logo

23 Ağustos 2021

TÜRKİYE’NİN İTİBARI ÇATIR ÇATIR YANIYOR


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Dostlar, gerçekten yüreğimiz yanıyor günlerdir. Ege ve Akdenizdeki orman yangınlarının aşırı rüzgâr ve aşırı sıcaklar nedeniyle bir türlü önüne geçilemiyor. Can kayıplarımız dışında onlarca orman köyü ve şehir merkezlerinin bitişiğindeki mahalleler kül oldu, küçük – büyük baş hayvanlar ormanlarımızın doğal canlıları inanın haberleri izleyemiyorum ve bu yangınlar başlamadan iki gün önce o bölgeden dönmüştüm.

     Yıllardır bu felaketleri yaşıyoruz, sadece yangın değil Karadenizde de sel felaketi tedbir alınırsa kayıplar asgariye inebiliyor. Ama, yine de önüne geçilemiyor ne yazık ki, şimdi bu yangılarda şunu gördük tam yangın sezonuna girdiğimizde ne yazık ki hiçbir tedbir alınmamış buda çok üzücü.

     Bir Tarım ve Orman bakanımız var, bir dediği diğerini tutmuyor üç gün önce, “Envanterimiz de yangın söndürme uçağımız yok” diyor. Üç gün sonra, “Dünyadaki en güçlü yangın söndürme filosu sadece bizde var” diyebiliyor. Aynı bakan et fiyatlarındaki pahalılık için “Kırkına kadar kuzu, kırkından sonrada kuzunun yediğini yiyeceksin” diyerek müthiş bir çözüm üretmişti hatırlarsanız, hatta canlı yayında depremde yıkılan enkazların üstüne çıkıp beton altında kurtarılmayı bekleyen depremzede ile sohbet etmişti, bizi kimler yönetiyor diyeceğimde özür yönetemiyor daha doğrusu.

     Komşumuz Yunanistan’ın ormanları bizden altı kat daha az olduğu halde 38 adet yangın söndürme uçağı var. Bizim ise, sıfır böyle bir şey olabilir mi dostlar. THK kurumunun uçakları yıllardır bu işi doğru bir şekilde yapıyordu, evet oranın yönetimi de son derece laçka idi. Ama, 2010 yılında kurban derisi toplama işinde tek yetkili iken, bu yetki elinden alındı ve gelirleri düştü, bu uçakların bakımı yapılamadı. Rusya’dan milyarlarca lira ödeyerek uçak kiralaması yapılmaya başlandı.  THK olmayabilir bu işi her zaman teyakkuzda olan hava kuvvetleri komutanlığı üstlenemez miydi, çok deneyimli pilotları var. Bu gün bazı gazetelerde kıyaslamalar yapılmış “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 uçaklık filosundan bir tanesi ile bu uçaklarda 77 adet alınabiliyor” diyorlar. Bir ilginç şey daha, THK uçaklarının su taşıma kapasitesi 4900 lt. Orman bakanlığı kiralama şartnamesine en az 5000 lt. diye şart koyuyor böylece THK ihaleye giremiyor arada 100 lt. gibi komik bir rakam var çok garip değil mi.

Bakan THK’nın uçakları için “Hurda” diyor. Ama, Yunanistan dahil bir çok ülke aynı marka ve model uçakları kullanıyorlar, hurda uçak yoktur dostlar, bakımı yapılmayan uçak vardır mesleğimiz tornacılık yıllardır makine imalatı yapıyorum bunu en iyi bilenlerden biriyim, 124 Murat arabalar hala yollarda bu kadar basit.

     Cübbeli Ahmet isimli din simsarı da şöyle bir açıklama yapmış, yangın gördüğünüz zaman tekbir getirin, zira tekbir gerçekten onu söndürür diye bir hadisin varlığından söz ediyor, sn. bakan boşuna uğraşıyorsunuz götürün cübbeliyi o bölgelere zaten başka hiçbir işe yaramıyorlar bu tipler bu iş bitsin, gerçekten işimiz Allaha kalmış.

     Kanal İstanbul gibi saçma sapan rant projelerini unutup Karadeniz’deki sel, Ege ve Akdeniz’deki bu yangınların bir daha bu boyutta yaşanmaması için çözümler üretmeliyiz.

     Ülkemizin başı sağ olsun o bölgeleri eski haline getirmek için Ulusça canla başla çalışacağız, rantçılara göz açtırmayacağız bu güzel ülke bizim.

     ONLAR HER ZAMAN VARDI

     Kim bunlar derseniz hani kurtuluş savaşımızda bile, İngiliz ve Yunanın himayesine girmek isteyip fetva veren taliban kafalılar, M.K. Atatürk düşmandan çekmedi bunlardan çektiği kadar. Şükürler olsun ki, galip çıktık sesleri kesilmek zorunda kaldı. Ama, bir köşede sinip hep beklediler, şimdi kendilerine yakın bir iktidar yıllardır iş başında olduğu için kendilerini gösterme şansı buluyorlar. Bu tiplerin ülke ekonomisine zerre kadar katkıları yoktur, bir toplu iğne bile üretmezler, akıllı insanları hiç sevmezler, onlara hep cahil insan lazımdır, sürekli bu zavallıları sömürürler, bunun aksini kimse iddia edemez bu nedenle ülkemiz bir türlü Cumhuriyet devrimini tam olarak gerçekleştirememiştir. Ama şunu da unutmasınlar aslında iyide bilip görüyorlar bu ülke bir İran, Arabistan veya diğerleri gibi olmaz, olamaz, olmayacaktır.

     Neyse biz konumuza gelelim, Voleybol bayan milli takımımız var mükemmel sonuçlar alıp ülkemizin adını her yere yazdırıyorlar, onlarla gerçekten gurur duyuyoruz hele bu acılı günlerde merhem oluyorlar. Adı İhsan Şenocak diye biri  ilahiyatçı kendisi Diyanetten de atılmış yukarıda da yazdım ya taliban kafalılardan biri, o sinip bekleyenlerden kızlarımızın formalarına, daha doğrusu şortlarına takmış sanırım, yeni bir izleyici eski yıllardaki şortları görse billahi yanmıştık, bazı sözler sarf etmiş, onlar bu ülkenin ismini duyurmak için bir çaba sarf ediyorlar, be adam sen ne yaptın bu güne kadar, çık bir anlat neyse bu örümcek kafalının söylediği bir şeyle kapatalım burayı insanın sinir sistemi isyan ediyor, şunu söylemiş kızlarımız için (kaşını aldıranlar ve kot pantolon giyenler cehennemliktir), aman dikkat çocuklar benden söylemesi.

     ATATÜRK’ün kızları yolunuza devam.

     Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere uzanmaya layıksın.  M.K.Atatürk  nokta.

     Kalın sağlıcakla…

Osman Fahri Ünal

Share
343 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...