logo

Umutlanmak

Değerli Okuyucular,

Kadirşinas  Dostlar.

Yazımın başlığını okuduğunuzda, ilk aklınıza düşen algıyı, düşüncenizi gerçekten duymak, öğrenmek isterdim.

Muhakkak her birimizde farklı bir takım fikirler oluşacaktır. Bir halk deyişinde ifade edildiği gibi “Dervişin fikri neyse, zikri de o dur” ifadesi gibi net bir çizgide değildir. Her kişi kendi dertleri, beklentileri ile mütenasip bir duygu, düşünce seline kapılacaktır.

Bugünlerde kanaatimce, kahir ekseriyet gelecek kaygısından bunalmış halde, ekonomik olarak enflasyon canavarından nasıl kurtulacağımızın umudunu arıyordur. Daha da yoksullaşmaktan, fakirleşmekten nasıl kurtulacağını düşünüyordur.

Geçtiğimiz dönem ‘Verin yetkiyi, görün etkiyi’ mottosu ile seçim kazanan, hükümet kuran irade Anayasa değişikliğini de başardı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişi de sağladı. Parlamentonun yasama yetkisi daraldı. Kanun hükmünde kararname ve uygulamalarla adeta monarşik bir yönetim tarzı devreye girdi. Devletin tüm imkanları kullanılarak, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partili Cumhurbaşkanı tarafından millet bir kez daha  aldatılmıştır. Parçalı muhalefetin stratejik hataları sonucu iktidar bloğu, cumhur ittifakı 2023 genel seçimlerini ikinci kez kazandı.

Seçimlerin üzerinden dört ay geçti. Ağır şartlar altında yaşamaya çalışan emekliler, asgari ücretle çalışmak zorunda kalan halk bunaldı. Yüksek öğretim gençliği mevcut barınma ve iaşe problemlerini çözemiyor. Kırsaldaki çiftçi, köylü perişan durumda. Halkın çoğunluğu yoksulluk sınırının altında gelirle yaşamak zorunda kaldı.

Orta direk, enflasyon canavarına yenilmiş durumda fakirleşiyor. Bir de buna yıl içinde yaşadığımız deprem gerçeğinin faturası yaklaşık 100-110 milyar eklendi.  10 milyondan fazla Suriyeli ve diğer ülkelerin kaçkınlarının idari ve mali yükü de milletin vergileri ile karşılanınca endişe büyüdü.

Hükümet bütçesi delik deşik, yama tutmuyor. Cari açık kapatılamıyor. Maliye kasası bom boş, tam takır. İsraf ve verimsiz yatırımlar önlenemiyor. Hükümetin genelgesine rağmen tasarruf tedbirlerine uyulmuyor.

En borçlu belediyelerden biri olan Bursa büyükşehir belediyesi bile, yerel seçim propaganda yatırımı olarak 1090 mahalle muhtarını Antalya’ya tatile götürecekmiş. Millet çocuklarını aç bilaç okula gönderiyormuş, Emekli ev kirasını ödeyemiyormuş kimin umurunda.

Muktedir bakanımız, eli etkin varsıl insanlarımız kanun nizam tanımadan kaçak fabrika, bina yapıyormuş kimin umurunda. Hukuk sistemi ağır çalışıyor, adalet yerini bulmuyor. Vatandaş kendi adaletini sokakta vuruşarak ödetiyor. Şifa dağıtan doktorlarımız görevi başında saldırıya uğruyor. Saldıran serbest, cezasız kalıyor. Yaşama arzumuz törpülenerek örseleniyor kimin umurunda.

İktidarı sorgulaması, uyarması, çözüm önerileriyle alternatif olması gereken muhalefet, darmadağın. Kendi koltuğuna yapışmış memleket millet derdinden ziyade, şahsi ikballerini sağlama alma peşinde koşuyor. Milletin güveni ve heyecanı hiç edilmiş durumda.

Sorarım size, bu tablodan memnun olan, geleceğini hayal eden var mıdır? Ne olacak? Nasıl olacak? Bu darboğazdan nasıl çıkacağız? Herkes şapkasını çıkarsın, önüne koysun, biraz kafa yorsun sorgulasın isterim.

Her şeye rağmen şuna inanıyorum. Bu ülke, bu millet hiç hak etmemesine rağmen,  muhteşem bir coğrafyada bulunuyor. Müthiş güçlü potansiyeli olan bir ülke. İyi bir planlama, bilimsel değerlendirmeler ve liyakatli bir yönetim önderliğinde her problemini çözebilir. Örnek bir ülke olabilir.

Beş ay sonra yapılacak yerel idareler seçimleri milletin önünde yeni bir fırsattır.  UMUTLARIMIZI canlandırmak, UMUTLANMAK için son eşiktir. Genel bir seçim değildir. Yaşadığımız bölgeye has bir seçimdir. Liyakatli olan, dürüst, samimi, iyi yetişmiş olan adayı tercih etmeliyiz.

Haydi hep birlikte tekrar nerede yanlış yaptık, yapıyoruz diyerek sorgulama yapalım. Bir olalım, biz olalım, beraber olalım. Umutla yerel seçimlere hazırlanalım. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında yine, yeniden şahlanalım isterim.

UMUTLANALIM,  UMUTLANALIM,  UMUTLANALIM…

Gününüz neşeli bereketli geçsin.

Sağlıcakla kalın. Huzurlu olun

Share
144 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?