logo

15 Mayıs 2017

TANIM, KURAL


Tanım, bir varlığa, bir şeye özgü niteliklerin belirtilmesi, bir kelimeyi belirleyen anlamdır.
Kural, bir sanata, bir bilime temel olan yön veren ilkedir. Kural, davranışlarımıza yön veren uyulması gereken ilkedir.
Tanım, kural hak, helal, ödevdir. Tanım, kural tanımamak yalan, haram, suçtur.
Sol-sağ, solcu-sağcı, emek-sermaye bütündür, demek tanımdır, kuraldır. Siyasi partilerin, siyasi partiler yelpazesindeki yerini belirtmesi gerekir. Demokrasinin de tanımı, kuralıdır.
Sol-sağ, solcu-sağcı, emek-sermaye bütünlüğü kelimeleri yerine ülkücü, milli görüşçü, milliyetçi, dört eğilim, orta direk, milletin babası, anası, bacısı, Müslümanlar-laikler kelimeleri kullanıldı.
Tanımsız, kuralsız keyfi bir demokrasi yaşadık, yaşıyoruz.
Gelir farklılığı, gelir adaletsizliği tanımsız, kuralsız, keyfi demokrasinin getirdiği sonuçtur. Bir tarafta çok zengin bir tarafta çok fakir var. Bir tarafta varlık bir tarafta yokluk var.
İşsizlik, fakirlik en büyük haksızlık, adaletsizliktir.
Tanıma, kurala göre hareket eden siyasi partiye oy vermek gerekir. Siyasi partinin, sol-sağ, emek-sermaye yelpazesinde yerini belirtmesi gerekir.
Bir de merkez partisi var. Merkezde olduğunu, tarafsız olduğunu, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünde merkezde olduğunu belirtiyor. Bu durum, tanıma, kurala uygun görünüyor. Ama sadece merkez partisiyiz, deniyor.
Ortanın solu partinin, merkez partinin tanımı, kuralı halka anlatması gerekir. Böylece tanıma, kurala uymayanları halk öğrenmiş olur. Halk, sandığa gittiğinde, tanıma, kurala göre oy kullanır.
Anayasa, kuvvetler ayrılığı tanım, kuraldır. Tanıma, kurala uyalım.

Share
197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Kestel Meclisi Belediye Başkanı Önder Tanır yüzünden dağıldı

  16 Ocak 2021 Yazarlar

       2021 yılının ilk meclis toplantısı, olaylı başladı. CHP’li meclis üyelerinin salonu terk etmesiyle birlikte, yılın ilk meclisinin de tadı tuzu kalmadı.      İlçemizin gerçekleştirilemeyen o kadar sorunu varken, Belediye Başkanı Önder Tanır’ın çıkıpta, CHP’deki taciz iddialarını ortaya atmasıyla başlayan tartışma ve devamında, özür dilememesi ortamı gerilmesine neden oldu.      Oysa ki, CHP’de yaşanan taciz olayından bile haberi olmayan sadece kulaktan veya ağabeylerinin yol...
 • O Kestel Halkının Sesidir

  15 Ocak 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel belediyesi 2021 yılının ilk belediye meclisi toplantısını yaptı.      Sevgili başkanın yaptığı provokasyon yüzünden meclis salonu arenaya döndü.      Sevgili kardeşim Önder Tanır, sahi senin belediyedeki görevin nedir?      Kestel halkı seni niye seçti..?      Söyler misin; sen nesin, Kestel belediye başkanı mı, yoksa taciz işleri genel müdürümü.?          &nb...
 • SOSYAL MEDYA, KÜFÜR VE HUKUK

  07 Ocak 2021 Yazarlar

  Sosyal medya, artık hayatımızın bir parçası. Kimimiz haberleri ve gündemi bu mecradan takip ederken, kimimiz akraba ve arkadaş çevresi ile buradan iletişim kuruyor. Ancak yüz yüze iletişime göre bambaşka bir iletişim türü olduğundan insanlar çok daha rahat ve fütursuz olabiliyor. Hele gerçek adıyla değil de başka isimle hesap açılmış ise her türlü şeyin yazılabileceği gibi bir algı mevcut. Sosyal medyanın o kadar da özgür olmadığını anlamak için başınızın belaya girmesini beklemenize gerek yok. İnsanların yüz yüze iken söylediğinde suç teş...
 • Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’dan İnciler

  01 Ocak 2021 Yazarlar

       Geçtiğimiz günlerde, Kestel Belediye başkanı Önder Tanır, bir yerel kanala çıkmış, orada yaptıklarını ve yapacaklarını anlatmış.      Merak ettim.      Açtım youtube’yi izledim.      Acaba ne söyleyecek, yine nelerden bahsedecek…      Zaten programın nasıl hazırlandığını, içerik olarak nasıl işlediğini bilirim.      Moderatör belediyeye gelir, “Falanca gün yayını çekeceğiz, siz bana soruları gönderin, bend...