logo

02 Temmuz 2020

UMUTLU VE MUTLU


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Bir şey yeterince tanınmıyorsa ve tanımak için çaba harcanmıyorsa, onu alay konusu yapmak, en kolayı olur. İnsan, mizah ile kendini yenileme arayışına girer. İnsan, gülerek değişime yönelir. Toplumda, insan ilişkilerini, siyaseti, sorunları anlatmak için: Düşünürler, çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler, gerçek yaşamda, bire bir karşılığı olmayan soyut kavramlardır. “Ben her şeyi bilirim” anlayışı, cehaleti belirtmek için kullanılır. “Öğrenilmiş çaresizlik” ibaresi, toplumdaki yasakları belirtmek için kullanılır. Soyut kavramları kullanmak, kısa anlatım sağlar. “Bu, şu, o” işaret zamirleri, kısa anlatım sağlar. İsmin yerine kullanılır. “Bu, şu, o” işaret sıfatları, isimle beraber kullanılır.

Olgu, sebep-sonuç bildirir. Olgu, ölçü bildiren kelimelerle yapılan anlatımdır. Sebep-sonuç düşünmek, ölçü bildiren kelimeler kullanmak, davranışımıza sınır çizmemizi kolaylaştırır. toplumda insan, kurallara göre oluşturulan sınırlar içinde, özgür olur.

Savaşın antitezi, barış ve ticarettir. Müzik, insanları, toplumları yakınlaştırır. Spor karşılaşmaları, insanları, toplumları yakınlaştırır. İnsanlar, tarafların karşılıklı haklarını, çıkarlarını: Gerçekçi düşünüp davranışa dönüştürdükleri zaman, uzlaşırlar. Dünya kuralı olan zorunluluk ve karşılaşma, insanlar, toplumlar arasında, uzlaşma sağlar.

Toplum hayatı, bireylerin beraber yaptığı bir mücadeledir. Varoluşçuluğa göre, herkes, her şeyden sorumlu olur. Dünya, absürt-karmakarışık- olur. Dünya bilgisi ile dünya sorunlarına, çözüm bulunur. Dünya bilgisi ile oluşturulan kurallara göre, hareket edilir. Dini bilgi ile ibadet edilir.

İnsan, kendisi ile yüzleşerek değişime yönelir. İnsan, toplumsal sistem ile yüzleşerek, değişim önerir. Sorunlar, sorunlarla yüzleşerek, çözümlenir. Yüzleşmek, özeleştiri ve eleştiri ile olur. Özeleştiride, kişi kendisini eleştirir. Eleştiride, kişi toplumsal sistemi eleştirir.

Sendikalar her ay, açlık sınırı ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıklıyor. Çalışanlar için asgari ücret, emekliler için asgari ücret, altı ayda bir, belirlenir. Günümüzde, vatandaşlık temel geliri, konuşulmaya başlandı. Sosyal demokraside, sigorta sistemi ile muhtaç vatandaşlara, zorunlu giderlerini karşılayacak yardım, yapılır. Sigorta sistemi, devlet bütçesinden, desteklenir. Ailelere, aile sigortası ile yardım edilir. Tek başına yaşayanlara, bireysel sigorta ile yardım yapılır. Sosyal demokraside bireylerin, özgür düşünüp, düşüncesini ifade edeceği, belirtilir.

Demokrasi, yöneticilerin: Görevli, sorumlu oldukları ve hesap verdikleri, bir sistemdir. Demokraside, sistemin kurallarına göre, hareket edilir. Anayasa, demokrasinin kurallarını, belirtir.

İnsan, iyimser düşünerek, umutlu olmaya çalışır. İnsan, gönüllü olarak, iyimser düşünüp, umutlu olmaya çalışır. İnsanları zorla iyimser olmaya yöneltmek, insanlarda tepki oluşturur. Zorla güzellik olmaz, denir.

Çalışmak, hareket, davranış olur. Çalışmak, nesnel, maddi özellik taşır. Düşünmek, düşünce, manevi, maneviyat özelliği taşır. İnsan, düşünce-davranış bütünlüğü içinde yaşar. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde, umutlu ve mutlu olur. İnsan, maneviyat ve maddiyat kanatları ile uçan kuşa benzetilir.

Share
9053 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...