logo

02 Nisan 2018

TOKİ’DE MAĞDURİYETE DEVAM


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Vani Mehmet mahallesi halkının yaklaşık 7 yıldan beri beklediği, halen kesin bir çözüme ve netliğe varılamayan Kentsel Dönüşüm Projesinde,; TOKİ yetkilileri, halkı kandırabilmek için elinden geleni ardına koymuyorlar.
Yaklaşık bir aydan beri TOKİ yetkilileri, Sosyal tesislerin arkasında belediyeye ait binanın ikinci katında 10’ar kişilik guruplar halinde, Kentsel Dönüşüme yeri giden vatandaşları çağırarak, kendilerine ne vereceklerini anlatıyorlar.
Anlatıyorlar, anlatmasına da; Ellerindekinin hepsini alıp, kendilerine daha az bir pay vererek…
Örneğin; 3 katlı yeri olana, 1.5 daire vermek gibi..
Kentsel dönüşüm mağdurlarını kapıda güler yüzle karşılayan TOKİ yetkilileri, daha önce herkes verilenleri kabul etmişcesine her gelene “Bence sizde bu teklifi kabul edin, %80’i zaten kabul etti” diyerek, insanların beyninde algı oluşturduklarını ve görüşmeye gelen insanların da, “Aman, proje bizim yüzümüzden bozulur, mozulur” diyerek, istemedikleri şartları kabul ettiklerini anlattılar.
Hatta, Kestel Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Adem Erat, kendilerine yapılan tekliflerin gülünç olduğunu ifade ederek, “TOKİ’ye Kestel Belediyesi tarafından çok büyük kolaylıklar sağlanıyor. Aynı şartları ilçemizdeki mütahitler için verseler, herkes balıklama atlar” diyerek, ince bir espri yapmayı da ihmal etmiyor.
Bu projeyi, vatandaşa lütufmuş gibi gösterenlerin tuzunun kuru olduğuna değinen mahalle sakinleri, ömrümüzün 7 yılı beklemekle geçti, ne bir çatı yapabildik, ne de bir çivi çakabildik. Şimdi tutturmuşlar, ‘size verdiğimiz şartları kabul edin’ diyorlar. 3 kardeşin birer tane dairesi olan yere 1.5 daire verilmesi hak mıdır.
Lafa geldi mi; haktan, hukuktan, adaletten bahsedenlerin, proje üretmeye geldiğinde halkının yanında duramadıklarını görüyoruz.
Yener Acar’ın başkanlık döneminin en büyük fiyaskosunun Kentsel dönüşüm olduğuna değinen mağdurlar, “Ben bu işi ortaya atayım. İsteyen anlaşır. İstemeyen de anlaşmaz. Böylelikle sırtımdan büyük bir yük kalkmış olur” mantığıyla hareket ettiğini ifade etmekteler.
Bu projenin lafta kalacağına, inançlarının tam olduğunu söyleyen mağdurlar, Yener Acar’ın başkanlık ömrünün bu projeye yetmeyeceği fikrinde birleştiler.

Share
402 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...