logo

02 Temmuz 2020

UMUTLU VE MUTLU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Bir şey yeterince tanınmıyorsa ve tanımak için çaba harcanmıyorsa, onu alay konusu yapmak, en kolayı olur. İnsan, mizah ile kendini yenileme arayışına girer. İnsan, gülerek değişime yönelir. Toplumda, insan ilişkilerini, siyaseti, sorunları anlatmak için: Düşünürler, çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler, gerçek yaşamda, bire bir karşılığı olmayan soyut kavramlardır. “Ben her şeyi bilirim” anlayışı, cehaleti belirtmek için kullanılır. “Öğrenilmiş çaresizlik” ibaresi, toplumdaki yasakları belirtmek için kullanılır. Soyut kavramları kullanmak, kısa anlatım sağlar. “Bu, şu, o” işaret zamirleri, kısa anlatım sağlar. İsmin yerine kullanılır. “Bu, şu, o” işaret sıfatları, isimle beraber kullanılır.

Olgu, sebep-sonuç bildirir. Olgu, ölçü bildiren kelimelerle yapılan anlatımdır. Sebep-sonuç düşünmek, ölçü bildiren kelimeler kullanmak, davranışımıza sınır çizmemizi kolaylaştırır. toplumda insan, kurallara göre oluşturulan sınırlar içinde, özgür olur.

Savaşın antitezi, barış ve ticarettir. Müzik, insanları, toplumları yakınlaştırır. Spor karşılaşmaları, insanları, toplumları yakınlaştırır. İnsanlar, tarafların karşılıklı haklarını, çıkarlarını: Gerçekçi düşünüp davranışa dönüştürdükleri zaman, uzlaşırlar. Dünya kuralı olan zorunluluk ve karşılaşma, insanlar, toplumlar arasında, uzlaşma sağlar.

Toplum hayatı, bireylerin beraber yaptığı bir mücadeledir. Varoluşçuluğa göre, herkes, her şeyden sorumlu olur. Dünya, absürt-karmakarışık- olur. Dünya bilgisi ile dünya sorunlarına, çözüm bulunur. Dünya bilgisi ile oluşturulan kurallara göre, hareket edilir. Dini bilgi ile ibadet edilir.

İnsan, kendisi ile yüzleşerek değişime yönelir. İnsan, toplumsal sistem ile yüzleşerek, değişim önerir. Sorunlar, sorunlarla yüzleşerek, çözümlenir. Yüzleşmek, özeleştiri ve eleştiri ile olur. Özeleştiride, kişi kendisini eleştirir. Eleştiride, kişi toplumsal sistemi eleştirir.

Sendikalar her ay, açlık sınırı ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıklıyor. Çalışanlar için asgari ücret, emekliler için asgari ücret, altı ayda bir, belirlenir. Günümüzde, vatandaşlık temel geliri, konuşulmaya başlandı. Sosyal demokraside, sigorta sistemi ile muhtaç vatandaşlara, zorunlu giderlerini karşılayacak yardım, yapılır. Sigorta sistemi, devlet bütçesinden, desteklenir. Ailelere, aile sigortası ile yardım edilir. Tek başına yaşayanlara, bireysel sigorta ile yardım yapılır. Sosyal demokraside bireylerin, özgür düşünüp, düşüncesini ifade edeceği, belirtilir.

Demokrasi, yöneticilerin: Görevli, sorumlu oldukları ve hesap verdikleri, bir sistemdir. Demokraside, sistemin kurallarına göre, hareket edilir. Anayasa, demokrasinin kurallarını, belirtir.

İnsan, iyimser düşünerek, umutlu olmaya çalışır. İnsan, gönüllü olarak, iyimser düşünüp, umutlu olmaya çalışır. İnsanları zorla iyimser olmaya yöneltmek, insanlarda tepki oluşturur. Zorla güzellik olmaz, denir.

Çalışmak, hareket, davranış olur. Çalışmak, nesnel, maddi özellik taşır. Düşünmek, düşünce, manevi, maneviyat özelliği taşır. İnsan, düşünce-davranış bütünlüğü içinde yaşar. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, umutlu ve mutlu olur. İnsan, maneviyat ve maddiyat kanatları ile uçan kuşa benzetilir.

Share
9001 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...
 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...