logo

18 Eylül 2019

ÜÇ MAYMUN


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Üç maymun, duymadım, görmedim, bilmiyorum, demektir.

İnsan Hakları Heykeli, İnsan Hakları Bildirgesi’ni okuyan bir kadını tasvir ediyor. Kadın, dizlerinin üstündeki açık kitabı okuyor.

İşten atılma, işsizlik, fakirlik “medeni ölüm’e” terk edilmektir.

İşten atma, işsizlik, fakirlik toplumdaki adalet duygusunu yok eder. Adalet duygusunun yerini, hukuk kuralının yerini keyfilik, kuralsızlık, baskı alır.

Çaresiz bırakılmış insanlar olan toplumda istikrar bir hayaldir. Adalet mülkün temelidir, denir. Hukuki güvenlik ilkesi, devleti anlatır.

Baskıcılık, keyfilik, hukuksuzluk insanların hayatını zorlaştırır, kısaltır.

Aristo mantığına göre, bir yasa ya vardır ya yoktur. Bir yasa hem var hem yok olamaz. Yasa varsa uymak gerekir.

Kanunlar herkese eşit uygulanır. Kanunlar herkese eşit uygulanmazsa orada güçlülerin hukuku vardır. Kanunlar sadece zayıflara uygulanır.

Baskı, korku etkisinde medya kuruluşları, iki seçenekle karşı karşıya kalır. Yanıma hizalan yahut akıllı ol paşa paşa!

Akıllı olmak, gerçekleri görmemek, duymamak, bilmemektir.

Medya kuruluşları, gerçekleri görmezliğe, duymazlığa, bilmezliğe gelirse toplumun gerçeklerden haberi olmaz.

İşinden atılana, işsize, fakire yardım edilmesi gerekir. Toplum, yetişkin insanların anasıdır. Doğal afetler ile işsizlik, fakirlik benzerlik gösterir. Hepsi sıkıntı, üzüntü demektir.

İşlerini kaybedenler, işsizler, fakirler iş, yardım istiyorlar. Kamuoyuna durumlarını anlatmak için açlık grevi yapıyorlar.

Açlık grevlerini, işten atılmayı, işsizliği, fakirliği görmemek, duymamak sorumluluktan kaçmaktır. Herkesin taşın altına elini koyması gerekir.

Sessizlik, çaresizliğe, acıya ilgisiz olmaktır. İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmak, atasözünü hatırlamalıyız.

İşsizliği, fakirliği yenmek için lüks tüketimden kaçınmak gerekir. Altın, gümüş gibi takılar takmaktan da kaçınmalıyız. Tasarruf sonucu ya yatırım ya yardım yapılabilir.

Dini bilgi paylaşımda faydalı olur. Doğa bilgisi üretimde faydalı olur.

Maneviyat, maddiyat bir bütündür.

Share
407 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...