logo

01 Temmuz 2021

Spor ve ilçemiz Kestel


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

    Önemli olduğuna inandığım spor ve organizasyonlarının ilçemize olabilecek katkılarını birlikte düşünelim istedim. Sportif aktivitelerin bireysel olarak kişilere sağlık, sıhhat, dinginlik, özgüven, sosyalleşme, huzur açısından kazandırdıklarını bilimsel olarak biliyoruz. Eğer herhangi bir spor dalında aktif olarak uğraşıyorsak, yapıyorsak, kendi özel hayatımızda kazandırdıklarını fark ediyoruz. 

     Uzun bir zamandır paylaşmak istediğim bu konuda maalesef toplumsal reaksiyon yok mertebesinde. Hele hele günlük iaşe derdinde olanların, spor ve kazanımlarını fark edebilmesi imkansız. Zaten bu grupta  spor dendiğinde sadece Futbolu, Futbol oyununu düşünüyor. Başkaca bir spor dalı yok sanki.

     Sizi  bir takım rakamlarla yanıltmak istemem. Ancak eksik bilgiyle yorum yapılmıyor. Kestel de yaklaşık 2000-2500 kayıtlı sporcumuz olduğunu “İsimsiz kahraman” ilçe Spor müdürümüz Turan YAVUZ beyden duymuştum. Bunun iki katıda kayıtlı olmayan, düzenli veya düzensiz spor yapan olduğunu varsayalım. 7-8 bin rakamına ulaşırız. İlçe nüfusumuz 70 binlere dayandı. Büyümeye devam ediyor. Yani ilçemiz Kestelde yaklaşık yüz kişiden on kişi spor yapıyor demektir. Bu da daha çok çalışmamız gerektiğini gösteriyor.

     İlk öğretim çağındaki yavrularımızı daha sağlıklı spor alanlarına kavuşturmamız gerekiyor. Çocuklarımızı mahalle sokaklarından, çağımızın endişe verici sosyal medyadan, dijital oyun salonlarından uzaklaştırmalıyız. Onları kötü alışkanlıklardan, olumsuz sosyalleşmeden kurtarmalıyız. Bunu da ancak sportif ve kültürel faaliyetlerle başarabiliriz sanıyorum.

     Esasen ilçe olarak ciddi bir potansiyele sahibiz. Bizi onurlandıracak gerçekten bireysel başarılar var. Ancak kim biliyor, kim haberdar? İlçemizin tanıtımına önemli katkı koyduğunu kim fark ediyor.  Esnafımız, ilçemiz bundan ne elde ediyor bilmiyoruz.

     Hemen burada bir parantez açayım. Bir sonraki yazımın başlığı “Artistik buz pateni müsabakaları” olacak. Kazanmamız gerekenleri yazacağım. Kestelliler olarak ne kazandığımıza veya kazanamadığımıza siz karar verirsiniz.

     İlçemizden üç genç evladımızın Arda ÖZGÜR, Seher BURGAZ ve Deniz Nur ÇAKIR Basketbol milli takım alt yapısı seçmeleri için davet edildiklerini duydunuz mu?

      Yahut Güreş milli takımımıza 52 kg da ilçemizin evladı Eymen Akbulut’un seçildiğini biliyormusunuz? Eymen sadece kendisini değil tüm ilçemizi onurlandırdı. Başarılı bir şekilde adını da, adımızı da duyuracaktır. Umut edelim oda merhum şampiyonumuz Reşit KARABACAK gibi bayrağımızı dalgalandırsın İnşallah.

     İlçemizde doğmuş büyümüş bir başka sporcumuz da dünya Şampiyonumuz Ferhat Aslan kardeşim. İşte onun Kicksbox Şampiyonluk kemerleri…

     Şampiyon Ferhat Aslan kardeşim Ankara Etimesgut belediyesi adına ringlerde mücadele ederken, davet üzerine doğduğu, yetiştiği ilçemiz Spor camiasına lisansını da alıp gelmiş. İşte Kemer takılmasında Kestelspor flaması ile Şampiyon Ferhat Aslan

     Şampiyonumuz Ferhat Aslan bugünlerde biraz dertli sanki. İnşallah ben yanılıyorumdur. Sanki Kestel’e, Kestellilere biraz sitemkar. Sanıyorum arzu ettiği imkanları ilçemizde bulamamış veya beklentileri karşılanmamıştır. Bilemiyorum. Ben kendisiyle tanışıklığımdan onur duyuyorum. Kendisinin yüksek motivasyonla ilçede çocuklara, gençlere örnek ve motivasyon kaynağı olduğuna inanmak isterim. Onun tanıtım potansiyelini Kestel mutlaka diri tutmalı, yükseltmelidir. Kendisine her türlü destek verilmelidir.

    Gününüz keyifli bereketli olsun.

    Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...