logo

01 Temmuz 2021

Spor ve ilçemiz Kestel


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

    Önemli olduğuna inandığım spor ve organizasyonlarının ilçemize olabilecek katkılarını birlikte düşünelim istedim. Sportif aktivitelerin bireysel olarak kişilere sağlık, sıhhat, dinginlik, özgüven, sosyalleşme, huzur açısından kazandırdıklarını bilimsel olarak biliyoruz. Eğer herhangi bir spor dalında aktif olarak uğraşıyorsak, yapıyorsak, kendi özel hayatımızda kazandırdıklarını fark ediyoruz. 

     Uzun bir zamandır paylaşmak istediğim bu konuda maalesef toplumsal reaksiyon yok mertebesinde. Hele hele günlük iaşe derdinde olanların, spor ve kazanımlarını fark edebilmesi imkansız. Zaten bu grupta  spor dendiğinde sadece Futbolu, Futbol oyununu düşünüyor. Başkaca bir spor dalı yok sanki.

     Sizi  bir takım rakamlarla yanıltmak istemem. Ancak eksik bilgiyle yorum yapılmıyor. Kestel de yaklaşık 2000-2500 kayıtlı sporcumuz olduğunu “İsimsiz kahraman” ilçe Spor müdürümüz Turan YAVUZ beyden duymuştum. Bunun iki katıda kayıtlı olmayan, düzenli veya düzensiz spor yapan olduğunu varsayalım. 7-8 bin rakamına ulaşırız. İlçe nüfusumuz 70 binlere dayandı. Büyümeye devam ediyor. Yani ilçemiz Kestelde yaklaşık yüz kişiden on kişi spor yapıyor demektir. Bu da daha çok çalışmamız gerektiğini gösteriyor.

     İlk öğretim çağındaki yavrularımızı daha sağlıklı spor alanlarına kavuşturmamız gerekiyor. Çocuklarımızı mahalle sokaklarından, çağımızın endişe verici sosyal medyadan, dijital oyun salonlarından uzaklaştırmalıyız. Onları kötü alışkanlıklardan, olumsuz sosyalleşmeden kurtarmalıyız. Bunu da ancak sportif ve kültürel faaliyetlerle başarabiliriz sanıyorum.

     Esasen ilçe olarak ciddi bir potansiyele sahibiz. Bizi onurlandıracak gerçekten bireysel başarılar var. Ancak kim biliyor, kim haberdar? İlçemizin tanıtımına önemli katkı koyduğunu kim fark ediyor.  Esnafımız, ilçemiz bundan ne elde ediyor bilmiyoruz.

     Hemen burada bir parantez açayım. Bir sonraki yazımın başlığı “Artistik buz pateni müsabakaları” olacak. Kazanmamız gerekenleri yazacağım. Kestelliler olarak ne kazandığımıza veya kazanamadığımıza siz karar verirsiniz.

     İlçemizden üç genç evladımızın Arda ÖZGÜR, Seher BURGAZ ve Deniz Nur ÇAKIR Basketbol milli takım alt yapısı seçmeleri için davet edildiklerini duydunuz mu?

      Yahut Güreş milli takımımıza 52 kg da ilçemizin evladı Eymen Akbulut’un seçildiğini biliyormusunuz? Eymen sadece kendisini değil tüm ilçemizi onurlandırdı. Başarılı bir şekilde adını da, adımızı da duyuracaktır. Umut edelim oda merhum şampiyonumuz Reşit KARABACAK gibi bayrağımızı dalgalandırsın İnşallah.

     İlçemizde doğmuş büyümüş bir başka sporcumuz da dünya Şampiyonumuz Ferhat Aslan kardeşim. İşte onun Kicksbox Şampiyonluk kemerleri…

     Şampiyon Ferhat Aslan kardeşim Ankara Etimesgut belediyesi adına ringlerde mücadele ederken, davet üzerine doğduğu, yetiştiği ilçemiz Spor camiasına lisansını da alıp gelmiş. İşte Kemer takılmasında Kestelspor flaması ile Şampiyon Ferhat Aslan

     Şampiyonumuz Ferhat Aslan bugünlerde biraz dertli sanki. İnşallah ben yanılıyorumdur. Sanki Kestel’e, Kestellilere biraz sitemkar. Sanıyorum arzu ettiği imkanları ilçemizde bulamamış veya beklentileri karşılanmamıştır. Bilemiyorum. Ben kendisiyle tanışıklığımdan onur duyuyorum. Kendisinin yüksek motivasyonla ilçede çocuklara, gençlere örnek ve motivasyon kaynağı olduğuna inanmak isterim. Onun tanıtım potansiyelini Kestel mutlaka diri tutmalı, yükseltmelidir. Kendisine her türlü destek verilmelidir.

    Gününüz keyifli bereketli olsun.

    Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
491 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...