logo

23 Kasım 2020

TESPİH


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.

 Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Yunanlılar, on beş-on sekiz gibi kesin olmayan sayıda taneleri olan tespihler kullanırlar.

Benzerlikler ve farklılıklar, tanıtıcı özellik taşır. Tespih, benzerliği belirtir. Tespih tanelerinin sayısı, farklılığı belirtir. İbadet zamanları, benzerliği belirtir. İbadet şekilleri, farklılığı belirtir. Sabah, öğle, ikindi, akşam kelimeleri, ibadet zamanı için kullanılır. Zaman bakımından benzerliği gösterir. İbadet şekilleri açısından, farklılığı gösterir.

Hazreti Muhammet, “Veda Hutbesi” isimli konuşmasında: Çocuk kimin yatağında doğmuşsa, babası odur, demiştir.  Günümüzde, dünya bilgisi olan gen testi ile babalık belirlenir. Bilgi bütünlüğüne göre, her iki bilgi de doğru kabul edilir. Dini bilgiye göre, yatak bir ölçüdür. Dünya bilgisine göre, gen testi bir ölçüdür. Her ikisini de beraber belirtmek gerekir.

Ayakta yürüyerek ibadet, benzerliği gösterir. İbadet şekilleri, farklılığı gösterir. Müslümanlar, tavaf ibadetini yürüyerek yaparlar. Hıristiyanlar, çile yürüyüşü ile ibadet ederler. İnancı belirtmek için ibadet edilir. İbadet şekilleri, dini bilginin görünen bilgisi olur. “Görünmeyenin bilgisi” ibadet sırasında, dile getirilir.

Demokraside, gösteri yürüyüşleri, düşüncenin ifade edilmesi için yapılır. Gandi, bağımsızlık isteğini, yürüyerek dile getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Siyahlar, özgürlük ve eşitlik isteklerini, yürüyerek dile getirirler. Kemal Kılıçdaroğlu, adalet isteğini belirtmek için yapılan yürüyüşte, önde yürüdü.

İbadet için giyinmek ve doğaya uyum için giyinmek, benzerliği gösterir. Giyim şekilleri, giyim eşyaları, farklılığı gösterir. Giyinmekte, soyunmakta, hem dini bilgi hem dünya bilgisi kullanılır. Dini bilginin içindeki dünya bilgisini ayırmak gerekir. Tespih, yürümek, giyinmek, soyunmak dünya bilgisidir. Dünya bilgisi, görünenin bilgisi olur. Görünmeyenin bilgisi, söz ile ifade edilir. İbadet şekilleri, dünya bilgisi olur. Allah inancı, dini bilgidir.  Allah inancını belirtmek için yapılan ibadet şekilleri, dünya bilgisidir. İnsan vücudu, sesi, nefesi dünya bilgisidir.

Tespih, tespih taneleri, yürüyerek ibadet, demokraside yürüyüş, dini bilgide ve dünya bilgisinde saf bilgiye ulaşmak gibi düşüncelerin tekrarı yapıldı.

Share
195 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...