logo

Suriyelilere çalışma izni

numan kurtulmuş
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nda reform paketlerinde yer alan konuların ele alındığını ifade ederek, “Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kurulması konusunda karar alındı. İnsan Hakları Kurumu ve Ayrımcılıkla mücadele ile ilgili ayrı kurumlar birleştirildi.

İnsan hakları ihlallerin ele alınması, ayrımcılığın giderilmesi ve işkencenin önlenmesi ana gündemidir” dedi. 2 milyon 411 bin Suriyeli’nin Türkiye’de olduğunu bunlardan da 7351’ine çalışma izni verildiğini hatırlatan Kurtulmuş, Suriyelilerin tamamına çalışma izni verilen yönetmeliğin de birkaç gün içinde çıkacağını açıkladı.

Suriyelilere çalışma iznine dair detayları da açıklayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

ÇALIŞMA İZNİ DETAYLARI: Suriyelilerin kayıt dışı çalıştırıldığı, kötü şartlarda çalıştırılanlar gibi şikayetler alıyoruz. Bu çalışma izni Türkiye’deki vatandaşlarımızın istihdamlarını kısıtlayacak bir alan değildir. Bunun için çok iyi hazırlanmış yönetmelik taslağı hazırladık. Geçici kimlik belgesi alanlar 6 ay sonra çalışma izni alabilecek. Herhangi bir yerde çalışma izni değil. Kendilerine kimlik belgesi verilen ikamet ettikleri illerde çalışabilecekler. Çalıştıkları iş yerinde toplam çalışanın yüzde 10’unu geçemeyecek. Bunun bir istisnası var.

Başvuru tarihi itibariyle geriye dönük olarak 4 hafta sürede açık bulunan işlerin kapatılmadığı iş yerlerinde burada yüzde 10 kotasının üzerine çıkabilecek. Ayrıca geçici tarım işçileri ve hayvancılık ile uğraşacak Suriyeliler için kota sınırı dışında valilik izni aranacak. Valilik isterse il ihtiyacına göre Tarım ve hayvancılıkla uğraşan işçilerinde valilikler kotaları esnetebilecek. Suriyeli sağlık personeli, eğitimciler için Çalışma Bakanlığı vereceği izinler değil, Sağlık, Milli Eğitim ve YÖK’ün oluruna başvuracak. Türkiye’de iş hayatına katkı sağlayacak bir düzenleme. Suriyeli sığınmacılar çalışma bakanlığı Türk vatandaşlarının yükümlülüklerine tabi olacaklar.

Share
277 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?