logo

20 Şubat 2020

TÜRKÇÜLÜK


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Türkçülük, Anayasa’nın ikinci maddesinde “Türk milliyetçiliği” terimi ile ifade edilen birleştirici ve bütünleştirici bir kavramdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır.

     Kürtçülük, Kürt ırkçılığıdır. Türkiye’yi bölmeyi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, bağımsız bir Kürt devleti kurmayı hedefleyen ideolojidir.

     Türkçülük ise, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ana fikirdir. İradedir. Kurtuluş Savaşı’ndaki Kuvay-ı Milliye ruhudur. Atatürk, ırkçılığı ret eder. Bu nedenle, Türkçülüğün temelindeki Türk milliyetçiliği birleştiricidir.

     Türkçülüğün anlamı, Türk milletini yükseltmek ve yüceltmektir. “Türk milleti” kavramı, millet tanımına uygun olarak, ülkemizdeki çeşitli etnik gruplara mensup tüm vatandaşlarımızı kapsar.

     Türk halkının, milli tarih şuurunu kazanması,  Türk milliyetçiliğinin ete kemiğe bürünüp Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşı olması, Kurtuluş Savaşı’ndaki şahlanış ile ortaya çıkmıştır.

     “Fransız İhtilali” sonrası, milliyetçilik rüzgarları, başta Avrupa olmak üzere, tüm dünyayı etkiledi.

     Önce Osmanlı sınırları içindeki kavimleri “Osmanlıcılık” bilinciyle yoğurup homojen bir topluluk haline getirmeyi öngören “Osmanlıcılık” ideolojisi uygulandı. Osmanlı milleti tanımı yapıldı.

     Aynı zamanda, din birliğini öngören “İslamcılık” anlayışına başvuruldu.

İttihat Terakki Cemiyeti’nin bütün Türkleri bir bayrak altında toplamayı hedefleyen “Turancılık” denemesi başarısız oldu.

     Türkçülük ve Türk milliyetçiliği, Milli Mücadele sürecinin ve Türk milletinin, Misak-ı Milli bağlamında vatanına sahip olma azminin bir ürünüdür.

     Türk milliyetçiliğinin, Misak-ı Milli bağlamında, somut bir vatan kavramıyla bütünleşmesi, Kurtuluş Savaşı sürecinde gerçekleşmiş ve yerini almıştır. Anayasa’ya “Türk devletini kuran ahaliye, Türk milleti denir” ifadesi konmuştur.

     Konuya, ümmetçilik kavramına göre bir mantıkla bakılınca, “Türkçülük” demek kavmiyetçilik olarak görülüyor.

     Devletlerin temel özelliği, sağlam millet yapılarından, ortak millet tanım ve şuurundan, kendilerini bileşik ve özgün bir varlık olarak görmelerinden kaynaklanır.

     Türkçülük, Türk kavramları, halka milli kimlik ve aidiyet duygusu verir. Türkçülük, Türk,  Türk milleti kavramları, “vatan, anayasa kavramlarıyla beraber yaşamak sonucu” kazanılan unvanlardır.

     Din kavramı, bütün insanlara seslenir. Ümmet kavramı, bütün Müslümanlara seslenir. Millet kavramı, sınırları belli vatan üzerinde yaşayan vatandaşlara seslenir. Devlet, vatanı ve milleti ile bir bütündür, denir.

Share
1016 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ULUSAL YAS

  03 Aralık 2020 Yazarlar

       İzmir’de yaşanan depremde, 114 insanımızı yitirdik şu ana kadar. Bütün ülke yasta, fakat anlayamadığımız bir türlü yas ilan edilmiyor ülkede ne hikmetse. Bu AKP,  91 yaşında ecelinden ölen Suudi kralı için yas ilan edip, bayrakları yarıya indirdi hatırlayın. İsrail 2014 ve 2018’de Gazze’yi vurdu, üçer  gün yas ilan ettiler. Pakistan ve Mısırda terör olayları yaşandı, AKP yas ilan etti. Japonya’da deprem oldu, yas ilan ettiler. Hepsini geçtim, 84 yaşında papa eceliyle öldü, yine bayraklar yarıya indirilip yas ...
 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...