logo

“Tarım kurmaylarının başını sektörde ileriye gitmek için ağrıtmalıyız”


Amerika’nın Dallas eyaletinden ayağının tozuyla dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı ve Merkez Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, Burada izlemiş olduğu tarımsal birikim ve faaliyetleri değerlendirdi. Bu konu hakkında yazılı bir basın açıklaması yapan Fırtına, şunları söyledi:
“Genel merkezimizin düzenlemiş olduğu Amerika Dallas fuarının çok olumlu geçmiş olması, tüm oda başkanlarımızın takdirini topladı. Dünyadaki tarımın yerinde görülmesi bakımından güzel bir organizasyondu. Buradaki izlenimlerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle çok şaşırdığımı belirtmek isterim. Fuara gittiğimizde, alışık olduğumuz gibi makine ekipmalarıyla karşılaşacağımızı düşünüyordum. Fuar denilince aklımıza gelen oydu! Ancak bir panayırla karşılaştık. Çoğunluğu bayan ve çocuklardan oluşan çiftçiler, rodeo oyunları ve bunun gibi etkinlikler. Bütün Amerika çobanlarının hünerlerinin sergilendiği bir panayır. Önceden buradan baktığımda bunların birer eğlence, hatta vahşilik olarak düşünüyordum. Ancak yanılmışım. Tüm bunların etkin tarımın bir parçası olduğunu gördüm. Bütün aktivitelerde çocuklar ve bayanlar etkin rol üstleniyor. Yeni yetişen çocuklar çoban olarak yetiştiriliyor. Çocuklar ve hayvanlar o kadar bütünleşmişler ki, onlarla uyuyup onlarla kalakabiliyorlar. Tarımın her safhasında katkı vermek, çocuklar için bile eğlence. En ilgimi çeken bir başka konu da, oradaki bir çobanın maaşı 5 doktorun maaşına eşit!! Kendi kendime hayıflandım. 1500 hayvana hükmedebilmektedir. Buradaki çobanların dünyayı idare ettiğini gördüm . Ayrıca her çiftlikte et üretim tesisi ve mezbahası var ve dağıtım şirketleri var. Çok gelişmiş. Girdisiz sadece otlaklarla üretimin nasıl yapıldığını, ne kadar karlı olduğunu ve bir çobanın ne kadar önemli olduğu aşikar. Hububat ve diğer ürünlerde de, çiftçilik bizden çok ileride. Ortalama işletme büyüklüğü 150.000 dekar olmasına rağmen, çok randımanlı üretim yapabilmekteler. Teksas eyaletinin az yağış alan bir yer olmasına rağmen, sulanabilir alanlara nasıl dönüştürüldüğünü gördüm. Hububat ve diğer ürünlerin üretiminde de bir hayli ilerideler.
Gezimize Amerika Türk iş adamları derneği başkanı Mehmet Yüksel beyefenidiyi ziyaretle devam ettik. Değerli bilgilerini bizimle paylaştı. Kendisinden, Türkiye’den giden çiftçi çocukları için yaşamlarının kolaylaştırılacağı sözünü aldık.
Son söz; Eğer bizlerde tarımda ileriye gitmek istiyorsak, çok çalışmalıyız ve ısrarla tarım kurmaylarının başını ağrıtmalıyız. Mutlu kalın” dedi.

Share
174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?