logo

SİYASETİ ANLAMAK

Siyaset, kamusal bir etkinlik olur. Yeni sorunlara, yeni çözümler aranır. Sorunun çözümüne ait zaman dilimine, süreç denir. Siyaset, bütün vatandaşların katılması gereken: öğretici bir süreçtir. Siyaset, insanların yaşamalarını sağlayan genel kuralları: oluşturma, koruma, değiştirme etkinliğidir.

Siyaset, tek adam yönetiminden, kurul yönetimine doğru, gelişme gösterir. Meclis, bir kurul olarak yetkili olur. Meclis’in uzlaşarak karar alması gerekir. Meclis, toplumu temsil eder. Meclis’teki uzlaşma, toplumda uzlaşmayı sağlar. Uzlaşma, milli irade olur. Çoğunluk kararı, çoğunluk iradesi olur.

Devlet, toplumun örgütlenmesidir. Anayasa ve kanunlar, meşruiyet kaynağı olur. Meşruiyet, anayasa ve kanunlara göre anlam kazanır. İnsanların hem özgür hem eşit olması istenir. İnsanların, toplumun birleşenleri olarak: kendi kendisini yönetmesi düşünülür. Siyaset, konuşmaya dayanan ikna ile yapılır.

Çatışmacı siyasette, oyun teorisi etkili olur. Sıfır toplamlı oyunda: bir tarafın kazancı, diğer tarafın kaybı olur. Uzlaşıp her iki tarafın kazanmasına, ortam oluşturmak gerekir.

Sosyal demokrasi, özgürlük ve eşitlik idealleri arasında, denge olmasını ister. Temsili demokraside, herkesin bir oyu olur. Sosyal demokraside, herkesin bir oyu ve zorunlu ihtiyaçlarını sağlayacağı, bir geliri olur. Kamusal alan, uzlaşma alanı olur.

Siyasetin, “ben, sen, o, biz, siz, onlar” zamirleri içinden: biz zamiriyle yapılması gerekir. Biz zamiri, bütünlük belirtir. Bütün anlamı olan kelimelerle siyaset yapmak gerekir. Bütünü anlatmak gerekir. Bütünün parçasını anlatmak, slogan olur. Slogan, toplumu kutuplaştırır.

Bilgi bütündür. Bilginin parçaları vardır. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ayrılır. Dini bilgi, inanıp öğrenilir. Dünya bilgisi, sorgulanıp öğrenilir. Dini bilgide, Allah rızası için düşünülür ve hareket edilir. Dünya bilgisinde, zorunlu ihtiyaçlar için düşünülür ve hareket edilir. Dini bilgi ve dünya bilgisi, birbirini tamamlar.

Emek-sermaye bütünlüğü, serbest piyasayı oluşturur. Emek, sol olur. Sermaye, sağ olur. Meslekler, serbest piyasada oluşur. Serbest piyasaya göre, meslek eğitimi vermek gerekir. Ekmek parası kazanmak için meslek eğitimi öğrenilir.

Siyasi partiler, emek-sermaye ayrımına göre, siyasette yerlerini alır. Emekten yana olan partiler: sol parti olur. Sermayeden yana olan partiler: sağ parti olur. Bu ayrımda yerini belirtmeyen siyasi partiye, oy verilmez. Bu ayrımda, yerini belirten siyasi partiye oy veren seçmen vardır. Bunun dışındaki ayrımlar, yalan bilgi olur. Yalan bilgi, kara propaganda olur.

Bütüne ait olma ve bütünün parçası olma duygusuyla yaşanır. İnsan, ait olma duygularının toplamı olur. Toplum-birey, ümmet-ümmet üyesi, millet-vatandaş ayrımında: bütünlük vardır. Toplum bütün, birey parça olur. Ümmet bütün, ümmet üyesi parça olur. Millet bütün, vatandaş parça olur. Toplum, ümmet, millet kavramları: kişiye ayrı ayrı aitlik duygusu verir. Siyasette, aitlik duygusuna saygı gösterilir. Siyaset, hoşgörüyle yapılır.

Share
223 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?