logo

20 Kasım 2018

TANIM


Tanım, düşüncenin anlatım biçimidir. Tanım, metin özelliği taşır. Tanım, yazılı bir belgedir. Tanıma göre, bilgi öğrenmek gerekir. Tanım, kulaktan dolma bilgiden korur.
Süpermen, davranışları ile olağanüstülüğü anlatır. Hayali-gerçek dışı bir kahramandır. Donunu, pantolonunun üstüne giyer. Uçar, yükseklerden atlar. İnsan rüyasında, Süpermen olur. Rüyada bir olağanüstülük vardır. Rüyada, gerçekte olmayan görüntüler oluşur. Dini bilgide, olağanüstü olaylar anlatılır. Doğa bilgisinde, doğanın gerçekleri anlatılır. Doğanın, karşılaşma ve zorunluluk yasaları vardır. Dini bilgi ve doğa bilgisi birbirini tamamlar. Hayal ile gerçek bir bütündür.
Okur, okuma eylemini gerçekleştirir. Okumak, yazılı-basılı sözcüklerin zihinden geçirilerek algılanması, anlamlandırılması eylemidir. Okuma alışkanlığı kazanan, okuduğunu anlar. Okumak, beyni geliştirir. Beyin, bilinç merkezimizdir. Beyin, insanı yöneten organdır. Beyin, elektrik üretir.
Eğitim-öğretime, bir toplumun devamlılığını sağlayan, temel kurum olarak bakılır. Eğitim-öğretim, toplumdaki gelişmeye, ilerlemeye göre devam eder.
Okur olmanın, sorumlulukları vardır. Okur olmak, bireysel olduğu kadar, toplumsaldır. Okumanın tarihi, medeniyet-kültür tarihidir. Bir kitabın okunması demek, yazarını, yayıncısını, anlatılanları öğrenme isteğidir.
Feodal toplumdan, kapitalist topluma geçemeyen toplumlar gelişmemiş-geri kalmış toplumlardır. Feodal toplumda üretim el emeği, göz nuru ile yapılır. Kapitalist toplumda üretim makine ile yapılır. Makine ile hem ucuz hem kaliteli hem çok üretim yapılır.
Feodal toplumda zaman, sabah, öğle, akşam sözleriyle belirtilir. Kapitalist toplumda zaman, saat, dakika, saniye sözleriyle belirtilir. Makine gücündeki hız-sürat zamanın anlatılmasını değiştirdi.
Aydın, yazdıkları, söyledikleri, yaptıkları ile içinde yaşadığı topluma, “doğruyu, haklıyı, gerçeği” anlatan bir yol göstericidir. Aydın, oluşturduğu tanıma, metne göre düşüncesini açıklar. Tanım, metin bir belgedir.
Ortak değerler, toplumda oluşur. Topluma aittir. Birey, toplumun parçasıdır. Ortak değerleri benimseyerek topluma katılır. Temsili demokrasi, ortak değerimizdir. Herkesin bir oyu var. Sosyal demokrasi, herkesin belirli bir gelirinin olmasıdır. Ortak değer olması için çalışmak gerekir. Sigorta sistemi ile herkesin belirli bir gelirinin olması ortak değer olmalı…
Bilim, evrenseldir. İnsanlığa aittir. Evrensel kurallara göre bilim gelişir. Dünya-doğa kuralları evrenseldir. Bilim, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir. Bilimsel bilgi, doğanın beş duyu ile öğrenilmesidir.
Dini bilgi, kalıplaşmış metindir. Dini metnin içinden, ayetlerin çizdiği çerçeve içinden, dünyaya bakılır. Yorum yapılır. Dini bilgi, inanarak öğrenilir.
Laiklik, bilgi bütünlüğüdür. Bilimsel bilgi ve dini bilgi laikliğin içindedir. Laiklik hem bilimsel bilgiyi hem dini bilgiyi öğrenmektir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. Laiklik, maneviyat-maddiyat bütünlüğüdür. Maneviyat, dini değerler, gelenek değerleri, milli değerler bütünlüğüdür.
İnsanların, gerçeği öğrenmek için mücadele etmeleri gerekir. Hayatı tanımak, insanın kendini tanıması ile anlam kazanır. Gerçeği aramak-bulmak tüm insanlığı kurtarma mücadelesidir. Gerçeği aramak, keşfe, buluşa götürür.
Özgür okuma, özgür tartışma, yazarın, sanat adamının yetişmesini sağlar. Doktrin bilgi, sınırları çizilmiş bilgidir. Özgürlük, sınırsız bilgi öğrenme isteğidir. Özgürlük, kurallara göre yaşanır. Toplum hayatı, kurallara göre yaşanır. Kuralsızlık, keyfilik ile kural getirilemez. Bir konuda kural oluşturmak için önce kurallar oluşturulur. Şekil-biçim ve içerik kuralı ile kural oluşturulur.
Descartes, bir konuda çalışma yapacağı zaman, konu ile ilgili kurallar arardı. Kural yok ise geçici kural koyardı. Bu geçici kurala göre çalışma yapardı.

Share
232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...