logo

28 Mart 2017

UCUZ


Ucuz, fiyatı az olandır. Ucuz, mecazi olarak, az emekle elde edilendir. Ucuz alan pahalı alır, ucuz olan mal çabuk eskir, pahalıya alınmış olur, demektir. Ucuz atlatmak, kurtulmak, zor, tehlikeli durumdan az zararla sıyrılmaktır. Ucuz etin yahnisi yavan olur, ucuza mal olan şeylerin niteliksiz olduğunu anlatır. Ucuza çıkmak, yaptırılan bir şeyin az masrafla elde edilmesidir. Sözlükte ucuzun açıklamasıdır.
Ucuzun hem olumlu hem olumsuz anlamı var.
Nasrettin Hoca’nın bir eşeği varmış. Hoca, her gün eşeğin yemini azaltırmış. Bir gün eşek ölmüş. Hoca, ne güzel açlığa alışıyordu, demiş.
Allah, kimseyi açlıkla terbiye etmesin!
Günümüzde şemsiye, ayakkabı, elbise, ev aletleri kullan, at sloganı ile satılıyor. Ucuza alıp kullanıyoruz. Kaliteli bir malı alıp tamir ederek yıllarca kullanabiliriz. Ama ucuzluk rüzgarına kapılıyoruz.
Günümüzde ucuz işçilik emekçilere uygun görülüyor. İşçiler asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyorlar. Asgari ücret, bir kişinin geçimini sağlayacak miktarda hesaplanıyor.
İnsan, toplumun parçasıdır. İnsan, mesleği, işi ile toplumda değer kazanır. Yaşama hakkı, çalışmak hakkı, hayatını devam ettirmek hakkı, yarına kalmak hakkı, hayat ağacını devam ettirmek hakkı, evlenmek hakkı, çocuk sahibi olmak hakkı her insanın hakkıdır.
Asgari ücretliye sadece yaşama, çalışma hakkı veriliyor. Hayat ağacını devam ettirmek, evlenmek, çocuk sahibi olmak hakkı verilmiyor.
Ucuz işçilik, üreten emekçi için olumsuz bir durumdur. İşçi, işveren bütünü oluşturur. Üretim, tüketim bir bütündür. İşveren, tüketici ucuz işçilikten memnun oluyor. Asgari ücretli işçi memnun değil.
İşçi-işveren, üretici-tüketici herkesin mutlu olacağı ekonomik sistemi kurmalıyız. Asgari ücret, üç kişinin geçimini sağlayacak miktarda olmalıdır. İşçiye, evlenmek, bir çocuk sahibi olmak hakkı verilmelidir.
Devlet, iki çocuğa vergi indirimi veriyor. Ama yetersiz. İşçi, memur asgari ücreti farklıdır.
Bu olumsuzluklara rağmen ümidimi korumak istiyorum. Tüketici fiyatlarına göre, asgari ücret bire indirilmelidir. Memur, işçi ayrımına gerek yoktur.
İşçi, işveren her kişi bu vatanın, milletin, devletin hak sahibi üyesidir.

Share
260 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...