logo

ÜÇ MAYMUN

Üç maymun, duymadım, görmedim, bilmiyorum, demektir.

İnsan Hakları Heykeli, İnsan Hakları Bildirgesi’ni okuyan bir kadını tasvir ediyor. Kadın, dizlerinin üstündeki açık kitabı okuyor.

İşten atılma, işsizlik, fakirlik “medeni ölüm’e” terk edilmektir.

İşten atma, işsizlik, fakirlik toplumdaki adalet duygusunu yok eder. Adalet duygusunun yerini, hukuk kuralının yerini keyfilik, kuralsızlık, baskı alır.

Çaresiz bırakılmış insanlar olan toplumda istikrar bir hayaldir. Adalet mülkün temelidir, denir. Hukuki güvenlik ilkesi, devleti anlatır.

Baskıcılık, keyfilik, hukuksuzluk insanların hayatını zorlaştırır, kısaltır.

Aristo mantığına göre, bir yasa ya vardır ya yoktur. Bir yasa hem var hem yok olamaz. Yasa varsa uymak gerekir.

Kanunlar herkese eşit uygulanır. Kanunlar herkese eşit uygulanmazsa orada güçlülerin hukuku vardır. Kanunlar sadece zayıflara uygulanır.

Baskı, korku etkisinde medya kuruluşları, iki seçenekle karşı karşıya kalır. Yanıma hizalan yahut akıllı ol paşa paşa!

Akıllı olmak, gerçekleri görmemek, duymamak, bilmemektir.

Medya kuruluşları, gerçekleri görmezliğe, duymazlığa, bilmezliğe gelirse toplumun gerçeklerden haberi olmaz.

İşinden atılana, işsize, fakire yardım edilmesi gerekir. Toplum, yetişkin insanların anasıdır. Doğal afetler ile işsizlik, fakirlik benzerlik gösterir. Hepsi sıkıntı, üzüntü demektir.

İşlerini kaybedenler, işsizler, fakirler iş, yardım istiyorlar. Kamuoyuna durumlarını anlatmak için açlık grevi yapıyorlar.

Açlık grevlerini, işten atılmayı, işsizliği, fakirliği görmemek, duymamak sorumluluktan kaçmaktır. Herkesin taşın altına elini koyması gerekir.

Sessizlik, çaresizliğe, acıya ilgisiz olmaktır. İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmak, atasözünü hatırlamalıyız.

İşsizliği, fakirliği yenmek için lüks tüketimden kaçınmak gerekir. Altın, gümüş gibi takılar takmaktan da kaçınmalıyız. Tasarruf sonucu ya yatırım ya yardım yapılabilir.

Dini bilgi paylaşımda faydalı olur. Doğa bilgisi üretimde faydalı olur.

Maneviyat, maddiyat bir bütündür.

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?