logo

Suriyelilerin denetimsiz açtığı iş yerleri, esnafı etkiliyor

Yaşanan iç savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek Kestel’e gelen Suriyeliler açtıkları iş yerleri ile hayata tutunmaya çalışıyor.
Kestel’de market, berber, ve kebapçı gibi iş yerleri açan Suriye’lilerin hiçbir denetime tabi tutulmadığını öne süren esnaflar, haksız rekabet nedeniyle esnafın kepenk kapattığını söyledi.
Savaş nedeniyle ülkelerine terk eden Suriyeliler, Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi ilçemizi de mesken tuttu.
Bu konuda gazetemize şikayete gelen esnaflar, Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı ilçeye gelen yabancı uyruklu vatandaşların, esnafa ticari hayatta büyük bir sıkıntı yaşatmaya başladığını belirtti. Bu insanların doğal olarak çalışmak ve evlerine ekmek götürmek zorunda olmalarını çok iyi anladığını ifade eden esnaflar, Ancak bir yerde bir kazanç sağlarken yaptığı işlerden dolayı geldiği yerlerdeki ticari hayatın içerisinde yıllardır faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarında zarar görmemesi gerektiğini kaydettiler.
Suriyelilerin Türkiye’de uygulanan esnaf ve sanatkârlık sisteminin hiç birine uymadığını iddia eden esnaflar şöyle devam etti: “Dolayısıyla bir çok yerlerde gelişigüzel iş yerleri açılmakta. Yaptığımız araştırmalarda bunların hiç birinin çalışma izinleri, oturma izinleri, iş yeri açma ile ilgili vergi kayıtları, ne belediyeden aldıkları ruhsatları, ne meslek kuruluşlarına kayıtları, ne bu işi yapıp yapamadıklarını belgeleyen ustalık belgeleri var. Dolayısıyla gelişigüzel açılan iş yerleri Kestel’de yıllardır yaşayan esnafımızı mağdur etmektedir. Çünkü bir haksız rekabet ortamı yaşanmaya başlandı. Bu haksız rekabet ortamının yaşattığı sıkıntılar neticesinde bazı esnafımız kepenk kapatmak zorunda kaldı.
Türk Esnaf ve Sanatkarı hangi kurallara uyuyorsa, Suriyelilerinde bunlara uymasını istediklerini vurgulayan esnaflar, şunları söyledi:
“Denetim mekanizmalarının çalışmasını istiyoruz. Bizim derdimiz kurallara biz nasıl uyuyorsak onlarında uymasını sağlamak. Yasal yoldan açılmış bir işyerine biz zaten karşı değiliz. Ama yasal olmayan yoldan açılan tüm işyerleri de mevcut Esnaf ve Sanatkarımızı korumak adına karşıyız. Dolayısıyla devletin tüm kurumları özellikle belediyeler bir an önce bunları denetleyip kuralları uygun hale getirinceye kadar iş yerlerini kapatmaları gerekir. Burada esnafın hakkını koruması gereken Esnaf ve Sanatkarlar derneği ve onun başkanı Nusret Gülsevdi’de uyumaya devam etsin” diyerek şikayetlerini dile getirdiler.

Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?