logo

14 Mayıs 2021

Türk halkının geleceği feda edilmesin


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Toplumlar arasındaki tarihi veya güncel sorunları toptancı bir şekilde ele almanın hiç bir yararı olmaz. Zira, sorunu çözümsüzleştirir ve giderek daha çok ağırlaştırır. Dolayısıyla, meseleyi ön yargısız duygusallıktan uzak, bilimsel olarak kendi gerçekliğine uygun değerlendirip, çözmek icap eder.

     Çünkü, halklar arasındaki hayati önem arz eden sorunlara, iç siyasete alet edecek bir mihvalde yaklaşmak, kendi halkımıza ve muhataplarımıza yapılan en büyük kötülüktür. Bu anlamda, Türklerle Ermeniler kendi aralarındaki soruna, toptancı yaklaşmadan gerçekler neyse, olaylar nasıl gelişmişse, yaşanan mağduriyetler ne ise olduğu gibi ortaya konulmalı. Üçüncü bir devlet bu işe karıştırılmadan çözülmelidir. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti devleti Ermenilere karşı hatalı tutumundan vaz geçmelidir, siyasiler bu konuyu iç siyasete alet etmemelidir.

     Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Ermenistan devleti gayrı aralarındaki sorunu çözmenin çaresini ABD veya bir başka devlet vasıtasıyla çözmekten imtina etmeliler. Zira, onlar bizim dostlarımız değiller, kendi çıkarları için bize müdahil oluyorlar. Biz Türkler ve Ermeniler komşuyuz, her zaman birbirimize ihtiyacımız vardır, ne demiş atalarımız “komşu komşunun külüne muhtaçtır” izlenecek en doğru yol bu coğrafyada yaşayan bütün komşu halklar aralarındaki sorunlara toptancı yaklaşmadan, barışçıl araçlar kullanarak hal etmeliler.

     Bu konuda biz Türkler yaşadığımız coğrafyada önderlik yapabiliriz. Komşu halkalarla aramızda adalete, eşitliğe dayalı barışı tesis edebiliriz. Bunu gerçekleştire bilmemiz için şu anki ırkçı, şoven zihniyeti terk edilmeli. Çünkü “ermeniler düşmandır” ön yargısıyla hiç bir şey elde edemeyiz ve hiç bir yere varamayız, uluslar arası alanda da devamlı kaybederiz.

     Bizim Ermenilere karşı tavrımız bastan beri hatalı, son Azerbaycan’la Ermenistan arasıdaki çatışmada yanlış tavrımız işin tuzu biberi oldu.

     Evet, Ermenistan’ın dağlık Karabağı işgal etmesi haksızlık. Evet, Azerbaycan’ın toprağını kurtarmaya çalışması haklı bir çaba. Evet, Türkiye bu duruma kayıtsız kalamaz, bir duruş sergilemesi normaldir. Fakat ölçüyü kaçırdık mal bulmuş mağribi işin içine bodoslama daldık ve savaşın aktif tarafı olduk.

     Türkiye Cumhuriyeti devleti, yaşadığı coğrafyadaki kargaşaların içine rast gele daldığı sürece, bölgedeki fonksiyonunu kaybeder.

     Onun için hissiyattan uzak, son derece akılcı hareket edilmelidir. İçerde siyasi olarak bazı avantajlar sağlamak uğruna Türk halkının ve komşu halkların geleceği feda edilmemelidir.

Share
157 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...