logo

11 Kasım 2020

UNUTULMAMALI UNUTULMASIN


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucular,

     Kadirşinas dostlar;

     Zaman hızla akıp gidiyor. İnsanoğlunun geriye dönüp bakması, ibret alması gerekiyor. Ders çıkarmayıp, öğrenmiyenler hüsrandadırlar. 

Çünkü geçmişimiz herbirimize bir şeyler öğreterek bizi bugünlere getirdi. Bugün içinde bulunduğumuz her ahval ve şerait öğrenerek uyguladıklarımız, yapabildiklerimizdir. Başarı, memnuniyet veya mutluluk sonuçtur.   

       Buradan tarihe bakarak ülkemizin geldiği veya gelebildiği noktayı değerlendirmek istiyorum.  Dikkatlerinizi bir noktaya odaklayarak bir okuma yapacağım. 

       23 Nisan 2020 de Meclisimizin kuruluşunun 100. Yılını, 30 Ağustos 2020 de Zafer Bayramının 98. Yılını ve yaklaşık iki hafta  önce 29 Ekim 2020 de Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 97. kuruluş yılını çoşkuyla, hararetle ( Pendemi sebebiyle kısıtlı olarak) kutluladık.

        Aziz Milletimizin 2500 yıllık bilinen tarihsel geçmişindeki son dönüm noktalasını hazırlayan, Devletimizin  kuruluşunu başarıyla sonuçlandıran ekibin LİDERİ, ÖNDERİ,  ordumuzun BAŞKOMUTANI  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ünde bu yıl, bu hafta 10 Kasım’da da aramızdan ayrılışının 82.kez üzüntüsünü yaşayacağız. Yasını  tutacağız.            

       Büyük komutan, unutulmaz devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 58 yaşında iken,  genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılışına rağmen, ülkemizde başardıkları ile ayaktayız. Bize bıraktığı ufuk, görev ve vizyonunu devam ettirmek zorundayız. Bakınız kendisine ait olduğunu bildiğimiz sözleri ile bize neler diyor. Ne öğütlerde bulunuyor. 

-Türk milleti çalışkandır, zekidir. 

-Ben sporcunun ahlaklısını severim. 

-Beni sevmek, fikirlerimi yaşatmakla olur. 

-Yurtta sulh, Cihanda sulh başarılmalıdır. 

-Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır.

-Vatana ihanetin nedeni olmaz, er yada geç bedeli olur. 

-Bağımsızlık, ölmesini bilen toplumların hakkıdır. 

-Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. 

-Beni olağanüstü olarak görmeyiniz, Tek farkım bu millete ait olmaktır. 

-Doğuşumdaki tek olağanüstülük, bu millete ait olarak doğmuş olmamdır. 

gibi sözleri ile bugün hala geçerli olan fikriyatı ile bize Işık olarak yol gösteriyor. Kendisini  ve yol arkadaşlarını bir kez daha 10 Kasım’da rahmetle, minnetle ve şükranla anacağız/anıyoruz. 

      Ve söz vereceğiz.  Açtığın bu aydınlık yolda Cumhuriyetimize , bize bıraktığın emanetine sahip çıkacak, onu sonsuza kadar ilelebet yaşatacağız. 

        Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki hala yüce Önder ATATÜRK’ü  yeterince tanıyamadık, tanıtamadık. Hala aramızda onu İngiliz ajanı, mason, vatan haini, din düşmanı diye bilenler, öyle olduğunu sananlar var. İsmine,şahsına, eserlerine, emanetine saldıranlar düşman olanlar var. Hatırasına hıyanet edenler, eserlerini, büstlerini, fotoğraflarını yok etmeyi görev edinenler var. 

        Ancak birileri de taaa uzaklarda ona sahip çıkıyorlar. En azından ismini duyuruyorlar, sahip çıkıyorlar.  Bende şuan bulunduğum 8130 km mesafedeki, Amerika’nın Newjersey eyaleti, Paterson ilçesinden, 10 Kasım 2020 anısı olarak fotoğrafladım sizlerle paylaşıyorum. 

Ve 8130 km mesafe uzaktan, Paterson/NJ den sesleniyorum. 

      Atam rahat uyu. İdealine, fikirlerine, eserlerine sahip çıkacağız. 

UNUTMADIK  UNUTMAYACAĞIZ   UNUTTURMAYACAĞIZ

       Gününüz keyifli bereketli olsun

       Sağlıcakla kalın, Mutlu olun. 

Share
2703 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...