logo

20 Kasım 2018

TANIM


Tanım, düşüncenin anlatım biçimidir. Tanım, metin özelliği taşır. Tanım, yazılı bir belgedir. Tanıma göre, bilgi öğrenmek gerekir. Tanım, kulaktan dolma bilgiden korur.
Süpermen, davranışları ile olağanüstülüğü anlatır. Hayali-gerçek dışı bir kahramandır. Donunu, pantolonunun üstüne giyer. Uçar, yükseklerden atlar. İnsan rüyasında, Süpermen olur. Rüyada bir olağanüstülük vardır. Rüyada, gerçekte olmayan görüntüler oluşur. Dini bilgide, olağanüstü olaylar anlatılır. Doğa bilgisinde, doğanın gerçekleri anlatılır. Doğanın, karşılaşma ve zorunluluk yasaları vardır. Dini bilgi ve doğa bilgisi birbirini tamamlar. Hayal ile gerçek bir bütündür.
Okur, okuma eylemini gerçekleştirir. Okumak, yazılı-basılı sözcüklerin zihinden geçirilerek algılanması, anlamlandırılması eylemidir. Okuma alışkanlığı kazanan, okuduğunu anlar. Okumak, beyni geliştirir. Beyin, bilinç merkezimizdir. Beyin, insanı yöneten organdır. Beyin, elektrik üretir.
Eğitim-öğretime, bir toplumun devamlılığını sağlayan, temel kurum olarak bakılır. Eğitim-öğretim, toplumdaki gelişmeye, ilerlemeye göre devam eder.
Okur olmanın, sorumlulukları vardır. Okur olmak, bireysel olduğu kadar, toplumsaldır. Okumanın tarihi, medeniyet-kültür tarihidir. Bir kitabın okunması demek, yazarını, yayıncısını, anlatılanları öğrenme isteğidir.
Feodal toplumdan, kapitalist topluma geçemeyen toplumlar gelişmemiş-geri kalmış toplumlardır. Feodal toplumda üretim el emeği, göz nuru ile yapılır. Kapitalist toplumda üretim makine ile yapılır. Makine ile hem ucuz hem kaliteli hem çok üretim yapılır.
Feodal toplumda zaman, sabah, öğle, akşam sözleriyle belirtilir. Kapitalist toplumda zaman, saat, dakika, saniye sözleriyle belirtilir. Makine gücündeki hız-sürat zamanın anlatılmasını değiştirdi.
Aydın, yazdıkları, söyledikleri, yaptıkları ile içinde yaşadığı topluma, “doğruyu, haklıyı, gerçeği” anlatan bir yol göstericidir. Aydın, oluşturduğu tanıma, metne göre düşüncesini açıklar. Tanım, metin bir belgedir.
Ortak değerler, toplumda oluşur. Topluma aittir. Birey, toplumun parçasıdır. Ortak değerleri benimseyerek topluma katılır. Temsili demokrasi, ortak değerimizdir. Herkesin bir oyu var. Sosyal demokrasi, herkesin belirli bir gelirinin olmasıdır. Ortak değer olması için çalışmak gerekir. Sigorta sistemi ile herkesin belirli bir gelirinin olması ortak değer olmalı…
Bilim, evrenseldir. İnsanlığa aittir. Evrensel kurallara göre bilim gelişir. Dünya-doğa kuralları evrenseldir. Bilim, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir. Bilimsel bilgi, doğanın beş duyu ile öğrenilmesidir.
Dini bilgi, kalıplaşmış metindir. Dini metnin içinden, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden, dünyaya bakılır. Yorum yapılır. Dini bilgi, inanarak öğrenilir.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilimsel bilgi ve dini bilgi laikliğin içindedir. Laiklik hem bilimsel bilgiyi hem dini bilgiyi öğrenmektir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Laiklik, maneviyat-maddiyat bütünlüğüdür. Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür.
İnsanların, gerçeği öğrenmek için mücadele etmeleri gerekir. Hayatı tanımak, insanın kendini tanıması ile anlam kazanır. Gerçeği aramak-bulmak tüm insanlığı kurtarma mücadelesidir. Gerçeği aramak, keşfe, buluşa götürür.
Özgür okuma, özgür tartışma, yazarın, sanat adamının yetişmesini sağlar. Doktrin bilgi, sınırları çizilmiş bilgidir. Özgürlük, sınırsız bilgi öğrenme isteğidir. Özgürlük, kurallara göre yaşanır. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Kuralsızlık, keyfilik ile kural getirilemez. Bir konuda kural oluşturmak için önce kurallar oluşturulur. Şekil-biçim ve içerik kuralı ile kural oluşturulur.
Descartes, bir konuda çalışma yapacağı zaman, konu ile ilgili kurallar arardı. Kural yok ise geçici kural koyardı. Bu geçici kurala göre çalışma yapardı.

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ULUSAL YAS

  03 Aralık 2020 Yazarlar

       İzmir’de yaşanan depremde, 114 insanımızı yitirdik şu ana kadar. Bütün ülke yasta, fakat anlayamadığımız bir türlü yas ilan edilmiyor ülkede ne hikmetse. Bu AKP,  91 yaşında ecelinden ölen Suudi kralı için yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi hatırlayın. İsrail 2014 ve 2018’de Gazze’yi vurdu, üçer  gün yas ilan ettiler. Pakistan ve Mısırda terör olayları yaşandı, AKP yas ilan etti. Japonya’da deprem oldu, yas ilan ettiler. Hepsini geçtim, 84 yaşında papa eceliyle öldü, yine bayraklar yarıya indirilip yas ...
 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...