logo

14 Mayıs 2021

Türk halkının geleceği feda edilmesin


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Toplumlar arasındaki tarihi veya güncel sorunları toptancı bir şekilde ele almanın hiç bir yararı olmaz. Zira, sorunu çözümsüzleştirir ve giderek daha çok ağırlaştırır. Dolayısıyla, meseleyi ön yargısız duygusallıktan uzak, bilimsel olarak kendi gerçekliğine uygun değerlendirip, çözmek icap eder.

     Çünkü, halklar arasındaki hayati önem arz eden sorunlara, iç siyasete alet edecek bir mihvalde yaklaşmak, kendi halkımıza ve muhataplarımıza yapılan en büyük kötülüktür. Bu anlamda, Türklerle Ermeniler kendi aralarındaki soruna, toptancı yaklaşmadan gerçekler neyse, olaylar nasıl gelişmişse, yaşanan mağduriyetler ne ise olduğu gibi ortaya konulmalı. Üçüncü bir devlet bu işe karıştırılmadan çözülmelidir. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti devleti Ermenilere karşı hatalı tutumundan vaz geçmelidir, siyasiler bu konuyu iç siyasete alet etmemelidir.

     Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Ermenistan devleti gayrı aralarındaki sorunu çözmenin çaresini ABD veya bir başka devlet vasıtasıyla çözmekten imtina etmeliler. Zira, onlar bizim dostlarımız değiller, kendi çıkarları için bize müdahil oluyorlar. Biz Türkler ve Ermeniler komşuyuz, her zaman birbirimize ihtiyacımız vardır, ne demiş atalarımız “komşu komşunun külüne muhtaçtır” izlenecek en doğru yol bu coğrafyada yaşayan bütün komşu halklar aralarındaki sorunlara toptancı yaklaşmadan, barışçıl araçlar kullanarak hal etmeliler.

     Bu konuda biz Türkler yaşadığımız coğrafyada önderlik yapabiliriz. Komşu halkalarla aramızda adalete, eşitliğe dayalı barışı tesis edebiliriz. Bunu gerçekleştire bilmemiz için şu anki ırkçı, şoven zihniyeti terk edilmeli. Çünkü “ermeniler düşmandır” ön yargısıyla hiç bir şey elde edemeyiz ve hiç bir yere varamayız, uluslar arası alanda da devamlı kaybederiz.

     Bizim Ermenilere karşı tavrımız bastan beri hatalı, son Azerbaycan’la Ermenistan arasıdaki çatışmada yanlış tavrımız işin tuzu biberi oldu.

     Evet, Ermenistan’ın dağlık Karabağı işgal etmesi haksızlık. Evet, Azerbaycan’ın toprağını kurtarmaya çalışması haklı bir çaba. Evet, Türkiye bu duruma kayıtsız kalamaz, bir duruş sergilemesi normaldir. Fakat ölçüyü kaçırdık mal bulmuş mağribi işin içine bodoslama daldık ve savaşın aktif tarafı olduk.

     Türkiye Cumhuriyeti devleti, yaşadığı coğrafyadaki kargaşaların içine rast gele daldığı sürece, bölgedeki fonksiyonunu kaybeder.

     Onun için hissiyattan uzak, son derece akılcı hareket edilmelidir. İçerde siyasi olarak bazı avantajlar sağlamak uğruna Türk halkının ve komşu halkların geleceği feda edilmemelidir.

Share
411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...