logo

Tıbbi Aromatik Bitki yetiştiriciliği sertifika programı başladı.

İlçemizde yaklaşık bir yıl önce Dudaklı’ dan Hayrettin Gençel, Aksu’dan Mustafa Ülker, Ümitalan’dan Samet Sönmez, Derekızık’tan Hasan Ülkü, Gölcük’ten Ahmet Önem,Alaçam’dan Nevzat Aydın ve Orhaniye’den Ali Yoldaş öncülüğünde kurulmuş olan “Tıbbi, Aromatik Bitkiler ve Truzim Derneği” 2018 yılının çok kurak olmasından ötürü bu alanda görsel çalışmalarda bulunamamıştı. Bu yıl bazı ürünlerin yetiştirilmesine başlanması arzusu ile ilgi duyan Kestellilere bilgi verilmesi ve çiftçilerimizin bilgilenmesi amacıyla Halk Eğitim, ilçe ziraat müdürlüğü desteğinde bir Sertifika programı düzenlenmesine aracılık etti.
Yoğun ilgi gören program ziraat mühendisi Şura hanımın dersleri ile iki haftadır devam etmektedir. Toplam Yedi hafta- 72 saat sürecek olan program sonunda kursiyerler sertifika almaya hak kazanacaklar.
Tarım Bakanlığı, TKDK Tarımsal kalkınmayı destekleme kurumu, Büyükşehir Kırsal kalkınma , IPART programlarının destek veya hibelerinden yararlanmak için Yetiştirici Sertifikasına gerek olduğunu belirten dernek başkanı ilginin devam etmesi halinde kurslara devam etmek istediklerini ifade etti.
Bölge insanımıza fayda sağlamak için katma değeri yüksek olan Tıbbi, Aromatik bitkilerin yetiştiriciliğini teşvik etmek istediklerini, bu amaçla bu yıl bazı ürünlerin temini için çalışmalar yapıldığını da anlattı.
Kuşburnu, Sarı kantaron, Kurt üzümü, Yaban Mersin’i gibi bölgemizde yetiştirilmesi çok mümkün ve katma değeri yüksek olan türlere yoğunlaşıldığını ve önemsendiğini söyledi.
Bu çeşit ürünlerin doğal ve sağlıklı yaşam için gerekli olduğunu, hükümetimizin ilgili kurumlarca bu istikamette yapılan çalışmaları da desteklediğini beyan eden başkan, Devletimizin modern tıbbın destekleyicisi olarak geleneksel Tıb ve ilaç sanayii için bu çeşit ürünlerin yetiştiricilerini uygun şartlarda desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?