logo

23 Kasım 2020

TESPİH


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.

 Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Yunanlılar, on beş-on sekiz gibi kesin olmayan sayıda taneleri olan tespihler kullanırlar.

Benzerlikler ve farklılıklar, tanıtıcı özellik taşır. Tespih, benzerliği belirtir. Tespih tanelerinin sayısı, farklılığı belirtir. İbadet zamanları, benzerliği belirtir. İbadet şekilleri, farklılığı belirtir. Sabah, öğle, ikindi, akşam kelimeleri, ibadet zamanı için kullanılır. Zaman bakımından benzerliği gösterir. İbadet şekilleri açısından, farklılığı gösterir.

Hazreti Muhammet, “Veda Hutbesi” isimli konuşmasında: Çocuk kimin yatağında doğmuşsa, babası odur, demiştir.  Günümüzde, dünya bilgisi olan gen testi ile babalık belirlenir. Bilgi bütünlüğüne göre, her iki bilgi de doğru kabul edilir. Dini bilgiye göre, yatak bir ölçüdür. Dünya bilgisine göre, gen testi bir ölçüdür. Her ikisini de beraber belirtmek gerekir.

Ayakta yürüyerek ibadet, benzerliği gösterir. İbadet şekilleri, farklılığı gösterir. Müslümanlar, tavaf ibadetini yürüyerek yaparlar. Hıristiyanlar, çile yürüyüşü ile ibadet ederler. İnancı belirtmek için ibadet edilir. İbadet şekilleri, dini bilginin görünen bilgisi olur. “Görünmeyenin bilgisi” ibadet sırasında, dile getirilir.

Demokraside, gösteri yürüyüşleri, düşüncenin ifade edilmesi için yapılır. Gandi, bağımsızlık isteğini, yürüyerek dile getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Siyahlar, özgürlük ve eşitlik isteklerini, yürüyerek dile getirirler. Kemal Kılıçdaroğlu, adalet isteğini belirtmek için yapılan yürüyüşte, önde yürüdü.

İbadet için giyinmek ve doğaya uyum için giyinmek, benzerliği gösterir. Giyim şekilleri, giyim eşyaları, farklılığı gösterir. Giyinmekte, soyunmakta, hem dini bilgi hem dünya bilgisi kullanılır. Dini bilginin içindeki dünya bilgisini ayırmak gerekir. Tespih, yürümek, giyinmek, soyunmak dünya bilgisidir. Dünya bilgisi, görünenin bilgisi olur. Görünmeyenin bilgisi, söz ile ifade edilir. İbadet şekilleri, dünya bilgisi olur. Allah inancı, dini bilgidir.  Allah inancını belirtmek için yapılan ibadet şekilleri, dünya bilgisidir. İnsan vücudu, sesi, nefesi dünya bilgisidir.

Tespih, tespih taneleri, yürüyerek ibadet, demokraside yürüyüş, dini bilgide ve dünya bilgisinde saf bilgiye ulaşmak gibi düşüncelerin tekrarı yapıldı.

Share
130 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...