logo

02 Nisan 2018

TOKİ’DE MAĞDURİYETE DEVAM


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Vani Mehmet mahallesi halkının yaklaşık 7 yıldan beri beklediği, halen kesin bir çözüme ve netliğe varılamayan Kentsel Dönüşüm Projesinde,; TOKİ yetkilileri, halkı kandırabilmek için elinden geleni ardına koymuyorlar.
Yaklaşık bir aydan beri TOKİ yetkilileri, Sosyal tesislerin arkasında belediyeye ait binanın ikinci katında 10’ar kişilik guruplar halinde, Kentsel Dönüşüme yeri giden vatandaşları çağırarak, kendilerine ne vereceklerini anlatıyorlar.
Anlatıyorlar, anlatmasına da; Ellerindekinin hepsini alıp, kendilerine daha az bir pay vererek…
Örneğin; 3 katlı yeri olana, 1.5 daire vermek gibi..
Kentsel dönüşüm mağdurlarını kapıda güler yüzle karşılayan TOKİ yetkilileri, daha önce herkes verilenleri kabul etmişcesine her gelene “Bence sizde bu teklifi kabul edin, %80’i zaten kabul etti” diyerek, insanların beyninde algı oluşturduklarını ve görüşmeye gelen insanların da, “Aman, proje bizim yüzümüzden bozulur, mozulur” diyerek, istemedikleri şartları kabul ettiklerini anlattılar.
Hatta, Kestel Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Adem Erat, kendilerine yapılan tekliflerin gülünç olduğunu ifade ederek, “TOKİ’ye Kestel Belediyesi tarafından çok büyük kolaylıklar sağlanıyor. Aynı şartları ilçemizdeki mütahitler için verseler, herkes balıklama atlar” diyerek, ince bir espri yapmayı da ihmal etmiyor.
Bu projeyi, vatandaşa lütufmuş gibi gösterenlerin tuzunun kuru olduğuna değinen mahalle sakinleri, ömrümüzün 7 yılı beklemekle geçti, ne bir çatı yapabildik, ne de bir çivi çakabildik. Şimdi tutturmuşlar, ‘size verdiğimiz şartları kabul edin’ diyorlar. 3 kardeşin birer tane dairesi olan yere 1.5 daire verilmesi hak mıdır.
Lafa geldi mi; haktan, hukuktan, adaletten bahsedenlerin, proje üretmeye geldiğinde halkının yanında duramadıklarını görüyoruz.
Yener Acar’ın başkanlık döneminin en büyük fiyaskosunun Kentsel dönüşüm olduğuna değinen mağdurlar, “Ben bu işi ortaya atayım. İsteyen anlaşır. İstemeyen de anlaşmaz. Böylelikle sırtımdan büyük bir yük kalkmış olur” mantığıyla hareket ettiğini ifade etmekteler.
Bu projenin lafta kalacağına, inançlarının tam olduğunu söyleyen mağdurlar, Yener Acar’ın başkanlık ömrünün bu projeye yetmeyeceği fikrinde birleştiler.

Share
454 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...