logo

Sultan Pide de Ezogelin Çorbası içtiniz mi..?

Soğuk havaları yavaş yavaş da olsa, hissetmeye başladığımız şu günlerde, adeta bir enerji ve protein deposu olan, Ezogelin çorbası ile ısınmak isteyenleri, haftanın her günü sabah Kestel Sultan Pideye gitmelerini öneririm.
Nedenine gelince, içtiğiniz çorbanın protein deposu olmasının yanı sıra, hemen hemen her hastalığa da iyi geldiğini, çorbayı içen müşterilerden dinliyoruz.
Arif Ferik: “Her sabah ilk iş olarak, elimi yüzümü yıkadıktan sonra soluğu Sultan Pide de alıyorum. Çünkü, Bayram’ın yapmış olduğu doktor diyebileceğim çorbadan içerek güne başladığımda, hem form da, hemde zinde oluyorum. Bunu da pazarcı esnaflara zaman zaman anlatıyorum”
Nevzat Kurt: “Ben burada bir çalışan olarak söylemiyorum. Gerçekten Bayram bu işin piri. İşe başlamadan önce mutlaka bende Ezogelin çorbası içmezsem gün boyu kendimi kötü hissediyorum. O yüzden başka bir yerde çorba içemiyorum”
Aziz Aydın: “ İnsanlar 3’e ayrılır: Hasta olduğunda doktora/eczaneye gidenler, hasta olacağını hissettiğinde, benim gibi Sultan Pideye koşanlar. Ben, sürekli çorba içen birisi değilim. Ama, rahatsızlanacağımı hissettiğimde, Bayram’ın o enfes çorbasını içince hemen dinç biri oluyorum. Hatta, dikkat ederseniz alnımdaki şiş dahi, Bayram’ın çorbayı içtikten sonra indi. Bu çorbanın nefis güzellikte olmasının yanı sıra, kerametinin de olduğuna inanıyorum”
Doğan Müftüoğlu: “Evet…Bende buranın çorba müdavimlerinden birisiyim, söylenenlere katılıyorum, Bayram usta gerçekten oldukça leziz bir çorba yapıyor. Kendisini kutluyorum.”
Ramazan Kestane: “Ben anlatacak kelimeler bulamıyorum. O bakımdan herkesin gelip denemesinden yanayım”
Bu işin sırrını Bayram Kurt’a sorduğumuz da aldığımız cevap kısa ve net oluyor: “Sevgimizi katıyoruz” diyor ve şu bilgiyi de ekliyor.
Soğuk havalarda çorba tüketmek fiziksel olarak ısınma sağladığı gibi duygusal olarak da mutluluk verir. Havaların soğumasıyla birlikte su tüketimimiz azalır. Oysaki sağlımız için kışın da yeterli miktarda su içmemiz gerekir. Çorbalar direkt olarak su ihtiyacımızı karşılamasa da, vücudumuzun ihtiyacı olan sıvı alımına büyük fayda sağlar.

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?