logo

08 Ağustos 2017

Ülkücülük, Manevi Kalkınma


Ülkücülük, idealizm, düşüncecilik, “varlığın birinci öğesinin düşünce olduğunu belirten öğretiye” denir. İdealizm, “var olan her şeyi düşünceye bağlayan, insan düşüncesinden bağımsız bir nesneler dünyasının var olmadığını” belirtir. İdealizme göre madde gerçek değil, hayaldir. Evrendeki her şey zihinseldir.
Materyalizm, maddecilik, “evrenin madde olduğunu ve bütün varlıkların maddeden türediğini öne süren” görüştür. Yalnızca haz veren yararlı şeyler erişilmeye değer sayılır.
Dini bilgide “Müşrik” kelimesinin anlamının, malının sadakasını vermeyen, mala-maddeye önem veren, maneviyata-yardımlaşmaya önem vermeyen anlamına geldiği belirtilir. Dini bilgide maddecilik eleştirilir.
Düalizm, ikicilik, “birbirinden ayrı, birbirinden bağımsız, birbirine geri götürülemeyen, birbirinin karşısında ya da yanında olan iki ilkenin varlığını kabul eden” görüştür. İkicilik, madde ve zihin olmak üzere varlığın çift olduğunu belirtir.
Fransız düşünür Descartes, evrendeki bütün gerçekleri, birbirine indirgenemeyen ruh ve madde ikiliğinde toplar. Ruh ve madde bir bütündür. Descartes, dini bilgi ile Allah’a ulaşırız. Dünya bilgisi ile de Allah’a ulaşırız, demiştir. Dini bilgi ile dünya bilgisini eşit kabul etmiştir.
Alman düşünür Hegel de düalisttir. Ruh, idealizm, düşüncecilik, ülkücülük- madde, materyalizm, maddecilik bir bütündür, demiştir. Bilgi bütünlüğünü belirtmiştir.
Teizm, tektanrıcılık anlamına gelir. Teizm, var olan her şeyin Tanrı tarafından yaratıldığını belirtir.
Yunus Emre, “Elif okuduk ötürü / Pazar eyledik götürü / Yaratılanı severiz / Yaratandan ötürü.” demiştir. Yaratan ve yaratılan bilgisi bir bütündür. Yunus Emre düalizmi anlatan şiir yazmıştır. Bilgi bütünlüğünü anlatmıştır.
Dini bilgi-dünya bilgisi bir bütündür. Dini bilgi ve dünya bilgisini Allah yaratmıştır.
Düalizm, ikicilik, toplumda uzlaşmayı getirmiştir. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür, olmasını getirmiştir. Buluşlar, keşifler artmıştır.
Ülkücülük ve manevi kalkınma sloganı bütünün parçasını alıp yüceltmek, soyutlamaktır. Çatışma, kutuplaşma yapmaktır.
Türkeş, ülkücü, ülkücülük diyerek, Hegel’in bilgi bütünlüğünün idealizm parçasını alıp yüceltmiş, soyutlamıştır. Çatışma, kutuplaşma ortamı oluşmuştur.
Erbakan, manevi kalkınma diyerek, Hegel’in bilgi bütünlüğünün idealizm parçasını alıp yüceltmiş, soyutlamıştır. Çatışma, kutuplaşma ortamı oluşmuştur.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bilgi türlerinin bakış açıları ile dünyaya bakmak gerekir.
Bilgi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir. Dini bilgiyi inanarak öğreniriz. Bebekler, annesinin memesini emmeyi, doğuştan öğrenirler. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi dünya bilgisidir. Dünya bilgisi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Laiklik, din ve devlet-dünya işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet-dünya bilgisi bütünlüğüdür. Uzlaşma, barış demektir.
Düalizme, bilgi bütünlüğüne uymayan, çatışma, kutuplaşma yapan ülkücülük ve manevi kalkınma sloganlarının anlamını herkese anlatalım.

Share
239 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...