logo

TRAFİK ve YAVAŞLATILMIŞ ŞEHİR

       Değerli Okuyucular,

       Kadirşinas  Dostlar;

       Kestelde bulunan her kime,  ilçemizin en önemli problemi nedir diye sorsak, eminim açık ara farkla Trafik ve Parklanma problemi birinci çıkar. Geçen dönemlerin basiretsiz, vizyonsuz yerel yöneticilerinin yaptıkları plan ve uygulamalarla bu problem halen devam ediyor.  Artık çekilmez  bir hale döndü. Her gün, her an araç kullanmak zorunda bulunanlar bu problemin giderek çekilmez olduğunu beyan ediyorlar.  Her kişinin kendine göre çözüm önerisi de var.  Ancak yapılabilirliği ve maliyeti soru işareti. 

      Trafik keşmekeşinde,  şimdide yaya kaldırımlarını renklendirerek, bordür taşlarını yenileyerek, birazda genişleterek algı yönetiliyor. Bu da Büyükşehir belediyesinin imkanları ile yapılıyor sanıyorum. Esasen daraltılan yollarla ne yapılmak isteniyor anlamak mümkün değil. Anlayan bilen varmı? 

       Geçen yıl Belediye seçimlerini müteakiben (Gazetemiz Yöre’de 3. Temmuz 2019) yazdığım makalemde çok yüzeysel olarak Vatandaş gözüyle de konuyu işlemiştim.Yerel seçimler öncesinde, İYİ Partinin  bir mensubu Belediye Başkan aday adayı olarak neler yapılabilir, nasıl yapılabilir diye dostlar arasında bir sorgulamada yapmıştım. Çözüm alternatiflerini araştırmıştım. 

      İlçemiz Kestel’in kronik hale gelmiş, çözülmesi elzem olan Trafik ve Otopark meselesini tekrar birlikte düşünelim. Ne yapılabiliri konuşalım istiyorum. 

     Bence behemal tek yön uygulamasına geçilebilir. İlçe Trafiğinin buna uygun olduğunu düşünüyorum. Sanayinin bitiminden itibaren  Bursa caddesi-Cuma caddesi-Buluş meydanı-Ş.K. Nizamettin Yavlak caddesi-Gazi caddesinden oluşan bir RİNG hat ( Uçukmavi renk ) oluşturulabilir. Lise caddesinin her iki ucundaki döner kavşaklar RİNG hattının, başlangıç ve bitişini oluşturur. Bursa caddesinde orta refüj kaldırılarak yol genişletilebilir. Orta refüjdeki  süs erikleri saksılanarak görsel güzellik devam etmeli ve hatta çeşitlendirilmelidir. Çınar (Hasan Yildiz) camiine kadar sağ kenarda 45 derecelik otopark uygulaması olabilir. Orta okul caddesinden itibaren M.A. Ersoy caddesine kadar yol kenarı parklanmaya izin verilmemeli. Gazi caddesinde parklanma olabilir. Ve hatta Gazi caddesi 45 derecelik otopark için çok uygundur. Oldukça geniş bir cadde. 

       Ring hattın içinde kalan ara sokaklarda da tek yön uygulaması ile hız yavaşlatılarak “ SLOW CITY “ yavaşlatılmış şehir uygulamasına geçilebilir. Bir müddet sonra da trafik tamamen kaldırılabilir. Çarşı anlayışı ile hemşehrilerimiz yürümeye alıştırılır. Sağlıklı yavaşlatılmış şehir yaşamına geçiş başlatılır. Dinamik şehir, sağlıklı insan yaşayışı başlatılır. Başlatılmış olur. 

         Bu önerimi tamamlayıcı olarak HRS- Hafif Raylı Sistem durağından kent merkezine olan Fevzi Çakmak Caddesi de ( Mor renk ) trafiğe kapatılarak yayalaştırılmalıdır. 

          Bir başka tamamlayıcı unsur ise kent merkezinde ki iki katlı olarak yapılabilecek YERALTI OTOPARKI dır. Yaptırdığımız Etütlerle 650-700 Araçlık otoparkın Mart 2019 rakamları ile 10-11 milyon TL ile mümkün olduğunu biliyorum. Kolaylıkla çözülebilecek bir bütçedir. 

        Bir sonraki aşamada ise Kestel’in çehresini de değiştirebilecek olan Bursa Caddesinden başlayıp, aile çay bahçesi içinden geçerek Mandıras vadisine ulaşan 45-50m genişliğinde bir yaşam Bulvarının planlanması ve gerçekleştirilmesi olmalıdır. 

         Düşünebiliyormusunuz? Ortasından HRS-hattı geçen, buluşma, kaynaşma alanları kafeterya, lokal ve pastahanelerin olduğu, sağlı sollu 5m lik kaldırımların oluştuğu ıhlamur kokularının etkisinde bir Bulvar. İleride bu konuyu işleyeceğim. Hayali bile harika değilmi?

        Gününüz keyifli bereketli olsun. 

        Sağlıcakla kalın. Mutlu olun. 

Share
4260 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?