logo

11 Kasım 2020

UNUTULMAMALI UNUTULMASIN


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli okuyucular,

     Kadirşinas dostlar;

     Zaman hızla akıp gidiyor. İnsanoğlunun geriye dönüp bakması, ibret alması gerekiyor. Ders çıkarmayıp, öğrenmiyenler hüsrandadırlar. 

Çünkü geçmişimiz herbirimize bir şeyler öğreterek bizi bugünlere getirdi. Bugün içinde bulunduğumuz her ahval ve şerait öğrenerek uyguladıklarımız, yapabildiklerimizdir. Başarı, memnuniyet veya mutluluk sonuçtur.   

       Buradan tarihe bakarak ülkemizin geldiği veya gelebildiği noktayı değerlendirmek istiyorum.  Dikkatlerinizi bir noktaya odaklayarak bir okuma yapacağım. 

       23 Nisan 2020 de Meclisimizin kuruluşunun 100. Yılını, 30 Ağustos 2020 de Zafer Bayramının 98. Yılını ve yaklaşık iki hafta  önce 29 Ekim 2020 de Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 97. kuruluş yılını çoşkuyla, hararetle ( Pendemi sebebiyle kısıtlı olarak) kutluladık.

        Aziz Milletimizin 2500 yıllık bilinen tarihsel geçmişindeki son dönüm noktalasını hazırlayan, Devletimizin  kuruluşunu başarıyla sonuçlandıran ekibin LİDERİ, ÖNDERİ,  ordumuzun BAŞKOMUTANI  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ünde bu yıl, bu hafta 10 Kasım’da da aramızdan ayrılışının 82.kez üzüntüsünü yaşayacağız. Yasını  tutacağız.            

       Büyük komutan, unutulmaz devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 58 yaşında iken,  genç sayılabilecek bir yaşta aramızdan ayrılışına rağmen, ülkemizde başardıkları ile ayaktayız. Bize bıraktığı ufuk, görev ve vizyonunu devam ettirmek zorundayız. Bakınız kendisine ait olduğunu bildiğimiz sözleri ile bize neler diyor. Ne öğütlerde bulunuyor. 

-Türk milleti çalışkandır, zekidir. 

-Ben sporcunun ahlaklısını severim. 

-Beni sevmek, fikirlerimi yaşatmakla olur. 

-Yurtta sulh, Cihanda sulh başarılmalıdır. 

-Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır.

-Vatana ihanetin nedeni olmaz, er yada geç bedeli olur. 

-Bağımsızlık, ölmesini bilen toplumların hakkıdır. 

-Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. 

-Beni olağanüstü olarak görmeyiniz, Tek farkım bu millete ait olmaktır. 

-Doğuşumdaki tek olağanüstülük, bu millete ait olarak doğmuş olmamdır. 

gibi sözleri ile bugün hala geçerli olan fikriyatı ile bize Işık olarak yol gösteriyor. Kendisini  ve yol arkadaşlarını bir kez daha 10 Kasım’da rahmetle, minnetle ve şükranla anacağız/anıyoruz. 

      Ve söz vereceğiz.  Açtığın bu aydınlık yolda Cumhuriyetimize , bize bıraktığın emanetine sahip çıkacak, onu sonsuza kadar ilelebet yaşatacağız. 

        Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki hala yüce Önder ATATÜRK’ü  yeterince tanıyamadık, tanıtamadık. Hala aramızda onu İngiliz ajanı, mason, vatan haini, din düşmanı diye bilenler, öyle olduğunu sananlar var. İsmine,şahsına, eserlerine, emanetine saldıranlar düşman olanlar var. Hatırasına hıyanet edenler, eserlerini, büstlerini, fotoğraflarını yok etmeyi görev edinenler var. 

        Ancak birileri de taaa uzaklarda ona sahip çıkıyorlar. En azından ismini duyuruyorlar, sahip çıkıyorlar.  Bende şuan bulunduğum 8130 km mesafedeki, Amerika’nın Newjersey eyaleti, Paterson ilçesinden, 10 Kasım 2020 anısı olarak fotoğrafladım sizlerle paylaşıyorum. 

Ve 8130 km mesafe uzaktan, Paterson/NJ den sesleniyorum. 

      Atam rahat uyu. İdealine, fikirlerine, eserlerine sahip çıkacağız. 

UNUTMADIK  UNUTMAYACAĞIZ   UNUTTURMAYACAĞIZ

       Gününüz keyifli bereketli olsun

       Sağlıcakla kalın, Mutlu olun. 

Share
2799 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Pirim vermeyelim

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

  Sevgili okurlarım; “Kestel Yöre”nin geçen sayısında Ramazan Kestane, “CHP ve ön seçim” başlıklı  köşe yazısı yazmıştı, gayet isabetli bir tespitler yaptığı için kendisini tebrik ediyorum.      Kimi CHP’li arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum.  CHP de ön seçim olsa ne olacak. Türkiye’nin bu gün karşı karşıya olduğu çok ciddi sorunların hangisi çözülecek, anlamış değilim. Türkiye toplumunun büyük bir kesimi, işsizlik ve pahalılık mağduruyken, insanlar kuru soğana muhtaç durumdayken, halkı bu dertten kurtarmak i...
 • KİBİR ABİDESİ

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

       Bir Belediye başkanı düşünün ki, Esnafı rahatsız, köylüsü şikayetçi…      “Kibir abidesi” lakabını yakıştırmışlar.      Yandaşları ve kalemşörleri hariç, kimse ulaşamıyor kendisine…      Sadece esnaf, köylü değil ki; Partisinin yöneticilerinden bile rahatsız olanlar var.      Hele geçmiş yönetimler, alayı istemiyor..      Bir insan bu topraklarda doğar, büyür de neden kısa bir süre içerisinde istenmeyen ad...
 • SIĞINMACILAR

  12 Ağustos 2022 Yazarlar

              Ülkemizde on milyon civarında sığınmacı yaşadığı tahmin ediliyor. Normal bir ülkede tahmin edilmeyip, kayıtlara göre rakam verilmesi gerekirdi elbette ama bizde böyle. Her gün bir kamyonun kasasından sağa sola kaçışan genç erkekleri izliyoruz. Bunlar iyiniyetli midir, ne yer ne içerler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği, yaşam hakkı, sosyal yaşantılarının güvencede olması, mal ve ırz güvenliklerinin korunması ile böylesine bir akının ne derece uyuştuğuna seçmenler k...
 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...