logo

27 Eylül 2019

TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’ne Ne oldu?


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Bugün sizlerle çok üzüldüğüm,  Kestel için çok çok önemli olan, bir o kadarda ilçenin sosyal, kültürel, entellektüel, ticari dönüşüm ve değişimini tetikleyip hızlandırılacak olan bir yapılanmanın stratejisini ve bu alanda siyasetin önemini değerlendirebiliriz. Ben düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum. Sizlerde, dost Meclis’lerinde yorumluyorsunuz. 

     Acaba yanlış nerede?

     Neden bu ülkede hep kandırılanlar veya aldatılanlar biz oluyoruz? 

     Bizi yönetenler neden samimiyet testinde sınıfta kalıyorlar? 

     Neden taahhüt ettikleri işleri yapmıyorlar, yapamıyorlar.  Yahut neden yapamayacakları şeyleri taahhüt ediyorlar. Sonra da top yekün hepimiz Güven probleminden, Güven yokluğundan şikayet ediyoruz. Başta siyasetçilerden sonrada devletin her kurumundan, her şeyden şikayetçi oluyoruz, olduk. 

     Evet konumuz,İlçemizde konumlanması kararlaştırılmış, 2000 Dönüme yakın büyüklükte yer tahsisi yapılmış olan BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ. 

      Devletin üst idarelerinde kabul görmüş. Bakanlık mevzuatına uygunluk için kanuni düzenlemelerle, 2010 yılında Bakanlar kurulu kararıyla kurulmuş. YÖK tarafından bütçesi ayrılmış. Yönetimi oluşturulmuş. Kurucu Rektör olarak Prof. Dr. Ali Sürmen hocanın atanmış olduğu BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ.          

      Dönemin iktidar gücünü kullanan ilçe başkanı Nazif Aydın ilçe girişine pankartlar astırarak muhteşem performansını( !! ) hemşehrilerimizle paylaşmış ve buradan siyasi güç elde edeceğini sanmıştı.  

       Ha keza düzenlemede emeği, katkısı olduğu varsayılan, gençlik dönemini ilçemizde geçirmiş fevkalade başarılı ( !!! ) Tarım bakanı olacağı pompalanmış Vekilimize de buradan siyasi ikbali adına pay düşmesi bekleniyordu. Bırakın Bakanlığı, ikinci kez Vekil Adayı bile yapılmadı.                                                                     

     İlçe başkanı ve Milletvekilinden aldığı gazla heyecana kapılan dönemin vizyoner Belediye başkanı Yener Acar, meclis üyelerini konu ile ilgili manipüle ederek meclis kararı çıkartmış ve Kestel halkına hizmet olması gereken 3 Milyon liralık bir bütçeyi BTÜ – Rektörlüğüne  hibe olarak aktarmıştı. Hem de karşılıksız olarak …

      Amacı, Ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli Akademisyen kadronun yetiştirildiği lisans üstü ve ağırlıklı olarakta Doktora eğitimini öncelikleyen, Laboratuar ve Deney ağırlıklı eğitim olan butik bir Üniversite olacaktı BTÜ. 

      Ve ardından Başkanın arzusu ve vizyonu ile ilçemizde birde sevgili Zafer Yıldız’ın başkanı olduğu “Bursa Teknik üniversitesi yaptırma ve yaşatma derneği” isimli bir STK kuruldu. Bugün ismini hatırlayan var mı?

     Herhangi bir faaliyetini bilen varmı? 

     Tahsis edilen alanda maalesef henüz bir çivi bile çakılmadı. İlçemiz yalnız bırakıldı. Maalesef terk edildi. Hemşehrilerimin umutları yok edildi. Ancak, BTÜ’ye tahsis edilmiş olan Yıldırım ilçemizdeki Eski Eğitim Enstitüsü kampüsünde Yabancı diller, Yüksek Okulu bölümü eğitime başladı. Kampüs binaları genişletildi, Restore edildi. Makine, Elektrik Elektronik, Çevre, Mimarlık, İnşaat, Orman, Malzeme,  Doğa bilimleri mühendislik fakültelerinde eğitime başlandı. 

      Kapatılan Orhangazi üniversitesi kampüsü de BTÜ ‘ye devredildi. Kestel’in Üniversite hayali gerçekten yok edildi.  Zaten internet arama motoru üzerinden BTÜ olarak arama yaparsanız lokasyon ve adres olarak karşınıza Yıldırım’ın çıktığını görürsünüz. 

      Hemşehrilerimiz bu konu açıldığında hem Vekilin, hem ilçe başkanının, hem de belediye başkanının  kulaklarını çınlatıyorlar.  

       Elhasıl Kestel’deki BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’ne  Ne oldu?

       Gününüz keyifli bereketli olsun. Sağlıcakla kalın. 

Share
815 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...