logo

15 Mayıs 2017

TANIM, KURAL


Tanım, bir varlığa, bir şeye özgü niteliklerin belirtilmesi, bir kelimeyi belirleyen anlamdır.
Kural, bir sanata, bir bilime temel olan yön veren ilkedir. Kural, davranışlarımıza yön veren uyulması gereken ilkedir.
Tanım, kural hak, helal, ödevdir. Tanım, kural tanımamak yalan, haram, suçtur.
Sol-sağ, solcu-sağcı, emek-sermaye bütündür, demek tanımdır, kuraldır. Siyasi partilerin, siyasi partiler yelpazesindeki yerini belirtmesi gerekir. Demokrasinin de tanımı, kuralıdır.
Sol-sağ, solcu-sağcı, emek-sermaye bütünlüğü kelimeleri yerine ülkücü, milli görüşçü, milliyetçi, dört eğilim, orta direk, milletin babası, anası, bacısı, Müslümanlar-laikler kelimeleri kullanıldı.
Tanımsız, kuralsız keyfi bir demokrasi yaşadık, yaşıyoruz.
Gelir farklılığı, gelir adaletsizliği tanımsız, kuralsız, keyfi demokrasinin getirdiği sonuçtur. Bir tarafta çok zengin bir tarafta çok fakir var. Bir tarafta varlık bir tarafta yokluk var.
İşsizlik, fakirlik en büyük haksızlık, adaletsizliktir.
Tanıma, kurala göre hareket eden siyasi partiye oy vermek gerekir. Siyasi partinin, sol-sağ, emek-sermaye yelpazesinde yerini belirtmesi gerekir.
Bir de merkez partisi var. Merkezde olduğunu, tarafsız olduğunu, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünde merkezde olduğunu belirtiyor. Bu durum, tanıma, kurala uygun görünüyor. Ama sadece merkez partisiyiz, deniyor.
Ortanın solu partinin, merkez partinin tanımı, kuralı halka anlatması gerekir. Böylece tanıma, kurala uymayanları halk öğrenmiş olur. Halk, sandığa gittiğinde, tanıma, kurala göre oy kullanır.
Anayasa, kuvvetler ayrılığı tanım, kuraldır. Tanıma, kurala uyalım.

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN HAYATI

  03 Aralık 2021 Yazarlar

       İnsan hayatını, hareket ederek devam ettirir. Hareket ederek, almak ve vermek gerçekleşir.  Yaşam boyu hareket ederek denge kurmaya çalışılır. Hayat, bir öğrenme sürecidir. Hatalardan ders alınıp yaşantı sürdürülür. Sorunu eleştirmek yerine, sorunun çözümüne odaklanılır.      Kibir, diğer insanların yaklaşmasını engelleyen bir savunma mekanizmasıdır. Alaycılık, huysuzluk, kabalık, küstahlık, utangaçlık, gevezelik birer savunma mekanizmasıdır.      İnsan, sevgi ve korku...
 • ŞEHİDE SAYGI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

       Geçenlerde Bingöl’de tatsız bir olay yaşandı. İyi parti milletvekili Lütfü Türkkan Genel Başkanı Meral Akşener’e küfreden şehit abisine küfür etti diye ülke karıştı. Tükenmiş olan iktidar en ufak bir olayı bile ki böyle hassas bir konuda gündeme oturtup buradan kendine çıkar sağlamaya çalışıyor, ilerleyen bölümde şehitlerimize ne sıkıntılar yaşattıklarını ne hakaretler ettiklerini de yazacağız. Türkan, yanlış yapmıştır siyasetçi hele böyle bir zamanda bu tuzaklara düşmemelidir. Neticede, partideki görevinden alınıp özü...
 • ÇOCUK HAKLARI

  01 Aralık 2021 Yazarlar

  20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 1989 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukları hakları yasalar ile de güvence altına alınmaya başladı. Haklarını koruyamayan, bilmeyen, buna gücü de olmayan, ama dünyanın da en güzel varlıkları olan çocukların haklarını güvenceye almak ve çocukları korumak elbette yetişkinlerin sorumluluğunda. Özellikle toplumsal krizler ve savaşlarda en büyük yarayı alan kesim çocuklar olur. Atatürk’ün meşhur “Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” sözü anne...
 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...