Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Bugün sizlerle çok üzüldüğüm,  Kestel için çok çok önemli olan, bir o kadarda ilçenin sosyal, kültürel, entellektüel, ticari dönüşüm ve değişimini tetikleyip hızlandırılacak olan bir yapılanmanın stratejisini ve bu alanda siyasetin önemini değerlendirebiliriz. Ben düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum. Sizlerde, dost Meclis’lerinde yorumluyorsunuz. 

     Acaba yanlış nerede?

     Neden bu ülkede hep kandırılanlar veya aldatılanlar biz oluyoruz? 

     Bizi yönetenler neden samimiyet testinde sınıfta kalıyorlar? 

     Neden taahhüt ettikleri işleri yapmıyorlar, yapamıyorlar.  Yahut neden yapamayacakları şeyleri taahhüt ediyorlar. Sonra da top yekün hepimiz Güven probleminden, Güven yokluğundan şikayet ediyoruz. Başta siyasetçilerden sonrada devletin her kurumundan, her şeyden şikayetçi oluyoruz, olduk. 

     Evet konumuz,İlçemizde konumlanması kararlaştırılmış, 2000 Dönüme yakın büyüklükte yer tahsisi yapılmış olan BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ. 

      Devletin üst idarelerinde kabul görmüş. Bakanlık mevzuatına uygunluk için kanuni düzenlemelerle, 2010 yılında Bakanlar kurulu kararıyla kurulmuş. YÖK tarafından bütçesi ayrılmış. Yönetimi oluşturulmuş. Kurucu Rektör olarak Prof. Dr. Ali Sürmen hocanın atanmış olduğu BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ.          

      Dönemin iktidar gücünü kullanan ilçe başkanı Nazif Aydın ilçe girişine pankartlar astırarak muhteşem performansını( !! ) hemşehrilerimizle paylaşmış ve buradan siyasi güç elde edeceğini sanmıştı.  

       Ha keza düzenlemede emeği, katkısı olduğu varsayılan, gençlik dönemini ilçemizde geçirmiş fevkalade başarılı ( !!! ) Tarım bakanı olacağı pompalanmış Vekilimize de buradan siyasi ikbali adına pay düşmesi bekleniyordu. Bırakın Bakanlığı, ikinci kez Vekil Adayı bile yapılmadı.                                                                     

     İlçe başkanı ve Milletvekilinden aldığı gazla heyecana kapılan dönemin vizyoner Belediye başkanı Yener Acar, meclis üyelerini konu ile ilgili manipüle ederek meclis kararı çıkartmış ve Kestel halkına hizmet olması gereken 3 Milyon liralık bir bütçeyi BTÜ – Rektörlüğüne  hibe olarak aktarmıştı. Hem de karşılıksız olarak …

      Amacı, Ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli Akademisyen kadronun yetiştirildiği lisans üstü ve ağırlıklı olarakta Doktora eğitimini öncelikleyen, Laboratuar ve Deney ağırlıklı eğitim olan butik bir Üniversite olacaktı BTÜ. 

      Ve ardından Başkanın arzusu ve vizyonu ile ilçemizde birde sevgili Zafer Yıldız’ın başkanı olduğu “Bursa Teknik üniversitesi yaptırma ve yaşatma derneği” isimli bir STK kuruldu. Bugün ismini hatırlayan var mı?

     Herhangi bir faaliyetini bilen varmı? 

     Tahsis edilen alanda maalesef henüz bir çivi bile çakılmadı. İlçemiz yalnız bırakıldı. Maalesef terk edildi. Hemşehrilerimin umutları yok edildi. Ancak, BTÜ’ye tahsis edilmiş olan Yıldırım ilçemizdeki Eski Eğitim Enstitüsü kampüsünde Yabancı diller, Yüksek Okulu bölümü eğitime başladı. Kampüs binaları genişletildi, Restore edildi. Makine, Elektrik Elektronik, Çevre, Mimarlık, İnşaat, Orman, Malzeme,  Doğa bilimleri mühendislik fakültelerinde eğitime başlandı. 

      Kapatılan Orhangazi üniversitesi kampüsü de BTÜ ‘ye devredildi. Kestel’in Üniversite hayali gerçekten yok edildi.  Zaten internet arama motoru üzerinden BTÜ olarak arama yaparsanız lokasyon ve adres olarak karşınıza Yıldırım’ın çıktığını görürsünüz. 

      Hemşehrilerimiz bu konu açıldığında hem Vekilin, hem ilçe başkanının, hem de belediye başkanının  kulaklarını çınlatıyorlar.  

       Elhasıl Kestel’deki BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’ne  Ne oldu?

       Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir