logo

11 Kasım 2020

UNUTULMAMALI UNUTULMASIN


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucular,

     Kadirşinas dostlar;

     Zaman hızla akıp gidiyor. İnsanoğlunun geriye dönüp bakması, ibret alması gerekiyor. Ders çıkarmayıp, öğrenmiyenler hüsrandadırlar. 

Çünkü geçmişimiz herbirimize bir şeyler öğreterek bizi bugünlere getirdi. Bugün içinde bulunduğumuz her ahval ve şerait öğrenerek uyguladıklarımız, yapabildiklerimizdir. Başarı, memnuniyet veya mutluluk sonuçtur.   

       Buradan tarihe bakarak ülkemizin geldiği veya gelebildiği noktayı değerlendirmek istiyorum.  Dikkatlerinizi bir noktaya odaklayarak bir okuma yapacağım. 

       23 Nisan 2020 de Meclisimizin kuruluşunun 100. Yılını, 30 Ağustos 2020 de Zafer Bayramının 98. Yılını ve yaklaşık iki hafta  önce 29 Ekim 2020 de Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 97. kuruluş yılını çoşkuyla, hararetle ( Pendemi sebebiyle kısıtlı olarak) kutluladık.

        Aziz Milletimizin 2500 yıllık bilinen tarihsel geçmişindeki son dönüm noktalasını hazırlayan, Devletimizin  kuruluşunu başarıyla sonuçlandıran ekibin LİDERİ, ÖNDERİ,  ordumuzun BAŞKOMUTANI  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ünde bu yıl, bu hafta 10 Kasım’da da aramızdan ayrılışının 82.kez üzüntüsünü yaşayacağız. Yasını  tutacağız.            

       Büyük komutan, unutulmaz devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 58 yaşında iken,  genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılışına rağmen, ülkemizde başardıkları ile ayaktayız. Bize bıraktığı ufuk, görev ve vizyonunu devam ettirmek zorundayız. Bakınız kendisine ait olduğunu bildiğimiz sözleri ile bize neler diyor. Ne öğütlerde bulunuyor. 

-Türk milleti çalışkandır, zekidir. 

-Ben sporcunun ahlaklısını severim. 

-Beni sevmek, fikirlerimi yaşatmakla olur. 

-Yurtta sulh, Cihanda sulh başarılmalıdır. 

-Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır.

-Vatana ihanetin nedeni olmaz, er yada geç bedeli olur. 

-Bağımsızlık, ölmesini bilen toplumların hakkıdır. 

-Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. 

-Beni olağanüstü olarak görmeyiniz, Tek farkım bu millete ait olmaktır. 

-Doğuşumdaki tek olağanüstülük, bu millete ait olarak doğmuş olmamdır. 

gibi sözleri ile bugün hala geçerli olan fikriyatı ile bize Işık olarak yol gösteriyor. Kendisini  ve yol arkadaşlarını bir kez daha 10 Kasım’da rahmetle, minnetle ve şükranla anacağız/anıyoruz. 

      Ve söz vereceğiz.  Açtığın bu aydınlık yolda Cumhuriyetimize , bize bıraktığın emanetine sahip çıkacak, onu sonsuza kadar ilelebet yaşatacağız. 

        Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki hala yüce Önder ATATÜRK’ü  yeterince tanıyamadık, tanıtamadık. Hala aramızda onu İngiliz ajanı, mason, vatan haini, din düşmanı diye bilenler, öyle olduğunu sananlar var. İsmine,şahsına, eserlerine, emanetine saldıranlar düşman olanlar var. Hatırasına hıyanet edenler, eserlerini, büstlerini, fotoğraflarını yok etmeyi görev edinenler var. 

        Ancak birileri de taaa uzaklarda ona sahip çıkıyorlar. En azından ismini duyuruyorlar, sahip çıkıyorlar.  Bende şuan bulunduğum 8130 km mesafedeki, Amerika’nın Newjersey eyaleti, Paterson ilçesinden, 10 Kasım 2020 anısı olarak fotoğrafladım sizlerle paylaşıyorum. 

Ve 8130 km mesafe uzaktan, Paterson/NJ den sesleniyorum. 

      Atam rahat uyu. İdealine, fikirlerine, eserlerine sahip çıkacağız. 

UNUTMADIK  UNUTMAYACAĞIZ   UNUTTURMAYACAĞIZ

       Gününüz keyifli bereketli olsun

       Sağlıcakla kalın, Mutlu olun. 

Share
2405 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...