logo

TOKİ’DE MAĞDURİYETE DEVAM

Vani Mehmet mahallesi halkının yaklaşık 7 yıldan beri beklediği, halen kesin bir çözüme ve netliğe varılamayan Kentsel Dönüşüm Projesinde,; TOKİ yetkilileri, halkı kandırabilmek için elinden geleni ardına koymuyorlar.
Yaklaşık bir aydan beri TOKİ yetkilileri, Sosyal tesislerin arkasında belediyeye ait binanın ikinci katında 10’ar kişilik guruplar halinde, Kentsel Dönüşüme yeri giden vatandaşları çağırarak, kendilerine ne vereceklerini anlatıyorlar.
Anlatıyorlar, anlatmasına da; Ellerindekinin hepsini alıp, kendilerine daha az bir pay vererek…
Örneğin; 3 katlı yeri olana, 1.5 daire vermek gibi..
Kentsel dönüşüm mağdurlarını kapıda güler yüzle karşılayan TOKİ yetkilileri, daha önce herkes verilenleri kabul etmişcesine her gelene “Bence sizde bu teklifi kabul edin, %80’i zaten kabul etti” diyerek, insanların beyninde algı oluşturduklarını ve görüşmeye gelen insanların da, “Aman, proje bizim yüzümüzden bozulur, mozulur” diyerek, istemedikleri şartları kabul ettiklerini anlattılar.
Hatta, Kestel Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Adem Erat, kendilerine yapılan tekliflerin gülünç olduğunu ifade ederek, “TOKİ’ye Kestel Belediyesi tarafından çok büyük kolaylıklar sağlanıyor. Aynı şartları ilçemizdeki mütahitler için verseler, herkes balıklama atlar” diyerek, ince bir espri yapmayı da ihmal etmiyor.
Bu projeyi, vatandaşa lütufmuş gibi gösterenlerin tuzunun kuru olduğuna değinen mahalle sakinleri, ömrümüzün 7 yılı beklemekle geçti, ne bir çatı yapabildik, ne de bir çivi çakabildik. Şimdi tutturmuşlar, ‘size verdiğimiz şartları kabul edin’ diyorlar. 3 kardeşin birer tane dairesi olan yere 1.5 daire verilmesi hak mıdır.
Lafa geldi mi; haktan, hukuktan, adaletten bahsedenlerin, proje üretmeye geldiğinde halkının yanında duramadıklarını görüyoruz.
Yener Acar’ın başkanlık döneminin en büyük fiyaskosunun Kentsel dönüşüm olduğuna değinen mağdurlar, “Ben bu işi ortaya atayım. İsteyen anlaşır. İstemeyen de anlaşmaz. Böylelikle sırtımdan büyük bir yük kalkmış olur” mantığıyla hareket ettiğini ifade etmekteler.
Bu projenin lafta kalacağına, inançlarının tam olduğunu söyleyen mağdurlar, Yener Acar’ın başkanlık ömrünün bu projeye yetmeyeceği fikrinde birleştiler.

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?