logo

Söyleyecek Sözümüz,Değiştirecek Gücümüz Var…

Kadınların kurtuluş mücadelesinin simgesi olan   8 Mart ,  tarihsel bir olayın yıldönümünden  öte, mücadele tarihinin çeşitli uğraklarının toplamının bir kazanımıdır.Tarihsel bir direnişin ve isyanın kazanımı olarak evrenselleşen 8 Mart kadınlara, erkek egemen zihniyetin  yasakladığı alanları kazanmayı, ördüğü duvarları yıkmayı , dayatmalarını  reddetmeyi öğretmiştir.

   Her gün en az üç kadın fiziksel, psikolojik,cinsel saldırıya uğruyor,erkekler tarafından katlediliyor.Cezasızlık politikaları nedeniyle failler cezasız kalıyor,bu duruma sesini yükseltip yaşam hakkını savunan  kadınlar gözaltına alınıyor,tutuklanıyor.

Bizlere müjde diye sunulan politikalar ile kadınlar çalışma hayatının dışına itiliyor,güvencesizleştiriliyor.İş yerinde ,evinde,sokakta mobbinge,tacize,tecavüze maruz kalan kadınlar toplumsal cinsiyet rolleri içine sıkıştırılmak isteniyor.

   Kadınların en önemli güvencelerinden İstanbul Sözleşmesi yok edilmek isteniyor,kadın üniversitesi,pembe otobüs gibi uygulamalar ile kadın yaşamı toplumdan ayrıştırmak isteniyor.

  Kadınlar;

-Susmuyor ,Dünya’nın her yerinde direniyor,yeniden direniş tarihi yazıyor,

-Örgütleniyor,Özgürleşiyor,Özgürleştiriyor,

-Emeğine,bedenine,kimliğine sahip çıkıyor,

-Şiddete,tacize,tecavüze,ayrımcılığa birlikte direniyor,

-Laik,Özgür,Eşit Ve Barış içinde bir Dünya Düşlüyor….

 Bu nedenle yüzlerce yıla damgasını vuran kadın öncülerimizden, örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve kararlılıkla yolumuza devam  ediyoruz. Bugün isyan çığlığını  daha fazla yaymaya, direnişi yükseltmeye  ve daha fazla dayanışarak mücadeleyi büyütmeye her zamankinden daha çok kararlıyız.

8 mart  tarihselliğinin ülkemizde ve dünyada daha fazla anlam kazandığı bir dönemdeyiz., Erkek egemen kapitalist sistemin   kadınların varlığına , emeğine ve kazanımlarına dönük saldırılarını fütursuzca arttırdığı böylesi  önemli bir süreçte, KESK’ li kadınlar olarak,     Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz bizimdir diyor, yıllardır yürüttüğümüz mücadelemize sahip çıkıyoruz; Ve Haykırıyoruz;

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR,DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR…

Hüsniye BOZKURT

Eğitin-Sen Kestel Temsilciliği Kadın Sekreteri

Share
2517 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

#

Söyleyecek Sözümüz,Değiştirecek Gücümüz Var…” için 1 yorum

  1. Deniz Tuncay : diyor ki:

    İlçemizde muhalif kesimin tek sesi olan,yöre gazetesine,sesimiz olduğu,sesimize güç kattığı için Kestel Eğitim Sen Temsilciliği olarak sonsuz teşekkürler…