logo

Unutturmayacağız

Değerli okuyucular

Saygıdeğer dostlar.

2023 Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında, hem ziyaret, hem ticaret için uzak bir ülkedeydim. Amerika’da Newjersey eyaletinde idim. 2023 Genel seçimlerinin ardından denk gelmişti de bütün dünyanın önem verdiği, Dünyayı yönetenleri değerlendirme, izleme şansım olmuştu.

Ama, taAa uzaklarda rastladığım bir tanıtım levhası beni çok etkilemişti. Ulu Önder, büyük şahsiyet Gazi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün adı, Vatandaşlarımızın yoğun olduğu Paterson isimli kasabada bir park’a verilmişti.

Biz onu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü unuturken, unuttururken elin oğlu Amerikalı yerel idareciler, bir vefalı sponsorluk hizmetini taçlandırıyorlar. Büyük komutan, devlet adamı, Başkomutan M.Kemal ATATÜRK adının yaşatılmasına izin vermişler.

Bizim milletimizin bir kısım zır cahil tayfası, onu bizden uzaklaştırmak, unutturmak istiyor. Hatta vatan haini olduğu safsatasına inanan ciddi bir güruh var. Büyük devlet adamı M.Kemal ATATÜRK’ün medeni, muasır devletler arasına girmek idealini hafife alanlar oldular. Din düşmanı olarak tanıtmak istediler. Oysa, ATATÜRK cami minberinden hutbe okuyacak kadar salih bir iman sahibiydi. Din ve Devlet işlerini ayırmak gerektiğine, bilim ışığında yönetim ve siyaset yapmanın  doğru olduğuna inanıyordu.

Cumhuriyetin ilanından sonraki yıllarda 14 kez Bursa ziyaretinde bulunduğunu akademik çalışmalarda okudum. Bu ziyaretler çoğunlukla İstanbul – Yalova ve Mudanya üzerinden deniz yolu ile yapılmış. Ankara-Eskişehir’den karayolu ile yaptığı ziyaretlerden üçünde ilçemiz – Aksu köyünde mola verir, dinlenirmiş.

İlk seferde İnegöl ilçesindeki moladan sonra şoförüne durmaksızın Bursa’ya varılmasını söylemiş. Fakat o zamanki eski Ankara yolu Aksu’dan geçiyor. ATATÜRK’ün köyden geçeceğinden  Köy okulu Öğretmeni haber alıyor. Öğrencilerini Okul önünde sevgi gösterisi için yola çıkarıyor. Cumhurbaşkanı ATATÜRK çocukları görünce şoförüne aracı durdurmasını emrediyor. Paşam talimatınız diyen yaverine, “onlar bizim geleceğimiz çocuklarımız” diyerek, sevgi gösterisine cevaben araçtan iniyor, onlarla konuşuyor.

“Beni sevmek, fikirlerimi yaşatmaktır” veya “Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır” veciz sözlerine uygun şeyler anlatıyor.

Bir sonraki Bursa ziyaretinde de molanın Eskişehir’den sonra İnegöl yerine Aksu köyünde verilmesini istiyor. Çünkü, oldukça kalabalık ve hareketli olan Aksu köyümüz hoşuna gidiyor. Köy meydanındaki halkın coşkulu karşılaması kendisini mutlu ediyor.  Kısa bir karşılamadan sonrada Köy kahvesinin karşısındaki Uluçınar ağacının, çeşmenin  yanındaki yükseklikten kalabalık topluluğa hitap ediyor. Orada benim ve bütün bölgenin mukimlerinin gördüğü bir bilgi tabelası vardı. Maalesef bunu belgeleyen, tarihleyen oradaki mevcut tabela kaldırılmış, yok edilmiş. Umarım ilgili bir kurum bu nişaneyi bir gün yerine iade eder.

Aksu köyümüzün okuyan, araştıran bir değerli büyüğü, Hüseyin Öztürk bey abimizde, ATATÜRK’ün ziyaretlerinde Aksu köyümüzün Protokolün karşılama noktası olduğunu okuduğunu ifade etti. Yeteri kadar yakın tarihin incelenmediğini, ziyaret sayısının farklı olmasını yadırgadığını söyledi.

ATATÜRK’ün Üreten köylüyü takdir ettiği büstü Aksu köyüne gelenleri girişte karşılamaktadır.

Bilvesile Cumhuriyetimizin kurucusu,Ulu Önder, Devlet adamı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85 inci yılında bir kez daha rahmetle, minnetle,saygıyla anıyoruz. Söz veriyoruz.  UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

Gününüz neşeli huzurlu geçsin.

Sağlıcakla kalın.  Mutlu olun.

Share
67 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?