logo

20 Kasım 2018

TANIM


Tanım, düşüncenin anlatım biçimidir. Tanım, metin özelliği taşır. Tanım, yazılı bir belgedir. Tanıma göre, bilgi öğrenmek gerekir. Tanım, kulaktan dolma bilgiden korur.
Süpermen, davranışları ile olağanüstülüğü anlatır. Hayali-gerçek dışı bir kahramandır. Donunu, pantolonunun üstüne giyer. Uçar, yükseklerden atlar. İnsan rüyasında, Süpermen olur. Rüyada bir olağanüstülük vardır. Rüyada, gerçekte olmayan görüntüler oluşur. Dini bilgide, olağanüstü olaylar anlatılır. Doğa bilgisinde, doğanın gerçekleri anlatılır. Doğanın, karşılaşma ve zorunluluk yasaları vardır. Dini bilgi ve doğa bilgisi birbirini tamamlar. Hayal ile gerçek bir bütündür.
Okur, okuma eylemini gerçekleştirir. Okumak, yazılı-basılı sözcüklerin zihinden geçirilerek algılanması, anlamlandırılması eylemidir. Okuma alışkanlığı kazanan, okuduğunu anlar. Okumak, beyni geliştirir. Beyin, bilinç merkezimizdir. Beyin, insanı yöneten organdır. Beyin, elektrik üretir.
Eğitim-öğretime, bir toplumun devamlılığını sağlayan, temel kurum olarak bakılır. Eğitim-öğretim, toplumdaki gelişmeye, ilerlemeye göre devam eder.
Okur olmanın, sorumlulukları vardır. Okur olmak, bireysel olduğu kadar, toplumsaldır. Okumanın tarihi, medeniyet-kültür tarihidir. Bir kitabın okunması demek, yazarını, yayıncısını, anlatılanları öğrenme isteğidir.
Feodal toplumdan, kapitalist topluma geçemeyen toplumlar gelişmemiş-geri kalmış toplumlardır. Feodal toplumda üretim el emeği, göz nuru ile yapılır. Kapitalist toplumda üretim makine ile yapılır. Makine ile hem ucuz hem kaliteli hem çok üretim yapılır.
Feodal toplumda zaman, sabah, öğle, akşam sözleriyle belirtilir. Kapitalist toplumda zaman, saat, dakika, saniye sözleriyle belirtilir. Makine gücündeki hız-sürat zamanın anlatılmasını değiştirdi.
Aydın, yazdıkları, söyledikleri, yaptıkları ile içinde yaşadığı topluma, “doğruyu, haklıyı, gerçeği” anlatan bir yol göstericidir. Aydın, oluşturduğu tanıma, metne göre düşüncesini açıklar. Tanım, metin bir belgedir.
Ortak değerler, toplumda oluşur. Topluma aittir. Birey, toplumun parçasıdır. Ortak değerleri benimseyerek topluma katılır. Temsili demokrasi, ortak değerimizdir. Herkesin bir oyu var. Sosyal demokrasi, herkesin belirli bir gelirinin olmasıdır. Ortak değer olması için çalışmak gerekir. Sigorta sistemi ile herkesin belirli bir gelirinin olması ortak değer olmalı…
Bilim, evrenseldir. İnsanlığa aittir. Evrensel kurallara göre bilim gelişir. Dünya-doğa kuralları evrenseldir. Bilim, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir. Bilimsel bilgi, doğanın beş duyu ile öğrenilmesidir.
Dini bilgi, kalıplaşmış metindir. Dini metnin içinden, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden, dünyaya bakılır. Yorum yapılır. Dini bilgi, inanarak öğrenilir.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilimsel bilgi ve dini bilgi laikliğin içindedir. Laiklik hem bilimsel bilgiyi hem dini bilgiyi öğrenmektir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Laiklik, maneviyat-maddiyat bütünlüğüdür. Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür.
İnsanların, gerçeği öğrenmek için mücadele etmeleri gerekir. Hayatı tanımak, insanın kendini tanıması ile anlam kazanır. Gerçeği aramak-bulmak tüm insanlığı kurtarma mücadelesidir. Gerçeği aramak, keşfe, buluşa götürür.
Özgür okuma, özgür tartışma, yazarın, sanat adamının yetişmesini sağlar. Doktrin bilgi, sınırları çizilmiş bilgidir. Özgürlük, sınırsız bilgi öğrenme isteğidir. Özgürlük, kurallara göre yaşanır. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Kuralsızlık, keyfilik ile kural getirilemez. Bir konuda kural oluşturmak için önce kurallar oluşturulur. Şekil-biçim ve içerik kuralı ile kural oluşturulur.
Descartes, bir konuda çalışma yapacağı zaman, konu ile ilgili kurallar arardı. Kural yok ise geçici kural koyardı. Bu geçici kurala göre çalışma yapardı.

Share
399 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...