAMLICA’nın bu gayreti köylüler ve çiftçiler tarafından takdir ediliyor.

Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?