logo

02 Temmuz 2016

Sosyal Tesis Can Çekişiyor


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın 13 yıllık hizmet süresi içinde, 7 milyon liralık (yedi trilyon) maliyetiyle en önemli projesi olmakla övündüğü “Sosyal Tesis”nin ne durumda olduğunu biliyor musunuz?
Halka sorun bakalım.
Başkan Acar’ın açılışında, Türkiye’ye örnek gösterdiği ve vatandaşın cebinden çıkan trilyonlarla yapılan bu tesise bugüne kadar gidip faydalandınız mı?
İnanıyorum ki, yüzde 99’u “hayır” yanıtını verecektir.
Vatandaşın ne dediği onlar için hiç önemli değil.
Çünkü onlar, “Biz istedik yaptık, size ne oluyor” dercesine Kestel’de yaşayan vatandaşların fikri sorulmadan, yapılan tesisi işletebilmek için Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi BURFAŞ’a verilmişlerdi.
Tesisin işletmeciliğini zar zor siyasi baskılarla bir yıl işleten BURFAŞ, bu süre içinde 1.5 milyon lira zarar ettiği belirtiliyor.
Düşünebiliyor musunuz, plansız ve örnekleri araştırılmadan düşüncesizce, Başkan Yener Acar’ın arzusu doğrultusunda yapılan tesisin konseptinde şu sıralar değişiklikler yapmaya çalışılıyor.
Bu sözde tesise hiç bir işlek yapmasanız dahi, ciddi miktarda aylık gider maliyetleri var.
Örnek değil, gerçek şu:
Tesisin içinde kiracı konumdaki yerlerden aylık gelir yaklaşık 60 bin lira.
Gider ise; 130 bin lira civarında.
Neresinden bakarsanız bakın, astarı yüzünden pahalı bu atıl yatırım. Unutmayın ki, biz Kestel’lilerin cebinden çıkan, tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardı.
Her konuda israftan kaçındıklarını söyleyen Sayın Yener Acar’a Kestel’liler bu konuda haklarını helal etmeyecektir.
Sadece Yener Acar olsa yine iyi…Başta yanındaki bazı meclis üyeleri bile şimdiden ah almaya başladılar.
İFTARLAR AMACINA ULAŞIYOR MU..?
Bir Ramazan ayını daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşarken, ay boyunca verilen iftarların, amacına ne kadar ulaştığının da merakı içerisindeyim.
Özellikle, protokolün İftar yemeklerine katılmayı pek sevmeyen birisi olarak, bu yılda bu geleneğimi bozmadım.
Sadece Kestel Ziraat Odasının düzenlediği iftar yemeğine katıldım.
Her yıl katıldığım belki de tek iftardır.
Amacına ulaştığına inandığım, bunun için çabanın sarf edildiğine şahit olduğum ve gösterişten uzak maneviyat dolu bir iftar verme çabası içerisine girer Ziraat Odası her yıl…
Oda başkanı Fevzi Fırtına, bu iftar gününe çiftçileri, odanın temsilcilerini ve Ziraat Odasıyla gönül bağı olan herkesi eşleriyle birlikte iftara katılması için ikna etmeye çalışır.
Eşlerle ile iftara katılımın her geçen yıl biraz daha fazlalaştığı gözümüzden kaçmıyor.
Herkesin tanışıp, kaynaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Fırtına, “Yaşamış olduğumuz zor süreçlerden sıyrılıp, maneviyat ve dostluklara önem vermemiz gerekiyor. Biz verdiğimiz iftarlara, herkesin eşleriyle birlikte katılmasını önemsiyoruz. Çünkü, kadının yerinin olmadığı bir toplumu düşünmek dahi istemiyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal’in dediği gibi; “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”dedi.
İftar yemeğinde konuşma dahi yapmayarak, insanların sıkılmasını istemediğini dile getiren Fırtına, “Hepimiz gün içerisinde stres ve sıkıntılar yaşıyoruz. Burada bari en azından insanlar biraz huzurlu olsunlar” dedi.
Kestel’li çiftçilerin katıldığı iftar yemeğinde, birbirlerini uzun zamandan beri görmeyen çiftçiler ve eşleri hasret giderme imkanı buldular.
KESTEL 2 NOLU SANAYİ ARTIK YOK
Kestel 2 Nolu Sanayi bundan böyle yok.
Yıllarca her türlü pisliğini, Kestel halkının çeltiği ve halen daha çekmeye devam ettiği Kestel 2 Nolu sanayi, Gürsu Organize Sanayi Bölgesine bağlandı.
Sanayinin Gürsu’ya bağlanmasına Kestel Belediyesinin imza vermesi ve bu alanda söz sahibimizin olmamasına tepki sürüyor. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz gün gazetemize gelen bir vatandaş, “Yıllardan beri buranın çilesini Kestel halkı çekti. İlçemizdeki beceriksiz yöneticiler sayesinde bu sanayi bölgesi de elimizden gitmiş oldu. İlçemiz için gelir kapısı olan sanayi bölgesinin Gürsu Organize Sanayisine bağlanması son derece düşündürücüdür. Sadece baştakilere yaranmak için atılan imzalar unutulmasın ki, ilçemizin kaderini belirleyen imzalardır. Bu anlamda, şu an yönetici olanların üzerinde büyük bir vebal olacaktır” dedi.

Share
135 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...