logo

02 Nisan 2018

TOKİ’DE MAĞDURİYETE DEVAM


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Vani Mehmet mahallesi halkının yaklaşık 7 yıldan beri beklediği, halen kesin bir çözüme ve netliğe varılamayan Kentsel Dönüşüm Projesinde,; TOKİ yetkilileri, halkı kandırabilmek için elinden geleni ardına koymuyorlar.
Yaklaşık bir aydan beri TOKİ yetkilileri, Sosyal tesislerin arkasında belediyeye ait binanın ikinci katında 10’ar kişilik guruplar halinde, Kentsel Dönüşüme yeri giden vatandaşları çağırarak, kendilerine ne vereceklerini anlatıyorlar.
Anlatıyorlar, anlatmasına da; Ellerindekinin hepsini alıp, kendilerine daha az bir pay vererek…
Örneğin; 3 katlı yeri olana, 1.5 daire vermek gibi..
Kentsel dönüşüm mağdurlarını kapıda güler yüzle karşılayan TOKİ yetkilileri, daha önce herkes verilenleri kabul etmişcesine her gelene “Bence sizde bu teklifi kabul edin, %80’i zaten kabul etti” diyerek, insanların beyninde algı oluşturduklarını ve görüşmeye gelen insanların da, “Aman, proje bizim yüzümüzden bozulur, mozulur” diyerek, istemedikleri şartları kabul ettiklerini anlattılar.
Hatta, Kestel Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Adem Erat, kendilerine yapılan tekliflerin gülünç olduğunu ifade ederek, “TOKİ’ye Kestel Belediyesi tarafından çok büyük kolaylıklar sağlanıyor. Aynı şartları ilçemizdeki mütahitler için verseler, herkes balıklama atlar” diyerek, ince bir espri yapmayı da ihmal etmiyor.
Bu projeyi, vatandaşa lütufmuş gibi gösterenlerin tuzunun kuru olduğuna değinen mahalle sakinleri, ömrümüzün 7 yılı beklemekle geçti, ne bir çatı yapabildik, ne de bir çivi çakabildik. Şimdi tutturmuşlar, ‘size verdiğimiz şartları kabul edin’ diyorlar. 3 kardeşin birer tane dairesi olan yere 1.5 daire verilmesi hak mıdır.
Lafa geldi mi; haktan, hukuktan, adaletten bahsedenlerin, proje üretmeye geldiğinde halkının yanında duramadıklarını görüyoruz.
Yener Acar’ın başkanlık döneminin en büyük fiyaskosunun Kentsel dönüşüm olduğuna değinen mağdurlar, “Ben bu işi ortaya atayım. İsteyen anlaşır. İstemeyen de anlaşmaz. Böylelikle sırtımdan büyük bir yük kalkmış olur” mantığıyla hareket ettiğini ifade etmekteler.
Bu projenin lafta kalacağına, inançlarının tam olduğunu söyleyen mağdurlar, Yener Acar’ın başkanlık ömrünün bu projeye yetmeyeceği fikrinde birleştiler.

Share
508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...