logo

20 Şubat 2020

TÜRKÇÜLÜK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Türkçülük, Anayasa’nın ikinci maddesinde “Türk milliyetçiliği” terimi ile ifade edilen birleştirici ve bütünleştirici bir kavramdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır.

     Kürtçülük, Kürt ırkçılığıdır. Türkiye’yi bölmeyi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, bağımsız bir Kürt devleti kurmayı hedefleyen ideolojidir.

     Türkçülük ise, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ana fikirdir. İradedir. Kurtuluş Savaşı’ndaki Kuvay-ı Milliye ruhudur. Atatürk, ırkçılığı ret eder. Bu nedenle, Türkçülüğün temelindeki Türk milliyetçiliği birleştiricidir.

     Türkçülüğün anlamı, Türk milletini yükseltmek ve yüceltmektir. “Türk milleti” kavramı, millet tanımına uygun olarak, ülkemizdeki çeşitli etnik gruplara mensup tüm vatandaşlarımızı kapsar.

     Türk halkının, milli tarih şuurunu kazanması,  Türk milliyetçiliğinin ete kemiğe bürünüp Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşı olması, Kurtuluş Savaşı’ndaki şahlanış ile ortaya çıkmıştır.

     “Fransız İhtilali” sonrası, milliyetçilik rüzgarları, başta Avrupa olmak üzere, tüm dünyayı etkiledi.

     Önce Osmanlı sınırları içindeki kavimleri “Osmanlıcılık” bilinciyle yoğurup homojen bir topluluk haline getirmeyi öngören “Osmanlıcılık” ideolojisi uygulandı. Osmanlı milleti tanımı yapıldı.

     Aynı zamanda, din birliğini öngören “İslamcılık” anlayışına başvuruldu.

İttihat Terakki Cemiyeti’nin bütün Türkleri bir bayrak altında toplamayı hedefleyen “Turancılık” denemesi başarısız oldu.

     Türkçülük ve Türk milliyetçiliği, Milli Mücadele sürecinin ve Türk milletinin, Misak-ı Milli bağlamında vatanına sahip olma azminin bir ürünüdür.

     Türk milliyetçiliğinin, Misak-ı Milli bağlamında, somut bir vatan kavramıyla bütünleşmesi, Kurtuluş Savaşı sürecinde gerçekleşmiş ve yerini almıştır. Anayasa’ya “Türk devletini kuran ahaliye, Türk milleti denir” ifadesi konmuştur.

     Konuya, ümmetçilik kavramına göre bir mantıkla bakılınca, “Türkçülük” demek kavmiyetçilik olarak görülüyor.

     Devletlerin temel özelliği, sağlam millet yapılarından, ortak millet tanım ve şuurundan, kendilerini bileşik ve özgün bir varlık olarak görmelerinden kaynaklanır.

     Türkçülük, Türk kavramları, halka milli kimlik ve aidiyet duygusu verir. Türkçülük, Türk,  Türk milleti kavramları, “vatan, anayasa kavramlarıyla beraber yaşamak sonucu” kazanılan unvanlardır.

     Din kavramı, bütün insanlara seslenir. Ümmet kavramı, bütün Müslümanlara seslenir. Millet kavramı, sınırları belli vatan üzerinde yaşayan vatandaşlara seslenir. Devlet, vatanı ve milleti ile bir bütündür, denir.

Share
1035 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...