logo

Terör Gölgesinde Seçime Gidiyoruz

Her gün ard arda gelen şehit haberlerinin gölgesinde, seçim takvimi de yalaşıyor.
Siyasi partilerin varlığı demokrasilerin önemli unsurlardan biridir. Anayasa ve ilgili yasalara uygun olarak kurulan ve faaliyet gösteren her parti meşrudur. Partiler güçlerini önce halktan, sonra da kendi parti programları, tüzükleri ve savundukları ideolojiden alırlar. Başarıyı yakalama da ise, partilerin liderleri, merkez ve yerel örgütleri son derece önem arz etmektedir.
Siyasi partilerin liderinin, o partilerin örgütlenmesinde, varlığını sürdürebilmesinde, niceliksel ve niteliksel olarak güçlenmesinde tabi ki etkileri vardır. Ancak temel belirleyici olan partilerin ideolojileridir.
Konjektürel olarak kurulan ve lidere endeksli büyüyen partiler kalıcı olamazlar, ömürleri kısa olur. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Demokratik Sol Parti bunlara birer örnektir. Geldiler üstlendikleri misyonlarını tamamladılar ve maalesef şimdi kimisi yoklar, kimisi seçime bile giremiyor sadece tabelaları var. Zira AKP’de ilerleyen süreç içerisinde bu gruba dahil edebiliriz, çünkü yaprak dökümünün başladığı 7 Haziran seçimlerinde görüldü.
Halkın sandık başına gideceği 1 Kasım genel seçimlerine kısa bir süre kaldı. Seçime girecek olan partiler milletvekili adaylarını zaman darlığı nedeniyle ya 7 Haziran’daki listeyi kabul ederek girecek, ya da tepeden nir iki atamayla tamamlayacak.
Cumhuriyet Halk Partisi liderinden en ücra köşesinde yaşayan üyesine, seçmenine kadar, derli toplu ne yaptığını bilen görüntüsü ile iktidar olmaya hazır. Hem genelde hem de yerelde örgütsel çalışmaların toplumda bir coşku ve heyecan yarattığı kesin.
CHP 7 Haziran öncesinde olduğu gibi sonrasında da izlediği doğru politika ile adeta yükselen yıldız görünümünde.
AKP hem kentlerde, hem de varoşlarda oy kaybı yaşıyor. Eski gücünden yoksun, son günlerde ardı arkası kesilmeyen terör, illede 400 vekil isterim söylemleri neticesinde güven vermeyen bir görüntü yansıtıyor. Heyecan ve coşkudan uzaklar, bunun böyle olduğu her alanda görülüyor.
Ülkede yeniden beliren terör ve ekonomi de her geçen gün kötüye gidişe seyirci kalan AKP’nin artık iktidar yorgunu olduğu belli…
MHP özellikle 7 Haziran sonrası gösterdiği uyumsuzluk ve iktidar olma niyetinin olmaması nedeniyle oy kaybı yaşayacağı görülüyor. Öyleyse MHP’nin de işinin zor olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, artan terör MHP’nin oylarını ne kadar artırır veya hükümet kurulmasına destek vermediği için ne kadar düşürür, onu da göreceğiz.
HDP bu kez yarışa baraj endişesi olmadan katılıyor.
AKP, CHP, MHP, hatta HDP her seçimlerde farklı kesimlerden isimleri listelerine alarak oylarını artırmayı düşünüyorlar. Geçmişte AKP listelerine değişik ideolojik çizgide bulunmuş adayları alarak seçmenden oy istemişti. Bu seçimde tüm siyasi partilerin listelerine renkli ve farklı simaları getirecekleri aşikâr…
Seçim gününe kadar izleyip göreceğiz, zaman zamanda yazıp çizeceğiz ama görünen o ki önceki seçimlerde oluşan sonuçların aksine;
İktidarı paylaşmak istemeyen,
Koalisyon kurmaktan kaçınan,
Toplumu ayrıştıran,
Toplumda gerginlik yaratan,
İnsanlar üzerinde sindirme politikası uygulayan,
Topluma korku salma gayreti içinde olan,
Cumhuriyete ve onun değerlerine karşı duran,
Demokrasiyi ve hukuku yok sayan,
Özgürlükleri kendi anlayışına göre tanımlayan,
Laiklik ilkesini rafa kaldıran,
Adeta tek adam yönetimini uygulamaya çalışan,
Atatürk’ü ve onun ilkelerini görmek istemeyen zihniyet KAYBEDECEK…
Onun yerine daha somut, daha anlaşılır, daha halkçı ve evrensel söylemler ile halkın karşısına çıkan sosyal demokrasi KAZANACAKTIR.
Kalın Sağlıcakla…

Share
145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?