logo

Slam Tekstil İşçileri Haklarını istiyor

Bursa Kestel organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren; zara, trusardi, moschino gibi birçok uluslararası ünlü markaya gömlek üreten Slam Tekstil yönetimi 10 işçiyi sendikal faaliyet yürüttükleri için işten çıkardı. İşten çıkarma gerekçelerini organizasyon değişikliği olarak açıklayan patronlar işçilerin sendika üyeliklerini teyit edebilmek için baskı ve tehditlerle e-devlet şifresini işçilerden istiyor. Görüşebildiğimiz işten çıkarılan işçilerin açıklamaları şöyle; “Ağır çalışma koşullarında yıllarca çalışıyoruz, çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik hiç bir talebimiz bu zamana kadar karşılanmadı ve bu nedenle yaklaşık bir senedir sendikal faaliyet yürütüyoruz, sendikanın yetki kazanması için yeterlilik sayısına çok az kalmıştı, yönetim tarafından öğrenilen sendikal faaliyetin yürütücüleri çeşitli gerekçelerle işten çıkarıldı, çalıştığımız süre içerisinde bir çok hak ihlali ve hukuksuzlukla karşılaştık, fazla mesailerin hakkınca ödenmemesi, içeriye borçlandırmak, yıllık izinlerin fabrikanın belirlediği tarihte tek bir seferde kullandırılması, hamile olan arkadaşlarımızın kartla çıkış yaptırılıp tekrar çalıştırılması, yemeklerin çok kötü çıkması ve tuvalet lavabolarının sabundan havluya kadar hiçbir şey olmaması hijyen koşullarına uymamaları vs…
İçerideki arkadaşları baskı tehdit ve rüşvetlerle sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapıyorlar, zorla e-devlet şifreleri isteniliyor. işten çıkartılan işçiler olarak fiili ve hukuki olarak mücadelemizi sürdüreceğiz, firmanın tüm işçilerinin de sendikalı olmaları ve birlikte mücadele yürütmeleri çağrısında bulunuyoruz. Patronların sendikal faaliyetimizi engellemeye çalışarak suç işliyorlar. Sendikal çalışma yüzünden işten atılan SLAM TEKSTİL işçileri olarak ekmeğimize ve onurumuza sahip çıkıyoruz, işimizi geri istiyoruz.
Biz onurlu mücadelemizin sonuna kadar arkasında olduğumuzu SLAM TEKSTİL emekçilerine, SLAM TEKTSİL patronlarına ve bütün kamuoyuna duyuruyoruz.

Share
427 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?