logo

SİYASET AKIL İŞİ

     Sevgili dostlar; nedir siyaset bu sözcük 14. Yüz yılda insan hayatına girmiştir, insanları etkileme sanatıdır, devlet işlerini düzenlemek, yürütmekle ilgili görüş ve anlayışı ifade eder. Esas olan akıl işidir, aklı kullanma sanatıdır.

     Politikacılar, aklıyla değil duygularıyla hareket ederse, hayatının en büyük hatasını yaparlar en yakın örneği Tayyip Erdoğan’ın 10 Kasım da milyonların sevgisini saygısını kazanmış, dünyanın takdir ettiği bir lider olan M.K.Atatürk’ü bu özel günde eleştirmesi gibi. Konuşmalarından şu anlaşılıyor, kendini ulusalcılık- milliyetçilik karşıtı siyaset hislerinden kurtaramıyor bir türlü. Aslında, Atatürk’ü hiç sevmiyor, Anıtkabire gitmek içinden gelmiyor, hırslanıyor, hatta bir Müslüman ülkede Atatürk’e bu kadar büyük sevgi ve aşkla nasıl bağlanılır, bu kendisini gerçekten çıldırtıyor.

     Fakat; siyaset insanları etkileme sanatı dedik ya. Tüm bu duygulara ve söylenenlere rağmen, kendisine çok zarar vereceğini iyi bildiğinden Atatürk, demeyip sandık ve oy uğruna bütün törenlere katılmaya çalışıyor sn. Erdoğan.

     Gelelim 10 Kasım da Anıtkabir de yaşanan rezalete, törenler için milletvekilleri içeri alınmazken, 500 civarında genç içeri alınmış ve Tayyip Erdoğan, geçerken mozalenin önünde onun lehine slogan atıyor. Kim bunlar, oraya nasıl ve kimler tarafından sokuldu ki, Anıtkabir de slogan atmak kesinlikle yasaktır, buna rağmen hiç bir görevli bir işlem yapmıyor veya yapamıyor, Cumhuriyet Savcılıklarına onlarca suç duyurusunda bulunuldu tık yok, bu ne sorumsuzluk ve saygısızlıktır anlaşılır gibi değil.

     Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan günde Osmanlıcılık yapmak bir Cumhurbaşkanına yakışır mı, elinde Anadolu dışında toprak kalmayan, dünyanın hasta adam olarak tanımladığı son padişah Vahdettin’in bir İngiliz zırhlısıyla ülkesini terk edip kaçtığı Osmanlıyı anlatıyor bizlere. Ne yazık ki, bizler bu Osmanlı’ya mı saygı duyacağız veya bu Osmanlı’dan mı övgüyle söz edeceğiz.

     “Harf devrimi ile milleti bir gecede cahil yaptılar” diyor. Buna güler geçerim, Osmanlı döneminde okur yazar oranı % 3-5 arasındaydı. Sanırım Cumhurbaşkanı ya danışmanlarına sormuyor, ya da kendisine yanlış bilgi veriliyor. Cumhuriyet döneminin en büyük sıkıntısı da cehalet değil miydi. Açılan millet mektepleri ile milyonlarca insanımız okuma yazma öğrenmiş oldu bunu bilmeyen var mı.

     Sevgili dostlar, bu ülkede Atatürk sevgisi her geçen yıl çığ gibi büyüyor ve önüne de geçilemez her kes bunun farkında. Dolma Bahçeyi geçen yıl 85 bin kişi ziyaret etmiş, 10 Kasım da bu yıl sayı 115 bin, bizler Atatürk’e tapmıyoruz, biatta etmiyoruz, sadece onun bizlere armağan ettiği Cumhuriyete ve Demokrasiye sahip çıkıyoruz o kadar, aramızdaki fark bu böylede biline!!!

     Dostlar çok değerli bir sanatçımızı, güzel bir insanımızı kaybettik, sevgi ve saygıyla anıyorum, yeri çok zor dolar nurlar içinde yat sevgili Yıldız Kenter seni unutmayacağız…

     Kalın Sağlıcakla…

Share
286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?