logo

27 Eylül 2019

TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’ne Ne oldu?


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Bugün sizlerle çok üzüldüğüm,  Kestel için çok çok önemli olan, bir o kadarda ilçenin sosyal, kültürel, entellektüel, ticari dönüşüm ve değişimini tetikleyip hızlandırılacak olan bir yapılanmanın stratejisini ve bu alanda siyasetin önemini değerlendirebiliriz. Ben düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum. Sizlerde, dost Meclis’lerinde yorumluyorsunuz. 

     Acaba yanlış nerede?

     Neden bu ülkede hep kandırılanlar veya aldatılanlar biz oluyoruz? 

     Bizi yönetenler neden samimiyet testinde sınıfta kalıyorlar? 

     Neden taahhüt ettikleri işleri yapmıyorlar, yapamıyorlar.  Yahut neden yapamayacakları şeyleri taahhüt ediyorlar. Sonra da top yekün hepimiz Güven probleminden, Güven yokluğundan şikayet ediyoruz. Başta siyasetçilerden sonrada devletin her kurumundan, her şeyden şikayetçi oluyoruz, olduk. 

     Evet konumuz,İlçemizde konumlanması kararlaştırılmış, 2000 Dönüme yakın büyüklükte yer tahsisi yapılmış olan BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ. 

      Devletin üst idarelerinde kabul görmüş. Bakanlık mevzuatına uygunluk için kanuni düzenlemelerle, 2010 yılında Bakanlar kurulu kararıyla kurulmuş. YÖK tarafından bütçesi ayrılmış. Yönetimi oluşturulmuş. Kurucu Rektör olarak Prof. Dr. Ali Sürmen hocanın atanmış olduğu BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ.          

      Dönemin iktidar gücünü kullanan ilçe başkanı Nazif Aydın ilçe girişine pankartlar astırarak muhteşem performansını( !! ) hemşehrilerimizle paylaşmış ve buradan siyasi güç elde edeceğini sanmıştı.  

       Ha keza düzenlemede emeği, katkısı olduğu varsayılan, gençlik dönemini ilçemizde geçirmiş fevkalade başarılı ( !!! ) Tarım bakanı olacağı pompalanmış Vekilimize de buradan siyasi ikbali adına pay düşmesi bekleniyordu. Bırakın Bakanlığı, ikinci kez Vekil Adayı bile yapılmadı.                                                                     

     İlçe başkanı ve Milletvekilinden aldığı gazla heyecana kapılan dönemin vizyoner Belediye başkanı Yener Acar, meclis üyelerini konu ile ilgili manipüle ederek meclis kararı çıkartmış ve Kestel halkına hizmet olması gereken 3 Milyon liralık bir bütçeyi BTÜ – Rektörlüğüne  hibe olarak aktarmıştı. Hem de karşılıksız olarak …

      Amacı, Ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli Akademisyen kadronun yetiştirildiği lisans üstü ve ağırlıklı olarakta Doktora eğitimini öncelikleyen, Laboratuar ve Deney ağırlıklı eğitim olan butik bir Üniversite olacaktı BTÜ. 

      Ve ardından Başkanın arzusu ve vizyonu ile ilçemizde birde sevgili Zafer Yıldız’ın başkanı olduğu “Bursa Teknik üniversitesi yaptırma ve yaşatma derneği” isimli bir STK kuruldu. Bugün ismini hatırlayan var mı?

     Herhangi bir faaliyetini bilen varmı? 

     Tahsis edilen alanda maalesef henüz bir çivi bile çakılmadı. İlçemiz yalnız bırakıldı. Maalesef terk edildi. Hemşehrilerimin umutları yok edildi. Ancak, BTÜ’ye tahsis edilmiş olan Yıldırım ilçemizdeki Eski Eğitim Enstitüsü kampüsünde Yabancı diller, Yüksek Okulu bölümü eğitime başladı. Kampüs binaları genişletildi, Restore edildi. Makine, Elektrik Elektronik, Çevre, Mimarlık, İnşaat, Orman, Malzeme,  Doğa bilimleri mühendislik fakültelerinde eğitime başlandı. 

      Kapatılan Orhangazi üniversitesi kampüsü de BTÜ ‘ye devredildi. Kestel’in Üniversite hayali gerçekten yok edildi.  Zaten internet arama motoru üzerinden BTÜ olarak arama yaparsanız lokasyon ve adres olarak karşınıza Yıldırım’ın çıktığını görürsünüz. 

      Hemşehrilerimiz bu konu açıldığında hem Vekilin, hem ilçe başkanının, hem de belediye başkanının  kulaklarını çınlatıyorlar.  

       Elhasıl Kestel’deki BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’ne  Ne oldu?

       Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın. 

Share
934 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...