logo

03 Ağustos 2018

Siyasette hızlılık ve ADD Kongresi….


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Her ilçede böyle midir bilmem. Ama, Kestel’de yerel seçimlerin çalışmaları her geçen gün hız kazanıyor.
Aday adayları bir bir ortaya çıkıyor.
Geçtiğimiz haftalarda en önemli aday adaylarından birisi Ali Kök, AKP’ye üye olarak, bütün hesap ve kitapları alt üst etti.
Kimisi; Ali Kök, aday adaylığını açıkladıktan sonra kabuğuna çekildi, kimisi de aksine çalışmalarına daha da hız verdi.
Elbette ki, çalışan meyvesini alacaktır.
Parti iktidar olunca, aday enflasyonunun yaşanmasını da doğal karşılıyor herkes.
Elebette, aynı yoğunluğu muhalefetten beklemek olmaz tabiî ki.
Geçtiğimiz gün almış olduğum bir duyuma şaşırdım.
CHP Kestel ilçe örgütünü birileri dışarıdan dizayn etmeye çalışıyor.
Oysa ki, bu partinin mevcut ilçe başkanı Belediye başkanlığına aday olacağını hemen her platform da açıklayarak, aday çıkmak isteyenlere “Sakın ha” mesajını vermişti.
Hatta, genel seçimlerin hemen sonrasında da bu mesaj duymak istemeyenlere karşı bir kez de Facebook canlı yayının da verildi.
Tüm bunlara rağmen, Bursa’dan Kestel’in dizayn edilmeye çalışılması, sırf mevcut ilçe başkanına karşı olduklarından dolayı bu hamlenin yapılması, siyasi ahlaka da sığmaz.
Kestel’in tanımadığı, bilmediği bir isimi ortalığa atarak bir kamuoyu oluşturmak istenmesi, başta düşünülen isime de haksızlık olur.
Ortalığa atılan “Yusuf Yıldırım” ismini ben tanımıyorum. Benim gibi, binlerce insanın da tanımadığına eminim.
Tanıyanlardan da, tanıtmalarını beklerim.

****** *********** ************

Atatürkçü Düşünce Derneğinin 15. Olağan Genel Kurulu 28 / 28 Temmuz Cumartesi – Pazar günleri Ankara’da Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezinde yapıldı. Kongreye, İlçemizden, Ramazan Kestane, Cevat Asa, Belgin Asa ve Burhan Gülsevdi katıldı.
Çarşaf liste usulü yapılan seçimde; Prf.Dr. Süheyl BATUM’un liderliğini yaptığı gruptan altısı yönetim kurulu eski üyesi olmak üzere 21 üye, Tansel ÇÖLAŞAN’ın liderliğini yaptığı gruptan da 4 yönetim kurulu eski üyesi 25 kişilik GYK’ya seçildiler. 2 gün süren kongreyi yaklaşık 2 bin kişi takip ederken, Oylama sonucunda Süheyl Batum 515 oy alırken, Tansel Çölaşan 442 oyda kaldı.
Bu arada, kongreden ve kongre boyunca geçirdiğimiz, yaşadığımız ve başıma gelen bazı notları siz okurlarımızla paylaşayım.
• Örneğin, Kurultay delegelerimizden birisi olan Burhan Gülsevdi’nin cebinde büyükçe bir akrep beslediğini öğrenmiş olduk.
• Diğer Kurultay delegemiz Cevat Asa’nın müthiş bir şekilde poz verdiğini, neredeyse her adım attığında resminin çekilmesinin isteğini de öğrenmiş olduk.
• Yol da, benim aşırı şekilde muhabbetçi olduğumu söylediler, bende yeni fark ettim.
• ADD Bursa delegesi Jülide Akköprü, Ankara’ya giderken değil de, Bursa’ya Dönüşte araçta konuğumuz oldu. Muhabbeti ve görüşleriyle bizi aydınlatmaya çalıştı ve ben Jülide Akköprü’nün “Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği başkanı” olduğunu öğrendim. Meğerse, bu dernek yaklaşık 15 yıldan beri varmış…
• CHP Osmangazi Meclis Üyesinin sevgili eşi Belgin Asa’nın dünyalar tatlı bir insan olduğunu öğrendik.
• Araçta, 5 kişi olmamıza rağmen farklı farlı düşünce ve söylemler olsa da, hoşgörünün çok güzel olduğu ortaya çıktı.
• Ankara Yenimahalle de, Başkent lokantasında insanların ne kadar güzel kazıklandığını, biz burada çorbaya 7-8 lira fazla derken, orada bir çorbaya 17 lira ödeyince, Kestel’li çorbacıların ne kadar kıymetli olduklarını anladık mesela.
• Cevat Asa, ile yapılan yolculuğun keyfine doyulmadığını da öğrendik. Bunu daha önceleri söylüyorlardı, söyleyenlerin haklı olduğunu öğrenmiş olduk.
• Cevat Asa’nın aracıyla gittik kongreye. Asa’nın aracının hiç yakmadığını, yakıt almak için istasyonlara girmediğini gördük.

Share
237 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...