logo

08 Ağustos 2017

Ülkücülük, Manevi Kalkınma


Ülkücülük, idealizm, düşüncecilik, “varlığın birinci öğesinin düşünce olduğunu belirten öğretiye” denir. İdealizm, “var olan her şeyi düşünceye bağlayan, insan düşüncesinden bağımsız bir nesneler dünyasının var olmadığını” belirtir. İdealizme göre madde gerçek değil, hayaldir. Evrendeki her şey zihinseldir.
Materyalizm, maddecilik, “evrenin madde olduğunu ve bütün varlıkların maddeden türediğini öne süren” görüştür. Yalnızca haz veren yararlı şeyler erişilmeye değer sayılır.
Dini bilgide “Müşrik” kelimesinin anlamının, malının sadakasını vermeyen, mala-maddeye önem veren, maneviyata-yardımlaşmaya önem vermeyen anlamına geldiği belirtilir. Dini bilgide maddecilik eleştirilir.
Düalizm, ikicilik, “birbirinden ayrı, birbirinden bağımsız, birbirine geri götürülemeyen, birbirinin karşısında ya da yanında olan iki ilkenin varlığını kabul eden” görüştür. İkicilik, madde ve zihin olmak üzere varlığın çift olduğunu belirtir.
Fransız düşünür Descartes, evrendeki bütün gerçekleri, birbirine indirgenemeyen ruh ve madde ikiliğinde toplar. Ruh ve madde bir bütündür. Descartes, dini bilgi ile Allah’a ulaşırız. Dünya bilgisi ile de Allah’a ulaşırız, demiştir. Dini bilgi ile dünya bilgisini eşit kabul etmiştir.
Alman düşünür Hegel de düalisttir. Ruh, idealizm, düşüncecilik, ülkücülük- madde, materyalizm, maddecilik bir bütündür, demiştir. Bilgi bütünlüğünü belirtmiştir.
Teizm, tektanrıcılık anlamına gelir. Teizm, var olan her şeyin Tanrı tarafından yaratıldığını belirtir.
Yunus Emre, “Elif okuduk ötürü / Pazar eyledik götürü / Yaratılanı severiz / Yaratandan ötürü.” demiştir. Yaratan ve yaratılan bilgisi bir bütündür. Yunus Emre düalizmi anlatan şiir yazmıştır. Bilgi bütünlüğünü anlatmıştır.
Dini bilgi-dünya bilgisi bir bütündür. Dini bilgi ve dünya bilgisini Allah yaratmıştır.
Düalizm, ikicilik, toplumda uzlaşmayı getirmiştir. Bilgi türlerinin eşit, kardeş, özgür, olmasını getirmiştir. Buluşlar, keşifler artmıştır.
Ülkücülük ve manevi kalkınma sloganı bütünün parçasını alıp yüceltmek, soyutlamaktır. Çatışma, kutuplaşma yapmaktır.
Türkeş, ülkücü, ülkücülük diyerek, Hegel’in bilgi bütünlüğünün idealizm parçasını alıp yüceltmiş, soyutlamıştır. Çatışma, kutuplaşma ortamı oluşmuştur.
Erbakan, manevi kalkınma diyerek, Hegel’in bilgi bütünlüğünün idealizm parçasını alıp yüceltmiş, soyutlamıştır. Çatışma, kutuplaşma ortamı oluşmuştur.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir. Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Bütün bilgi türlerinin bakış açıları ile dünyaya bakmak gerekir.
Bilgi, doğuştan, inanarak, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir. Dini bilgiyi inanarak öğreniriz. Bebekler, annesinin memesini emmeyi, doğuştan öğrenirler. Günlük bilgi, teknik bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi dünya bilgisidir. Dünya bilgisi, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak öğrenilir.
Laiklik, din ve devlet-dünya işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet-dünya bilgisi bütünlüğüdür. Uzlaşma, barış demektir.
Düalizme, bilgi bütünlüğüne uymayan, çatışma, kutuplaşma yapan ülkücülük ve manevi kalkınma sloganlarının anlamını herkese anlatalım.

Share
182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...