logo

02 Temmuz 2020

UMUTLU VE MUTLU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Bir şey yeterince tanınmıyorsa ve tanımak için çaba harcanmıyorsa, onu alay konusu yapmak, en kolayı olur. İnsan, mizah ile kendini yenileme arayışına girer. İnsan, gülerek değişime yönelir. Toplumda, insan ilişkilerini, siyaseti, sorunları anlatmak için: Düşünürler, çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler, gerçek yaşamda, bire bir karşılığı olmayan soyut kavramlardır. “Ben her şeyi bilirim” anlayışı, cehaleti belirtmek için kullanılır. “Öğrenilmiş çaresizlik” ibaresi, toplumdaki yasakları belirtmek için kullanılır. Soyut kavramları kullanmak, kısa anlatım sağlar. “Bu, şu, o” işaret zamirleri, kısa anlatım sağlar. İsmin yerine kullanılır. “Bu, şu, o” işaret sıfatları, isimle beraber kullanılır.

Olgu, sebep-sonuç bildirir. Olgu, ölçü bildiren kelimelerle yapılan anlatımdır. Sebep-sonuç düşünmek, ölçü bildiren kelimeler kullanmak, davranışımıza sınır çizmemizi kolaylaştırır. toplumda insan, kurallara göre oluşturulan sınırlar içinde, özgür olur.

Savaşın antitezi, barış ve ticarettir. Müzik, insanları, toplumları yakınlaştırır. Spor karşılaşmaları, insanları, toplumları yakınlaştırır. İnsanlar, tarafların karşılıklı haklarını, çıkarlarını: Gerçekçi düşünüp davranışa dönüştürdükleri zaman, uzlaşırlar. Dünya kuralı olan zorunluluk ve karşılaşma, insanlar, toplumlar arasında, uzlaşma sağlar.

Toplum hayatı, bireylerin beraber yaptığı bir mücadeledir. Varoluşçuluğa göre, herkes, her şeyden sorumlu olur. Dünya, absürt-karmakarışık- olur. Dünya bilgisi ile dünya sorunlarına, çözüm bulunur. Dünya bilgisi ile oluşturulan kurallara göre, hareket edilir. Dini bilgi ile ibadet edilir.

İnsan, kendisi ile yüzleşerek değişime yönelir. İnsan, toplumsal sistem ile yüzleşerek, değişim önerir. Sorunlar, sorunlarla yüzleşerek, çözümlenir. Yüzleşmek, özeleştiri ve eleştiri ile olur. Özeleştiride, kişi kendisini eleştirir. Eleştiride, kişi toplumsal sistemi eleştirir.

Sendikalar her ay, açlık sınırı ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıklıyor. Çalışanlar için asgari ücret, emekliler için asgari ücret, altı ayda bir, belirlenir. Günümüzde, vatandaşlık temel geliri, konuşulmaya başlandı. Sosyal demokraside, sigorta sistemi ile muhtaç vatandaşlara, zorunlu giderlerini karşılayacak yardım, yapılır. Sigorta sistemi, devlet bütçesinden, desteklenir. Ailelere, aile sigortası ile yardım edilir. Tek başına yaşayanlara, bireysel sigorta ile yardım yapılır. Sosyal demokraside bireylerin, özgür düşünüp, düşüncesini ifade edeceği, belirtilir.

Demokrasi, yöneticilerin: Görevli, sorumlu oldukları ve hesap verdikleri, bir sistemdir. Demokraside, sistemin kurallarına göre, hareket edilir. Anayasa, demokrasinin kurallarını, belirtir.

İnsan, iyimser düşünerek, umutlu olmaya çalışır. İnsan, gönüllü olarak, iyimser düşünüp, umutlu olmaya çalışır. İnsanları zorla iyimser olmaya yöneltmek, insanlarda tepki oluşturur. Zorla güzellik olmaz, denir.

Çalışmak, hareket, davranış olur. Çalışmak, nesnel, maddi özellik taşır. Düşünmek, düşünce, manevi, maneviyat özelliği taşır. İnsan, düşünce-davranış bütünlüğü içinde yaşar. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, umutlu ve mutlu olur. İnsan, maneviyat ve maddiyat kanatları ile uçan kuşa benzetilir.

Share
8966 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...