logo

11 Kasım 2020

UNUTULMAMALI UNUTULMASIN


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucular,

     Kadirşinas dostlar;

     Zaman hızla akıp gidiyor. İnsanoğlunun geriye dönüp bakması, ibret alması gerekiyor. Ders çıkarmayıp, öğrenmiyenler hüsrandadırlar. 

Çünkü geçmişimiz herbirimize bir şeyler öğreterek bizi bugünlere getirdi. Bugün içinde bulunduğumuz her ahval ve şerait öğrenerek uyguladıklarımız, yapabildiklerimizdir. Başarı, memnuniyet veya mutluluk sonuçtur.   

       Buradan tarihe bakarak ülkemizin geldiği veya gelebildiği noktayı değerlendirmek istiyorum.  Dikkatlerinizi bir noktaya odaklayarak bir okuma yapacağım. 

       23 Nisan 2020 de Meclisimizin kuruluşunun 100. Yılını, 30 Ağustos 2020 de Zafer Bayramının 98. Yılını ve yaklaşık iki hafta  önce 29 Ekim 2020 de Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 97. kuruluş yılını çoşkuyla, hararetle ( Pendemi sebebiyle kısıtlı olarak) kutluladık.

        Aziz Milletimizin 2500 yıllık bilinen tarihsel geçmişindeki son dönüm noktalasını hazırlayan, Devletimizin  kuruluşunu başarıyla sonuçlandıran ekibin LİDERİ, ÖNDERİ,  ordumuzun BAŞKOMUTANI  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ünde bu yıl, bu hafta 10 Kasım’da da aramızdan ayrılışının 82.kez üzüntüsünü yaşayacağız. Yasını  tutacağız.            

       Büyük komutan, unutulmaz devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 58 yaşında iken,  genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılışına rağmen, ülkemizde başardıkları ile ayaktayız. Bize bıraktığı ufuk, görev ve vizyonunu devam ettirmek zorundayız. Bakınız kendisine ait olduğunu bildiğimiz sözleri ile bize neler diyor. Ne öğütlerde bulunuyor. 

-Türk milleti çalışkandır, zekidir. 

-Ben sporcunun ahlaklısını severim. 

-Beni sevmek, fikirlerimi yaşatmakla olur. 

-Yurtta sulh, Cihanda sulh başarılmalıdır. 

-Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır.

-Vatana ihanetin nedeni olmaz, er yada geç bedeli olur. 

-Bağımsızlık, ölmesini bilen toplumların hakkıdır. 

-Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. 

-Beni olağanüstü olarak görmeyiniz, Tek farkım bu millete ait olmaktır. 

-Doğuşumdaki tek olağanüstülük, bu millete ait olarak doğmuş olmamdır. 

gibi sözleri ile bugün hala geçerli olan fikriyatı ile bize Işık olarak yol gösteriyor. Kendisini  ve yol arkadaşlarını bir kez daha 10 Kasım’da rahmetle, minnetle ve şükranla anacağız/anıyoruz. 

      Ve söz vereceğiz.  Açtığın bu aydınlık yolda Cumhuriyetimize , bize bıraktığın emanetine sahip çıkacak, onu sonsuza kadar ilelebet yaşatacağız. 

        Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki hala yüce Önder ATATÜRK’ü  yeterince tanıyamadık, tanıtamadık. Hala aramızda onu İngiliz ajanı, mason, vatan haini, din düşmanı diye bilenler, öyle olduğunu sananlar var. İsmine,şahsına, eserlerine, emanetine saldıranlar düşman olanlar var. Hatırasına hıyanet edenler, eserlerini, büstlerini, fotoğraflarını yok etmeyi görev edinenler var. 

        Ancak birileri de taaa uzaklarda ona sahip çıkıyorlar. En azından ismini duyuruyorlar, sahip çıkıyorlar.  Bende şuan bulunduğum 8130 km mesafedeki, Amerika’nın Newjersey eyaleti, Paterson ilçesinden, 10 Kasım 2020 anısı olarak fotoğrafladım sizlerle paylaşıyorum. 

Ve 8130 km mesafe uzaktan, Paterson/NJ den sesleniyorum. 

      Atam rahat uyu. İdealine, fikirlerine, eserlerine sahip çıkacağız. 

UNUTMADIK  UNUTMAYACAĞIZ   UNUTTURMAYACAĞIZ

       Gününüz keyifli bereketli olsun

       Sağlıcakla kalın, Mutlu olun. 

Share
2942 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...