logo

23 Aralık 2019

SİYASET


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Siyaset, “sorun çözme sanatıdır” denir. Devlet idaresinde, insana değer verilir. Devlet, insan için vardır. İnsanların dünya örgütlenmesidir. Devlet, milletin- vatandaşların- örgütlenmesidir. Aşama-aşama sorunlar çözülür. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Vatandaş, kurallara göre devlet yönetimi ister.

Mektup türü, edebiyatta, düşünceyi açıklama özelliği taşır. Mektup, bir iletişim aracı olarak, hem yazara hem okura hitap eder. Mektupların her biri, bir anıdır. Kamuoyuna mektup yazılıp düşünceler açıklanır. Düşünürler, araştırmacılar mektup ile karşılıklı olarak bilgilerini aktarırlar.

İnsan için en büyük varlık: Sadelik ve zarafettir. Yoksulluk, insanın yaşantısını sınırlar, baskı altına alır. Yoksulluk, maddi zayıflığı anlatmasının yanında, toplumdaki gelir farklılığını anlatır. Ağlamanın da çocuklar ve çocuk yetişkinler tarafından, yakınlarına karşı baskı aracı yapıldığı belirtilir. Sosyal demokrasi, fakirliği yenmek isteyen düşüncedir.

Okumak, günlük olarak yapılan bir davranış özelliği taşır. “Olduğum yerden başka yerde olmak için okumak” anlayışı etkisinde kitap okunur. Kitapların içindeki dünyada, yaşamaya başlanır. İnsanlar eliyle çamaşır, bulaşık yıkar, temizlik yapar. Buzdolabı, insanın yapamadığı işi yapar. Soğutma işlemi ile buzdolabı, insanın yaşantısını değiştirir. Kitap da insanın yaşantısını değiştiren özellik taşır.

Hümanizm-insancılık- insan en değerli varlıktır, anlamı taşır. Barış, kardeşlik, dayanışma insanları yakınlaştırır. Çatışma, savaş, düşmanlık insanları birbirinden uzaklaştırır.

Toplumsal demokrasi, hukuk devleti, planlı ve bütüncül kalkınma, sanayi atılımı, meslek eğitimi, herkese sağlık gibi başlıklardan oluşan bir bütünlük içinde yaşanır. Toplumsal demokrasi, herkesin bir oyu yanında, herkesin zorunlu ihtiyaçlarını karşıladığı bir gelirinin olmasıdır. Hukuk devleti, güven duygusu demektir. Bütüncül kalkınma, herkesin gelirinin artmasıdır. Sanayi atılımı, makine yapmaktır. Meslek eğitimi, işe yönelik eğitimdir. İşsizliği de azaltma isteğini belirtir. Herkesin, sağlık hizmetinden faydalanması isteği belirtilir.

Dini bilgide, kutsal metin içinden, ayetin-cümlenin- çizdiği çerçevenin içinden dünyaya bakılır. Kıyas ile düşünce oluşturulur.  Devlet-dünya- bilgisinde, beş duyu ile doğrudan dünyaya bakılır. Tanım ile bilgi oluşturulur. Tanımda, anlam bütünlüğü ve bütün-parça ilişkisi var. Dini bilgide, ayetin-cümlenin- çizdiği çerçeve, konuyu sınırlar. Devlet-dünya- bilgisinde, tanım konuyu sınırlar. Metin haline getirilmiş bilgi, sınırlanmış bilgidir.

Nasrettin Hoca, köy meydanında gece nöbeti tutar. Nöbet sırasında, ateş yakılmaz, kuralı var. Sabah olur, köylüler gelir. Hoca, gecenin soğuk geçtiğini, yıldızların ışıkları ve evlerin camlarından sızan ışıklar ile beraber nöbet tuttuğunu, belirtir. Hoca’nın yıldızların ışıkları ve evlerin camlarından sızan ışıklar ile ısındığı belirtilir. Hoca’nın köylülere ziyafet vermesi istenir. Hoca, evinin bahçesine kazanı kurar. Kazanın içine yiyecek ve su koyar. Kazanın altına bir mum yakar. Yemeğin pişmesini bekleyenlere: Benim yıldızların ışığından ve evlerin camlarından sızan ışıklarla ısındığım gibi, siz de mum ışığında pişen yemeği yiyeceksiniz, diye seslenir.

Günümüzde, ramazan ayında fakirlere yardım ediliyor. Günde bir öğün, İftar yemekleri veriliyor. On bir ay fakirlerin üç öğün yemek ihtiyacı olduğu, görmezliğe geliniyor.

Nasrettin Hoca fıkrasında, köylüler aç kaldılar. Günümüzde, fakirlere ramazan ayında yardım yapılıyor. Fıkrayı ve ramazan ayını kıyasladığımız zaman: Fıkrada geçen bir öğün olur. Bir öğün, geçiştirilebilir. Günümüzde, fakirlere iftar yemekleri ile günde bir öğün yemek veriliyor. On bir ay fakirlerin üç öğündeki durumları belirsiz. Hazreti Ömer’in adaleti anlatılıyor. Günümüz ile kıyas yapılıyor. Hazreti Ömer, bir kişinin davranışı olarak anlatılıyor. Toplumun durumu belirtilmiyor. Kıyas, toplumdaki bütünlüğü anlatmaz. Fıkradaki bir gün ve Hazreti Ömer’in sırtında un çuvalı taşıması, devlet işi için çalışırken devletin mumunu yakması, bir kişiyi anlatır. Önemli olan toplumun bütünüdür. Toplumun bütününü ve on iki ay süre içindeki durumu dikkate almak gerekir.

Share
459 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...