logo

23 Ağustos 2021

TÜRKİYE’NİN İTİBARI ÇATIR ÇATIR YANIYOR


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Dostlar, gerçekten yüreğimiz yanıyor günlerdir. Ege ve Akdenizdeki orman yangınlarının aşırı rüzgâr ve aşırı sıcaklar nedeniyle bir türlü önüne geçilemiyor. Can kayıplarımız dışında onlarca orman köyü ve şehir merkezlerinin bitişiğindeki mahalleler kül oldu, küçük – büyük baş hayvanlar ormanlarımızın doğal canlıları inanın haberleri izleyemiyorum ve bu yangınlar başlamadan iki gün önce o bölgeden dönmüştüm.

     Yıllardır bu felaketleri yaşıyoruz, sadece yangın değil Karadenizde de sel felaketi tedbir alınırsa kayıplar asgariye inebiliyor. Ama, yine de önüne geçilemiyor ne yazık ki, şimdi bu yangılarda şunu gördük tam yangın sezonuna girdiğimizde ne yazık ki hiçbir tedbir alınmamış buda çok üzücü.

     Bir Tarım ve Orman bakanımız var, bir dediği diğerini tutmuyor üç gün önce, “Envanterimiz de yangın söndürme uçağımız yok” diyor. Üç gün sonra, “Dünyadaki en güçlü yangın söndürme filosu sadece bizde var” diyebiliyor. Aynı bakan et fiyatlarındaki pahalılık için “Kırkına kadar kuzu, kırkından sonrada kuzunun yediğini yiyeceksin” diyerek müthiş bir çözüm üretmişti hatırlarsanız, hatta canlı yayında depremde yıkılan enkazların üstüne çıkıp beton altında kurtarılmayı bekleyen depremzede ile sohbet etmişti, bizi kimler yönetiyor diyeceğimde özür yönetemiyor daha doğrusu.

     Komşumuz Yunanistan’ın ormanları bizden altı kat daha az olduğu halde 38 adet yangın söndürme uçağı var. Bizim ise, sıfır böyle bir şey olabilir mi dostlar. THK kurumunun uçakları yıllardır bu işi doğru bir şekilde yapıyordu, evet oranın yönetimi de son derece laçka idi. Ama, 2010 yılında kurban derisi toplama işinde tek yetkili iken, bu yetki elinden alındı ve gelirleri düştü, bu uçakların bakımı yapılamadı. Rusya’dan milyarlarca lira ödeyerek uçak kiralaması yapılmaya başlandı.  THK olmayabilir bu işi her zaman teyakkuzda olan hava kuvvetleri komutanlığı üstlenemez miydi, çok deneyimli pilotları var. Bu gün bazı gazetelerde kıyaslamalar yapılmış “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 uçaklık filosundan bir tanesi ile bu uçaklarda 77 adet alınabiliyor” diyorlar. Bir ilginç şey daha, THK uçaklarının su taşıma kapasitesi 4900 lt. Orman bakanlığı kiralama şartnamesine en az 5000 lt. diye şart koyuyor böylece THK ihaleye giremiyor arada 100 lt. gibi komik bir rakam var çok garip değil mi.

Bakan THK’nın uçakları için “Hurda” diyor. Ama, Yunanistan dahil bir çok ülke aynı marka ve model uçakları kullanıyorlar, hurda uçak yoktur dostlar, bakımı yapılmayan uçak vardır mesleğimiz tornacılık yıllardır makine imalatı yapıyorum bunu en iyi bilenlerden biriyim, 124 Murat arabalar hala yollarda bu kadar basit.

     Cübbeli Ahmet isimli din simsarı da şöyle bir açıklama yapmış, yangın gördüğünüz zaman tekbir getirin, zira tekbir gerçekten onu söndürür diye bir hadisin varlığından söz ediyor, sn. bakan boşuna uğraşıyorsunuz götürün cübbeliyi o bölgelere zaten başka hiçbir işe yaramıyorlar bu tipler bu iş bitsin, gerçekten işimiz Allaha kalmış.

     Kanal İstanbul gibi saçma sapan rant projelerini unutup Karadeniz’deki sel, Ege ve Akdeniz’deki bu yangınların bir daha bu boyutta yaşanmaması için çözümler üretmeliyiz.

     Ülkemizin başı sağ olsun o bölgeleri eski haline getirmek için Ulusça canla başla çalışacağız, rantçılara göz açtırmayacağız bu güzel ülke bizim.

     ONLAR HER ZAMAN VARDI

     Kim bunlar derseniz hani kurtuluş savaşımızda bile, İngiliz ve Yunanın himayesine girmek isteyip fetva veren taliban kafalılar, M.K. Atatürk düşmandan çekmedi bunlardan çektiği kadar. Şükürler olsun ki, galip çıktık sesleri kesilmek zorunda kaldı. Ama, bir köşede sinip hep beklediler, şimdi kendilerine yakın bir iktidar yıllardır iş başında olduğu için kendilerini gösterme şansı buluyorlar. Bu tiplerin ülke ekonomisine zerre kadar katkıları yoktur, bir toplu iğne bile üretmezler, akıllı insanları hiç sevmezler, onlara hep cahil insan lazımdır, sürekli bu zavallıları sömürürler, bunun aksini kimse iddia edemez bu nedenle ülkemiz bir türlü Cumhuriyet devrimini tam olarak gerçekleştirememiştir. Ama şunu da unutmasınlar aslında iyide bilip görüyorlar bu ülke bir İran, Arabistan veya diğerleri gibi olmaz, olamaz, olmayacaktır.

     Neyse biz konumuza gelelim, Voleybol bayan milli takımımız var mükemmel sonuçlar alıp ülkemizin adını her yere yazdırıyorlar, onlarla gerçekten gurur duyuyoruz hele bu acılı günlerde merhem oluyorlar. Adı İhsan Şenocak diye biri  ilahiyatçı kendisi Diyanetten de atılmış yukarıda da yazdım ya taliban kafalılardan biri, o sinip bekleyenlerden kızlarımızın formalarına, daha doğrusu şortlarına takmış sanırım, yeni bir izleyici eski yıllardaki şortları görse billahi yanmıştık, bazı sözler sarf etmiş, onlar bu ülkenin ismini duyurmak için bir çaba sarf ediyorlar, be adam sen ne yaptın bu güne kadar, çık bir anlat neyse bu örümcek kafalının söylediği bir şeyle kapatalım burayı insanın sinir sistemi isyan ediyor, şunu söylemiş kızlarımız için (kaşını aldıranlar ve kot pantolon giyenler cehennemliktir), aman dikkat çocuklar benden söylemesi.

     ATATÜRK’ün kızları yolunuza devam.

     Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere uzanmaya layıksın.  M.K.Atatürk  nokta.

     Kalın sağlıcakla…

Osman Fahri Ünal

Share
83 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...