logo

15 Mayıs 2017

TANIM, KURAL


Tanım, bir varlığa, bir şeye özgü niteliklerin belirtilmesi, bir kelimeyi belirleyen anlamdır.
Kural, bir sanata, bir bilime temel olan yön veren ilkedir. Kural, davranışlarımıza yön veren uyulması gereken ilkedir.
Tanım, kural hak, helal, ödevdir. Tanım, kural tanımamak yalan, haram, suçtur.
Sol-sağ, solcu-sağcı, emek-sermaye bütündür, demek tanımdır, kuraldır. Siyasi partilerin, siyasi partiler yelpazesindeki yerini belirtmesi gerekir. Demokrasinin de tanımı, kuralıdır.
Sol-sağ, solcu-sağcı, emek-sermaye bütünlüğü kelimeleri yerine ülkücü, milli görüşçü, milliyetçi, dört eğilim, orta direk, milletin babası, anası, bacısı, Müslümanlar-laikler kelimeleri kullanıldı.
Tanımsız, kuralsız keyfi bir demokrasi yaşadık, yaşıyoruz.
Gelir farklılığı, gelir adaletsizliği tanımsız, kuralsız, keyfi demokrasinin getirdiği sonuçtur. Bir tarafta çok zengin bir tarafta çok fakir var. Bir tarafta varlık bir tarafta yokluk var.
İşsizlik, fakirlik en büyük haksızlık, adaletsizliktir.
Tanıma, kurala göre hareket eden siyasi partiye oy vermek gerekir. Siyasi partinin, sol-sağ, emek-sermaye yelpazesinde yerini belirtmesi gerekir.
Bir de merkez partisi var. Merkezde olduğunu, tarafsız olduğunu, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünde merkezde olduğunu belirtiyor. Bu durum, tanıma, kurala uygun görünüyor. Ama sadece merkez partisiyiz, deniyor.
Ortanın solu partinin, merkez partinin tanımı, kuralı halka anlatması gerekir. Böylece tanıma, kurala uymayanları halk öğrenmiş olur. Halk, sandığa gittiğinde, tanıma, kurala göre oy kullanır.
Anayasa, kuvvetler ayrılığı tanım, kuraldır. Tanıma, kurala uyalım.

Share
230 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...
 • TEK BAŞINA İKTİDAR

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

              Başarısız koalisyonlar siyasi ve ekonomik istikrarı o kadar kötü etkiledi ki; millet tek başına iktidar olursa hiçbir sorun kalmaz düşüncesine sıkı sıkıya sarıldı. Bu tek başınalık o kadar sevildi ki, zaman içerisinde hiçbir Anayasa Hukuku teorisinde olmayan garip bir sisteme geçildi. Artık tek başına iktidar olmak, bir parti için değil, şahıs için mümkün hale geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kim kazanırsa hükümeti tek başına kurduğundan iktidar da partinin değil şahsın oluyor....
 • ÜÇE ÜÇ VE BİTMEYEN DENİZ

  30 Mayıs 2021 Yazarlar

       6 Mayıs 1972 tarihi, Deniz-Yusuf-Hüseyin’in idam sehpasında hayatlarını kaybettiği gün olarak tarihe geçmiştir. Ne yapmışlardır, suçları neydi, gerçekten idam edilmeyi hak etmişler midir şöyle bir bakalım.      Öncelikle neyin savaşını verdiler ne için ölüme gittiler, M. Kemal Atatürk, hayranıydılar onun Emperyalizme karşı verdiği savaşın, mücadelenin sonuna kadar arkasındaydılar. Yani tam bağımsızlık mücadelesi tek hedefleriydi. Osmanlı’nın son zamanlarını hatırlayın ülkeyi İngiliz’le Yunanlılar...
 • ATATÜRK’Ü ANLAMAK

  29 Mayıs 2021 Yazarlar

       Atatürk, “Beni görmek demek, herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” dedi.      Birincisi, “Din ayrı, laiklik ayrı olur” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. İkincisi, “Dinin olduğu yerde, laiklik olmaz. Laikliğin olduğu yerde, din olmaz” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Üçüncüsü, “Atatürk bizi, ümmetten millet yaptı” demek, Atatürk’ü anlamamak olur. Ümmet, millet, toplum kavramları, insana, insanlara aitlik duygusu ve...