logo

UMUTLU VE MUTLU

Bir şey yeterince tanınmıyorsa ve tanımak için çaba harcanmıyorsa, onu alay konusu yapmak, en kolayı olur. İnsan, mizah ile kendini yenileme arayışına girer. İnsan, gülerek değişime yönelir. Toplumda, insan ilişkilerini, siyaseti, sorunları anlatmak için: Düşünürler, çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler, gerçek yaşamda, bire bir karşılığı olmayan soyut kavramlardır. “Ben her şeyi bilirim” anlayışı, cehaleti belirtmek için kullanılır. “Öğrenilmiş çaresizlik” ibaresi, toplumdaki yasakları belirtmek için kullanılır. Soyut kavramları kullanmak, kısa anlatım sağlar. “Bu, şu, o” işaret zamirleri, kısa anlatım sağlar. İsmin yerine kullanılır. “Bu, şu, o” işaret sıfatları, isimle beraber kullanılır.

Olgu, sebep-sonuç bildirir. Olgu, ölçü bildiren kelimelerle yapılan anlatımdır. Sebep-sonuç düşünmek, ölçü bildiren kelimeler kullanmak, davranışımıza sınır çizmemizi kolaylaştırır. toplumda insan, kurallara göre oluşturulan sınırlar içinde, özgür olur.

Savaşın antitezi, barış ve ticarettir. Müzik, insanları, toplumları yakınlaştırır. Spor karşılaşmaları, insanları, toplumları yakınlaştırır. İnsanlar, tarafların karşılıklı haklarını, çıkarlarını: Gerçekçi düşünüp davranışa dönüştürdükleri zaman, uzlaşırlar. Dünya kuralı olan zorunluluk ve karşılaşma, insanlar, toplumlar arasında, uzlaşma sağlar.

Toplum hayatı, bireylerin beraber yaptığı bir mücadeledir. Varoluşçuluğa göre, herkes, her şeyden sorumlu olur. Dünya, absürt-karmakarışık- olur. Dünya bilgisi ile dünya sorunlarına, çözüm bulunur. Dünya bilgisi ile oluşturulan kurallara göre, hareket edilir. Dini bilgi ile ibadet edilir.

İnsan, kendisi ile yüzleşerek değişime yönelir. İnsan, toplumsal sistem ile yüzleşerek, değişim önerir. Sorunlar, sorunlarla yüzleşerek, çözümlenir. Yüzleşmek, özeleştiri ve eleştiri ile olur. Özeleştiride, kişi kendisini eleştirir. Eleştiride, kişi toplumsal sistemi eleştirir.

Sendikalar her ay, açlık sınırı ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıklıyor. Çalışanlar için asgari ücret, emekliler için asgari ücret, altı ayda bir, belirlenir. Günümüzde, vatandaşlık temel geliri, konuşulmaya başlandı. Sosyal demokraside, sigorta sistemi ile muhtaç vatandaşlara, zorunlu giderlerini karşılayacak yardım, yapılır. Sigorta sistemi, devlet bütçesinden, desteklenir. Ailelere, aile sigortası ile yardım edilir. Tek başına yaşayanlara, bireysel sigorta ile yardım yapılır. Sosyal demokraside bireylerin, özgür düşünüp, düşüncesini ifade edeceği, belirtilir.

Demokrasi, yöneticilerin: Görevli, sorumlu oldukları ve hesap verdikleri, bir sistemdir. Demokraside, sistemin kurallarına göre, hareket edilir. Anayasa, demokrasinin kurallarını, belirtir.

İnsan, iyimser düşünerek, umutlu olmaya çalışır. İnsan, gönüllü olarak, iyimser düşünüp, umutlu olmaya çalışır. İnsanları zorla iyimser olmaya yöneltmek, insanlarda tepki oluşturur. Zorla güzellik olmaz, denir.

Çalışmak, hareket, davranış olur. Çalışmak, nesnel, maddi özellik taşır. Düşünmek, düşünce, manevi, maneviyat özelliği taşır. İnsan, düşünce-davranış bütünlüğü içinde yaşar. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, umutlu ve mutlu olur. İnsan, maneviyat ve maddiyat kanatları ile uçan kuşa benzetilir.

Share
8758 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?