logo

23 Kasım 2020

TESPİH


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.

 Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Yunanlılar, on beş-on sekiz gibi kesin olmayan sayıda taneleri olan tespihler kullanırlar.

Benzerlikler ve farklılıklar, tanıtıcı özellik taşır. Tespih, benzerliği belirtir. Tespih tanelerinin sayısı, farklılığı belirtir. İbadet zamanları, benzerliği belirtir. İbadet şekilleri, farklılığı belirtir. Sabah, öğle, ikindi, akşam kelimeleri, ibadet zamanı için kullanılır. Zaman bakımından benzerliği gösterir. İbadet şekilleri açısından, farklılığı gösterir.

Hazreti Muhammet, “Veda Hutbesi” isimli konuşmasında: Çocuk kimin yatağında doğmuşsa, babası odur, demiştir.  Günümüzde, dünya bilgisi olan gen testi ile babalık belirlenir. Bilgi bütünlüğüne göre, her iki bilgi de doğru kabul edilir. Dini bilgiye göre, yatak bir ölçüdür. Dünya bilgisine göre, gen testi bir ölçüdür. Her ikisini de beraber belirtmek gerekir.

Ayakta yürüyerek ibadet, benzerliği gösterir. İbadet şekilleri, farklılığı gösterir. Müslümanlar, tavaf ibadetini yürüyerek yaparlar. Hıristiyanlar, çile yürüyüşü ile ibadet ederler. İnancı belirtmek için ibadet edilir. İbadet şekilleri, dini bilginin görünen bilgisi olur. “Görünmeyenin bilgisi” ibadet sırasında, dile getirilir.

Demokraside, gösteri yürüyüşleri, düşüncenin ifade edilmesi için yapılır. Gandi, bağımsızlık isteğini, yürüyerek dile getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Siyahlar, özgürlük ve eşitlik isteklerini, yürüyerek dile getirirler. Kemal Kılıçdaroğlu, adalet isteğini belirtmek için yapılan yürüyüşte, önde yürüdü.

İbadet için giyinmek ve doğaya uyum için giyinmek, benzerliği gösterir. Giyim şekilleri, giyim eşyaları, farklılığı gösterir. Giyinmekte, soyunmakta, hem dini bilgi hem dünya bilgisi kullanılır. Dini bilginin içindeki dünya bilgisini ayırmak gerekir. Tespih, yürümek, giyinmek, soyunmak dünya bilgisidir. Dünya bilgisi, görünenin bilgisi olur. Görünmeyenin bilgisi, söz ile ifade edilir. İbadet şekilleri, dünya bilgisi olur. Allah inancı, dini bilgidir.  Allah inancını belirtmek için yapılan ibadet şekilleri, dünya bilgisidir. İnsan vücudu, sesi, nefesi dünya bilgisidir.

Tespih, tespih taneleri, yürüyerek ibadet, demokraside yürüyüş, dini bilgide ve dünya bilgisinde saf bilgiye ulaşmak gibi düşüncelerin tekrarı yapıldı.

Share
160 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...