logo

02 Nisan 2018

TOKİ’DE MAĞDURİYETE DEVAM


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

Vani Mehmet mahallesi halkının yaklaşık 7 yıldan beri beklediği, halen kesin bir çözüme ve netliğe varılamayan Kentsel Dönüşüm Projesinde,; TOKİ yetkilileri, halkı kandırabilmek için elinden geleni ardına koymuyorlar.
Yaklaşık bir aydan beri TOKİ yetkilileri, Sosyal tesislerin arkasında belediyeye ait binanın ikinci katında 10’ar kişilik guruplar halinde, Kentsel Dönüşüme yeri giden vatandaşları çağırarak, kendilerine ne vereceklerini anlatıyorlar.
Anlatıyorlar, anlatmasına da; Ellerindekinin hepsini alıp, kendilerine daha az bir pay vererek…
Örneğin; 3 katlı yeri olana, 1.5 daire vermek gibi..
Kentsel dönüşüm mağdurlarını kapıda güler yüzle karşılayan TOKİ yetkilileri, daha önce herkes verilenleri kabul etmişcesine her gelene “Bence sizde bu teklifi kabul edin, %80’i zaten kabul etti” diyerek, insanların beyninde algı oluşturduklarını ve görüşmeye gelen insanların da, “Aman, proje bizim yüzümüzden bozulur, mozulur” diyerek, istemedikleri şartları kabul ettiklerini anlattılar.
Hatta, Kestel Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Adem Erat, kendilerine yapılan tekliflerin gülünç olduğunu ifade ederek, “TOKİ’ye Kestel Belediyesi tarafından çok büyük kolaylıklar sağlanıyor. Aynı şartları ilçemizdeki mütahitler için verseler, herkes balıklama atlar” diyerek, ince bir espri yapmayı da ihmal etmiyor.
Bu projeyi, vatandaşa lütufmuş gibi gösterenlerin tuzunun kuru olduğuna değinen mahalle sakinleri, ömrümüzün 7 yılı beklemekle geçti, ne bir çatı yapabildik, ne de bir çivi çakabildik. Şimdi tutturmuşlar, ‘size verdiğimiz şartları kabul edin’ diyorlar. 3 kardeşin birer tane dairesi olan yere 1.5 daire verilmesi hak mıdır.
Lafa geldi mi; haktan, hukuktan, adaletten bahsedenlerin, proje üretmeye geldiğinde halkının yanında duramadıklarını görüyoruz.
Yener Acar’ın başkanlık döneminin en büyük fiyaskosunun Kentsel dönüşüm olduğuna değinen mağdurlar, “Ben bu işi ortaya atayım. İsteyen anlaşır. İstemeyen de anlaşmaz. Böylelikle sırtımdan büyük bir yük kalkmış olur” mantığıyla hareket ettiğini ifade etmekteler.
Bu projenin lafta kalacağına, inançlarının tam olduğunu söyleyen mağdurlar, Yener Acar’ın başkanlık ömrünün bu projeye yetmeyeceği fikrinde birleştiler.

Share
363 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...