logo

03 Ağustos 2018

Siyasette hızlılık ve ADD Kongresi….


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Her ilçede böyle midir bilmem. Ama, Kestel’de yerel seçimlerin çalışmaları her geçen gün hız kazanıyor.
Aday adayları bir bir ortaya çıkıyor.
Geçtiğimiz haftalarda en önemli aday adaylarından birisi Ali Kök, AKP’ye üye olarak, bütün hesap ve kitapları alt üst etti.
Kimisi; Ali Kök, aday adaylığını açıkladıktan sonra kabuğuna çekildi, kimisi de aksine çalışmalarına daha da hız verdi.
Elbette ki, çalışan meyvesini alacaktır.
Parti iktidar olunca, aday enflasyonunun yaşanmasını da doğal karşılıyor herkes.
Elebette, aynı yoğunluğu muhalefetten beklemek olmaz tabiî ki.
Geçtiğimiz gün almış olduğum bir duyuma şaşırdım.
CHP Kestel ilçe örgütünü birileri dışarıdan dizayn etmeye çalışıyor.
Oysa ki, bu partinin mevcut ilçe başkanı Belediye başkanlığına aday olacağını hemen her platform da açıklayarak, aday çıkmak isteyenlere “Sakın ha” mesajını vermişti.
Hatta, genel seçimlerin hemen sonrasında da bu mesaj duymak istemeyenlere karşı bir kez de Facebook canlı yayının da verildi.
Tüm bunlara rağmen, Bursa’dan Kestel’in dizayn edilmeye çalışılması, sırf mevcut ilçe başkanına karşı olduklarından dolayı bu hamlenin yapılması, siyasi ahlaka da sığmaz.
Kestel’in tanımadığı, bilmediği bir isimi ortalığa atarak bir kamuoyu oluşturmak istenmesi, başta düşünülen isime de haksızlık olur.
Ortalığa atılan “Yusuf Yıldırım” ismini ben tanımıyorum. Benim gibi, binlerce insanın da tanımadığına eminim.
Tanıyanlardan da, tanıtmalarını beklerim.

****** *********** ************

Atatürkçü Düşünce Derneğinin 15. Olağan Genel Kurulu 28 / 28 Temmuz Cumartesi – Pazar günleri Ankara’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezinde yapıldı. Kongreye, İlçemizden, Ramazan Kestane, Cevat Asa, Belgin Asa ve Burhan Gülsevdi katıldı.
Çarşaf liste usulü yapılan seçimde; Prf.Dr. Süheyl BATUM’un liderliğini yaptığı gruptan altısı yönetim kurulu eski üyesi olmak üzere 21 üye, Tansel ÇÖLAŞAN’ın liderliğini yaptığı gruptan da 4 yönetim kurulu eski üyesi 25 kişilik GYK’ya seçildiler. 2 gün süren kongreyi yaklaşık 2 bin kişi takip ederken, Oylama sonucunda Süheyl Batum 515 oy alırken, Tansel Çölaşan 442 oyda kaldı.
Bu arada, kongreden ve kongre boyunca geçirdiğimiz, yaşadığımız ve başıma gelen bazı notları siz okurlarımızla paylaşayım.
• Örneğin, Kurultay delegelerimizden birisi olan Burhan Gülsevdi’nin cebinde büyükçe bir akrep beslediğini öğrenmiş olduk.
• Diğer Kurultay delegemiz Cevat Asa’nın müthiş bir şekilde poz verdiğini, neredeyse her adım attığında resminin çekilmesinin isteğini de öğrenmiş olduk.
• Yol da, benim aşırı şekilde muhabbetçi olduğumu söylediler, bende yeni fark ettim.
• ADD Bursa delegesi Jülide Akköprü, Ankara’ya giderken değil de, Bursa’ya Dönüşte araçta konuğumuz oldu. Muhabbeti ve görüşleriyle bizi aydınlatmaya çalıştı ve ben Jülide Akköprü’nün “Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği başkanı” olduğunu öğrendim. Meğerse, bu dernek yaklaşık 15 yıldan beri varmış…
• CHP Osmangazi Meclis Üyesinin sevgili eşi Belgin Asa’nın dünyalar tatlı bir insan olduğunu öğrendik.
• Araçta, 5 kişi olmamıza rağmen farklı farlı düşünce ve söylemler olsa da, hoşgörünün çok güzel olduğu ortaya çıktı.
• Ankara Yenimahalle de, Başkent lokantasında insanların ne kadar güzel kazıklandığını, biz burada çorbaya 7-8 lira fazla derken, orada bir çorbaya 17 lira ödeyince, Kestel’li çorbacıların ne kadar kıymetli olduklarını anladık mesela.
• Cevat Asa, ile yapılan yolculuğun keyfine doyulmadığını da öğrendik. Bunu daha önceleri söylüyorlardı, söyleyenlerin haklı olduğunu öğrenmiş olduk.
• Cevat Asa’nın aracıyla gittik kongreye. Asa’nın aracının hiç yakmadığını, yakıt almak için istasyonlara girmediğini gördük.

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...