logo

02 Temmuz 2016

Sosyal Tesis Can Çekişiyor


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

rmzn
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın 13 yıllık hizmet süresi içinde, 7 milyon liralık (yedi trilyon) maliyetiyle en önemli projesi olmakla övündüğü “Sosyal Tesis”nin ne durumda olduğunu biliyor musunuz?
Halka sorun bakalım.
Başkan Acar’ın açılışında, Türkiye’ye örnek gösterdiği ve vatandaşın cebinden çıkan trilyonlarla yapılan bu tesise bugüne kadar gidip faydalandınız mı?
İnanıyorum ki, yüzde 99’u “hayır” yanıtını verecektir.
Vatandaşın ne dediği onlar için hiç önemli değil.
Çünkü onlar, “Biz istedik yaptık, size ne oluyor” dercesine Kestel’de yaşayan vatandaşların fikri sorulmadan, yapılan tesisi işletebilmek için Büyükşehir Belediyesi’nin şirketi BURFAŞ’a verilmişlerdi.
Tesisin işletmeciliğini zar zor siyasi baskılarla bir yıl işleten BURFAŞ, bu süre içinde 1.5 milyon lira zarar ettiği belirtiliyor.
Düşünebiliyor musunuz, plansız ve örnekleri araştırılmadan düşüncesizce, Başkan Yener Acar’ın arzusu doğrultusunda yapılan tesisin konseptinde şu sıralar değişiklikler yapmaya çalışılıyor.
Bu sözde tesise hiç bir işlek yapmasanız dahi, ciddi miktarda aylık gider maliyetleri var.
Örnek değil, gerçek şu:
Tesisin içinde kiracı konumdaki yerlerden aylık gelir yaklaşık 60 bin lira.
Gider ise; 130 bin lira civarında.
Neresinden bakarsanız bakın, astarı yüzünden pahalı bu atıl yatırım. Unutmayın ki, biz Kestel’lilerin cebinden çıkan, tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardı.
Her konuda israftan kaçındıklarını söyleyen Sayın Yener Acar’a Kestel’liler bu konuda haklarını helal etmeyecektir.
Sadece Yener Acar olsa yine iyi…Başta yanındaki bazı meclis üyeleri bile şimdiden ah almaya başladılar.
İFTARLAR AMACINA ULAŞIYOR MU..?
Bir Ramazan ayını daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşarken, ay boyunca verilen iftarların, amacına ne kadar ulaştığının da merakı içerisindeyim.
Özellikle, protokolün İftar yemeklerine katılmayı pek sevmeyen birisi olarak, bu yılda bu geleneğimi bozmadım.
Sadece Kestel Ziraat Odasının düzenlediği iftar yemeğine katıldım.
Her yıl katıldığım belki de tek iftardır.
Amacına ulaştığına inandığım, bunun için çabanın sarf edildiğine şahit olduğum ve gösterişten uzak maneviyat dolu bir iftar verme çabası içerisine girer Ziraat Odası her yıl…
Oda başkanı Fevzi Fırtına, bu iftar gününe çiftçileri, odanın temsilcilerini ve Ziraat Odasıyla gönül bağı olan herkesi eşleriyle birlikte iftara katılması için ikna etmeye çalışır.
Eşlerle ile iftara katılımın her geçen yıl biraz daha fazlalaştığı gözümüzden kaçmıyor.
Herkesin tanışıp, kaynaşmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Fırtına, “Yaşamış olduğumuz zor süreçlerden sıyrılıp, maneviyat ve dostluklara önem vermemiz gerekiyor. Biz verdiğimiz iftarlara, herkesin eşleriyle birlikte katılmasını önemsiyoruz. Çünkü, kadının yerinin olmadığı bir toplumu düşünmek dahi istemiyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal’in dediği gibi; “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!”dedi.
İftar yemeğinde konuşma dahi yapmayarak, insanların sıkılmasını istemediğini dile getiren Fırtına, “Hepimiz gün içerisinde stres ve sıkıntılar yaşıyoruz. Burada bari en azından insanlar biraz huzurlu olsunlar” dedi.
Kestel’li çiftçilerin katıldığı iftar yemeğinde, birbirlerini uzun zamandan beri görmeyen çiftçiler ve eşleri hasret giderme imkanı buldular.
KESTEL 2 NOLU SANAYİ ARTIK YOK
Kestel 2 Nolu Sanayi bundan böyle yok.
Yıllarca her türlü pisliğini, Kestel halkının çeltiği ve halen daha çekmeye devam ettiği Kestel 2 Nolu sanayi, Gürsu Organize Sanayi Bölgesine bağlandı.
Sanayinin Gürsu’ya bağlanmasına Kestel Belediyesinin imza vermesi ve bu alanda söz sahibimizin olmamasına tepki sürüyor. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz gün gazetemize gelen bir vatandaş, “Yıllardan beri buranın çilesini Kestel halkı çekti. İlçemizdeki beceriksiz yöneticiler sayesinde bu sanayi bölgesi de elimizden gitmiş oldu. İlçemiz için gelir kapısı olan sanayi bölgesinin Gürsu Organize Sanayisine bağlanması son derece düşündürücüdür. Sadece baştakilere yaranmak için atılan imzalar unutulmasın ki, ilçemizin kaderini belirleyen imzalardır. Bu anlamda, şu an yönetici olanların üzerinde büyük bir vebal olacaktır” dedi.

Share
215 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...