logo

Tespit doğru ise, çözüm doğru olur

      Sevgili okurlarım; İlim, bilginin ışığıdır. Kafamızı bilgi ile nurlandırırsak yani aydınlatırsak, hayat yürüyüşümüzde ışığımız vardır. O vakit doğru yoldan sapmadan gideriz. Şayet bilgimiz yoksa, karanlıkta sapık yolda giden cahiliz.

      Vatandaşın kapısına, “Aleviler defolun” yazılmış. Kim yazmış? Ne önemi var kimin yazdığının. Önemli olan bu zihniyeti üreten bataklığı bulmaktır. Bataklığın kaynağı cehalettir. Cehaletin kaynağı finans kapitalizmdir. Yani, yapılacak olan cehaletten kurtulmaktır. Cehaletten kurtulmak için finans kapitalizmi ortadan kaldırmak lazım.

     Bir kişinin vücuduna saplanıp öldüren, mermiye kızmanın anlamı yoktur. Suç aleti olan silahı ortadan kaldırmak icap eder. Tetiği çeken cahilin cehaletini yok etmek lazım. Meselenin özü budur. Sömürücü zalimler kendi cahiliye düzeni olan finans kapitalizmi aklamak için yalan ve demogojik propagandayla, gerçekleri ört bas ediyorlar. Asıl suçlu bozuk düzendir. Onun ürünleri olan ırkçılık, mezhepçilik, tarikatçılık, dincilik ve cinsiyetçiliktir. Bütün kaos, kargaşanın, haksızlık ve adaletsizliğin nedeni sapık cahiliye düzenidir. Onun ideolojik, siyasi, ekonomik ve kültürel örgütlenmeleridir. İlim ne diyor; “Ey insanlar, hepiniz kardeşsiniz.” Bakınız ne kadar açık bir durum öyle değil mi..?

     Irk yok, mezhep yok, din yok, cinsiyet yok. Sadece insan var. Peki, neden bütün insanlar kardeştir. Çünkü, bütün insanlar bir tek bütünden var olmuş. O bütün Adem’dir. Adem, insanın adıdır. Yani, baba değildir. Adem’in cinsiyeti yoktur. Adem’in yani insanın varoluşu cinsiyetsiz tek hücredir. Daha sonra o tek hücre bölünerek iki cins olmuş ve varlığını devam ettirmiş. Adem, çamur’dan var edilmiş, Havva’da ona nefes olan bildiğimiz soluduğumuz havadır. Dolayısıyla, Ademoğulları söylemi ataerkil sınıflı toplum deyimidir. Bence, Kurandaki asıl söylemi, “ey insan çocukları” şeklindedir. Madem ki, insanlar bir bütünün bölünen parçalarıdır, o vakit insanlar arasına niye şucu, bucu diye ayrılık koyuluyor. Bu anlamda önemli olan bütündür. Zaten, parçalar o bütünün içinde anlam kazanır, kendisini bulur ve var eder. Türkiye’de, Bölgede ve Dünyadaki ırkçı, dinci, mezhepçi ve cinsiyetçi sapıklıklara çare bulmak için olay ve olguları insanlığın genel ve temel sorunu açısından ele almak ve değerlendirmek gerekir. Zira, tespitimiz doğru olursa, çözümde doğru olur.

Share
201 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?