logo

01 Temmuz 2021

Spor ve ilçemiz Kestel


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

    Değerli Okuyucular,

    Kadirşinas  Dostlar;

    Önemli olduğuna inandığım spor ve organizasyonlarının ilçemize olabilecek katkılarını birlikte düşünelim istedim. Sportif aktivitelerin bireysel olarak kişilere sağlık, sıhhat, dinginlik, özgüven, sosyalleşme, huzur açısından kazandırdıklarını bilimsel olarak biliyoruz. Eğer herhangi bir spor dalında aktif olarak uğraşıyorsak, yapıyorsak, kendi özel hayatımızda kazandırdıklarını fark ediyoruz. 

     Uzun bir zamandır paylaşmak istediğim bu konuda maalesef toplumsal reaksiyon yok mertebesinde. Hele hele günlük iaşe derdinde olanların, spor ve kazanımlarını fark edebilmesi imkansız. Zaten bu grupta  spor dendiğinde sadece Futbolu, Futbol oyununu düşünüyor. Başkaca bir spor dalı yok sanki.

     Sizi  bir takım rakamlarla yanıltmak istemem. Ancak eksik bilgiyle yorum yapılmıyor. Kestel de yaklaşık 2000-2500 kayıtlı sporcumuz olduğunu “İsimsiz kahraman” ilçe Spor müdürümüz Turan YAVUZ beyden duymuştum. Bunun iki katıda kayıtlı olmayan, düzenli veya düzensiz spor yapan olduğunu varsayalım. 7-8 bin rakamına ulaşırız. İlçe nüfusumuz 70 binlere dayandı. Büyümeye devam ediyor. Yani ilçemiz Kestelde yaklaşık yüz kişiden on kişi spor yapıyor demektir. Bu da daha çok çalışmamız gerektiğini gösteriyor.

     İlk öğretim çağındaki yavrularımızı daha sağlıklı spor alanlarına kavuşturmamız gerekiyor. Çocuklarımızı mahalle sokaklarından, çağımızın endişe verici sosyal medyadan, dijital oyun salonlarından uzaklaştırmalıyız. Onları kötü alışkanlıklardan, olumsuz sosyalleşmeden kurtarmalıyız. Bunu da ancak sportif ve kültürel faaliyetlerle başarabiliriz sanıyorum.

     Esasen ilçe olarak ciddi bir potansiyele sahibiz. Bizi onurlandıracak gerçekten bireysel başarılar var. Ancak kim biliyor, kim haberdar? İlçemizin tanıtımına önemli katkı koyduğunu kim fark ediyor.  Esnafımız, ilçemiz bundan ne elde ediyor bilmiyoruz.

     Hemen burada bir parantez açayım. Bir sonraki yazımın başlığı “Artistik buz pateni müsabakaları” olacak. Kazanmamız gerekenleri yazacağım. Kestelliler olarak ne kazandığımıza veya kazanamadığımıza siz karar verirsiniz.

     İlçemizden üç genç evladımızın Arda ÖZGÜR, Seher BURGAZ ve Deniz Nur ÇAKIR Basketbol milli takım alt yapısı seçmeleri için davet edildiklerini duydunuz mu?

      Yahut Güreş milli takımımıza 52 kg da ilçemizin evladı Eymen Akbulut’un seçildiğini biliyormusunuz? Eymen sadece kendisini değil tüm ilçemizi onurlandırdı. Başarılı bir şekilde adını da, adımızı da duyuracaktır. Umut edelim oda merhum şampiyonumuz Reşit KARABACAK gibi bayrağımızı dalgalandırsın İnşallah.

     İlçemizde doğmuş büyümüş bir başka sporcumuz da dünya Şampiyonumuz Ferhat Aslan kardeşim. İşte onun Kicksbox Şampiyonluk kemerleri…

     Şampiyon Ferhat Aslan kardeşim Ankara Etimesgut belediyesi adına ringlerde mücadele ederken, davet üzerine doğduğu, yetiştiği ilçemiz Spor camiasına lisansını da alıp gelmiş. İşte Kemer takılmasında Kestelspor flaması ile Şampiyon Ferhat Aslan

     Şampiyonumuz Ferhat Aslan bugünlerde biraz dertli sanki. İnşallah ben yanılıyorumdur. Sanki Kestel’e, Kestellilere biraz sitemkar. Sanıyorum arzu ettiği imkanları ilçemizde bulamamış veya beklentileri karşılanmamıştır. Bilemiyorum. Ben kendisiyle tanışıklığımdan onur duyuyorum. Kendisinin yüksek motivasyonla ilçede çocuklara, gençlere örnek ve motivasyon kaynağı olduğuna inanmak isterim. Onun tanıtım potansiyelini Kestel mutlaka diri tutmalı, yükseltmelidir. Kendisine her türlü destek verilmelidir.

    Gününüz keyifli bereketli olsun.

    Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...