logo

18 Eylül 2019

ÜÇ MAYMUN


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Üç maymun, duymadım, görmedim, bilmiyorum, demektir.

İnsan Hakları Heykeli, İnsan Hakları Bildirgesi’ni okuyan bir kadını tasvir ediyor. Kadın, dizlerinin üstündeki açık kitabı okuyor.

İşten atılma, işsizlik, fakirlik “medeni ölüm’e” terk edilmektir.

İşten atma, işsizlik, fakirlik toplumdaki adalet duygusunu yok eder. Adalet duygusunun yerini, hukuk kuralının yerini keyfilik, kuralsızlık, baskı alır.

Çaresiz bırakılmış insanlar olan toplumda istikrar bir hayaldir. Adalet mülkün temelidir, denir. Hukuki güvenlik ilkesi, devleti anlatır.

Baskıcılık, keyfilik, hukuksuzluk insanların hayatını zorlaştırır, kısaltır.

Aristo mantığına göre, bir yasa ya vardır ya yoktur. Bir yasa hem var hem yok olamaz. Yasa varsa uymak gerekir.

Kanunlar herkese eşit uygulanır. Kanunlar herkese eşit uygulanmazsa orada güçlülerin hukuku vardır. Kanunlar sadece zayıflara uygulanır.

Baskı, korku etkisinde medya kuruluşları, iki seçenekle karşı karşıya kalır. Yanıma hizalan yahut akıllı ol paşa paşa!

Akıllı olmak, gerçekleri görmemek, duymamak, bilmemektir.

Medya kuruluşları, gerçekleri görmezliğe, duymazlığa, bilmezliğe gelirse toplumun gerçeklerden haberi olmaz.

İşinden atılana, işsize, fakire yardım edilmesi gerekir. Toplum, yetişkin insanların anasıdır. Doğal afetler ile işsizlik, fakirlik benzerlik gösterir. Hepsi sıkıntı, üzüntü demektir.

İşlerini kaybedenler, işsizler, fakirler iş, yardım istiyorlar. Kamuoyuna durumlarını anlatmak için açlık grevi yapıyorlar.

Açlık grevlerini, işten atılmayı, işsizliği, fakirliği görmemek, duymamak sorumluluktan kaçmaktır. Herkesin taşın altına elini koyması gerekir.

Sessizlik, çaresizliğe, acıya ilgisiz olmaktır. İğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batırmak, atasözünü hatırlamalıyız.

İşsizliği, fakirliği yenmek için lüks tüketimden kaçınmak gerekir. Altın, gümüş gibi takılar takmaktan da kaçınmalıyız. Tasarruf sonucu ya yatırım ya yardım yapılabilir.

Dini bilgi paylaşımda faydalı olur. Doğa bilgisi üretimde faydalı olur.

Maneviyat, maddiyat bir bütündür.

Share
376 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...