logo

24 Ekim 2022

SİYASAL İSLAM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Dini bilgide, üç tür kural vardır. Birincisi, ibadet kurallarıdır. İkincisi, muamelat kurallarıdır. Üçüncüsü, ceza kurallarıdır. Muamelat ve ceza kurallarına, şeriat denir. Siyasal İslam tabiri, şeriat demektir. Siyasal İslamcı tabiri, şeriatçı demektir.

Demokraside, iki tür bütün-parça kuralı vardır. Birincisi, bilginin ikiye ayrılmasıdır. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Bilgi bütün, dini bilgi ve dünya bilgisi parça olur. Müslümanlık, dini bilginin bir parçası olur. İkincisi, emek ve sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur, tanımıdır. Serbest piyasada, emek-sermaye ayrımı yapılır. Emek-sermaye bütünlüğü içinde siyasi partilere ve oy veren seçmene isim verilir. Emek, sol olur. Sermaye, sağ olur.

Kültür-medeniyet, insanların ürettiği her şeydir. Kültür-medeniyet, ilkelden moderne doğru yükselen bir eğri çizer. Bu eğri üzerinde, her toplum yerini alır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, kültürün-medeniyetin parçası olur. Kültür-medeniyet, dini bilgi ve dünya bilgisi etkisinde oluşur.

Modernlik, alet-makine yapmak ve alet-makine ile üretim yapmaktır. Tersi, ilkellik olur. Dini bilgiyle ibadet edilir.

Müslümanlar ve diğerleri ayrımı yapmak, dini bilgi-dünya bilgisi ve emek-sermaye ayrımının yerini tutmaz. Yazılanlar, söylenenler kuralsız ve keyfi bilgi olur. Kuralsız ve keyfi bilgi, yalan bilgi olur. Yalan bilgi, bilgi karışıklığı yapar.

Siyasal İslam-şeriat sözü, Müslümanlığa-İslam’a bir hakaret değildir. Dini bilginin üç tür kuralının etkisinde, bir düşüncenin anlatılmasıdır. Dini bilginin içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Müslümanlık-İslam bilgisi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır.

Siyasette, dini bilgi-dünya bilgisi ayrımı vardır. Ayrıca dini bilginin şeriat kuralları, nas edilmiştir. Nas etmek, bir dini kuralın uygulamasının durdurulmasıdır. Dini bilginin ibadet kuralları serbesttir. Şeriat kurallarının uygulaması yasaktır. Fetva, ibadet kuralları için verilir. Dünya bilgisi için fetva verilmez.

Müslümanlık-İslam ve diğerleri ayrımı yapmak ve Siyasal İslam tabiriyle eleştiriyi: Müslümanlığa-İslam’a yapılmış eleştiri saymak, kuralsız-keyfi bir anlatım olur. Müslümanlık-İslam terimleri, ibadet kurallarını belirtir. Siyasal İslam, şeriat kurallarını belirtir.

Dini bilgi, inanarak öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanarak öğrenilir. Şeriat kuralları, dünya bilgisi yerine kullanılan bilgidir. Şeriat kuralları, inanarak öğrenilir. Kutsanmış dünya bilgisi, inanarak öğrenilir. Dini bilgi-dünya bilgisi karışıklığı, inanarak ve sorgulanarak öğrenme ayrımına zarar verir.

Siyasal İslam tabirini, bir eleştiri için kullananları, Müslümanlık-İslam karşıtı göstermek: Siyasal İslam tabirinin anlamını değiştirmek olur. Bir kelimenin anlamını değiştirmek, kuralsız-keyfi bir davranış olur. Bir kelimenin anlamını değiştirmek, yalan bilgi olur. Yalan bilgi, kara propaganda olur.

Dini bilgi-dünya bilgisi ve emek-sermaye ayrımına göre düşünceyi anlatmak gerekir.

Share
302 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...