logo

30 Kasım 2022

Tanımasakta Selam


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

       Kıymetli  Kestelliler

       Değerli Okuyucular. 

       Kanaatimce hepimiz zorlanıyoruz. Maddi olarak iki yakamızı bir arada tutabilmenin mücadelesi içerisindeyiz. Manevi olarak pusulamızı şaşırmış durumdayız. Her hanede, her ortamda şiddetle huzur arayışı var.  Mutlu, keyifli değiliz. Gerçekten çok mücadele etmemiz, kanaatkâr olmamız, sabretmemiz gerekiyor. Yakınlarımızda olanları takip etmek, maddi manevi birbirimize destek olmak durumundayız. 

      Dünyamız, Ülkemiz, İnsanlık ağır bir sınavdan geçiyor. Her yerde kargaşa var. İki yıldır geçirdiğimiz pandemi dönemi bu duruma tuz biber oldu. Arap baharı denilen hareket kuzey Afrika ve Ortadoğu da, Akdeniz çanağında kargaşayı başlattı. Suriye de iç savaş, Azerbaycan’ın Ermeni işgalinden kurtarılması, Afganistan da Taliban yönetimi ülkemizi bizi doğrudan etkiledi. Komşumuz Rusya’nın Kırımı işgali ve Ukrayna’da savaş başlatması bütün dünyayı nükleer tehdide davetiye çıkardı. Her an her yerde her şey olabilir. 

     Her birey geleceğini görmek, hayal etmek, planlamak  ister. Felaket tellallığı benim işim değil. Karamsar bir tablo çizmek istemiyorum. Çünkü, ama…… “Gelecek bir gün mutlaka gelecek”

      Bu Karabulutların dağılması, dağıtılması gerekiyor. “Dünya beşten büyüktür” doğrudur. Ancak kurtlar sofrasında yer bulamazsanız haliniz nicedir. 

     Bilimsel yaklaşımınız, Ekonomik gücünüz, Hukuk sisteminiz, adil yönetiminiz, hakça paylaşımınız yoksa kimse sizi sallamaz. Kalbinize çok yakın yerde, terörün sesi nefesi görünüverir. Gözlerinizin önünde, ayakkabı numaralarını bilemediğiniz meczuplar marifetiyle üzülürsünüz. Milletçe bedel ödersiniz, kahrolursunuz. 

     Henüz İstiklal caddesindeki patlama kime yarayacak, kimin ayak oyunu bilmiyoruz. Ortalık toz duman. Soruşturmalar devam ediyor, aydınlatılırsa göreceğiz inşallah. 

     Ama gördüğüm o ki, bu millet bir bütün dür. Gerektiğinde, ihtiyaç duyulduğunda birlik ve beraberlik ruhuyla her türlü belayı def etmeyi becermiştir. Yokluklarla mücadeleyi başarmıştır. Yoktan yeni bir devlet kurmuş, gençlere emanet edilmiştir. İlel ebet yaşayacak, payidar olacaktır. 

      İşte o ruh, kardeşlik ruhudur. Beraberlik birlik anlayışıdır. Yok edilmemelidir, yaşatılmalıdır demiş Çorumlu İsmet amca. Aracının camına yazdırmış. Herkes okusun unutmasın diye. Ben okudum. Sizde okuyun, görün istedim. 

“LÜTFEN TANIMASAKTA,  SELAM VERELİM”

diyerek İsmet Acar bey unutmamamız gereken duyguları hatırlatmış. Siz kardeşlik deyin, dostluk deyin, yardımseverlik deyin, tevazu deyin, gönlü zengin olmak deyin. Nasıl düşünürseniz, düşünün başım gözüm üstüne. Ama birbirinizi sevin, gülümseyin, umut verin, selam verin. Gönlünüzü açın. Sahip olduklarınızın kıymetini bilin, şükredin. Artık bu duygulara şiddetle ihtiyacımız var. 

     Diyerek yeni mahalledeki sohbette konuşulan iki konuyu dikkatlerinize sunmak isterim.  Birinincisi çok ilginçti. 

     Orhan abi yedi sekiz kişilik masada bir talebini dillendirdi, enteresandı. Önümüzde seçimlerde aday olacak her Cumhurbaşkanı adayının mümkün olsa da gen tespiti istense, aidiyeti, cibiliyeti ne iyi olur dedi. Kime oy vereceğimizi biliriz. Ben Türklüğümüzle gurur duyuyorum. Balkanlar’dan, doğduğum topraklardan göçtüm geldim. Kime oy vereceğimi bilmek isterim, önemserim dedi.  

    Bir diğeri de. Kestel belediyemizin 1₺ bedelle zarar ederek sattığı ekmeğin Kestelliye değil, Karapınar’dan, Gürsu’dan, Yıldırımdan çoluk çombak gelenlere yaradığını beyanla karne veya fiş usulü dağıtım yapılmasının doğru olacağını söyledi. Hem bu yolla orada oluşan kalabalık ve kargaşanın, gürültünün yok edilmesinin mümkün olacağını beyan etti. Ancak yinede orada sıra bekleyenin muhtaç, yoksul olduğu İçin geldiğini, Belediye hizmetinin her şeye rağmen iyi , doğru olduğunu düşünüyor. 

      Gününüz  neşeli  bereketli  geçsin. 

      Sağlıcakla kalın. Mutlu huzurlu olun. 

Share
287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...